Nadaní mladí debatéři si troufli na kontroverzní témata - Gréta Szabó z Maďarska zvítězila v mezinárodní debatní soutěži

Dne 19.10.2012 se v litevském Vilniusu konalo VI. Mezinárodní finále Jugend debattiert international. Při závěrečné debatě na téma „Má být podněcování náboženské nesnášenlivosti v Evropě trestným činem?” nejlépe argumentovala studentka z Budapešti. Porotu přesvědčila především svými argumenty a schopností flexibilně reagovat na ostatní účastníky debaty. Český kandidát Tomáš Schwarz z Rumburka se probojoval do semifinále soutěže.

„Bylo skvělé se zde setkat s mladými lidi z tolika zemí. Myslím, že umění debatovat bude pro mě i do budoucna velkým přínosem“, okomentovala vítězka své umístění. Greta Szabó

K závěrečnému týdnu mezinárodní  debatní soutěže dorazili do Vilniusu zástupci všech osmi zemí, které se projektu účastní. Mladí debatéři z Česka tak měli možnost strávit společný týden s kolegy z Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Ruska, Ukrajiny a Maďarska. Během soutěžního týdne je čekal nabitý program zahrnující debatní trénink, kvalifikační kola i bohatý doprovodný program. V kvalifikaci se debatovalo o zpřístupnění internetových sociálních sítí až od 18 let a o povinném označení příslušníků policie jmenovkami, v semifinále o nároku dětí imigrantů na výuku v mateřském jazyce.

Mezinárodní finále se konalo pod záštitou předsedy zahraničního výboru litevského Sejmu Emanuelise Zingerise. V zaslané zdravici se k účastníkům finále obrátil i  viceprezident německého Spolkového sněmu Wolfgang Thierse: „Demokracie žije z hledání nejlepších řešení v rámci nenásilného sporu – sporu, odehrávajícího se podle zásad férovosti. Potřebuje tedy diskusi a debatu. Obojímu se lze naučit, což dokazují právě tito finalisté.“

Jugend debattiert international je soutěž pro středoškoláky v německém jazyce. V jejím rámci se účastníci kriticky vypořádávají s aktuálními politicky a společensky relevantními tématy. Přispívá k politickému vzdělávání mladých lidí, zlepšuje jejich jazykové, argumentační a rétorické schopnosti nejen v němčině a napomáhá aktivnímu zapojení studentů do výuky. V právě završeném ročníku 2011/12 se do soutěže Jugend debattiert international zapojilo na 1700 studentů a studentek z více než 120 škol v osmi středo- a východoevropských zemích.
 
Jugend debattiert international  je společný projekt Goethe-Institutu, Nadace „Vzpomínka, zodpovědnost a budoucnost“, Obecně prospěšné nadace Hertie a Centrály pro zahraniční školství.

VI. Mezinárodní finále je podporováno Ministerstvem zahraničí SRN.

Mediálním partnerem akce je zpravodajský portál DELFI.lt.

Finalisté VI. Mezinárodního finále:

1. místo: Gréta Szabó, Budapešť, Maďarsko
2. místo: Rafał Korzeniec, Strzelce Opolskie, Polsko
3. místo: Alexandra Resunova, Petrohrad, Rusko
4. místo: Justyna Dąbrowska, Štětín, Polsko

Další účastníci:

Estonsko
Katrin Asmaa, Tallinn
Brigita Slavinskaite Saare, Tallinn

Lotyšsko
Niks Batuzidis, Riga
Linda Kokare, Riga

Litva
Mindaugas Gudavičius, Vilnius
Rugilė Matulevičiūtė, Vilnius

Polsko
Justyna Dąbrowska, Štětín
Rafał Korzeniec, Strzelce Opolskie

Rusko
Yulia Manyutina, Moskva
Alexandra Rezunova, Petrohrad

Česká republika
Jan Mazáč, Opava
Tomáš Schwarz, Rumburk

Ukrajina
Kateryna Danilova, Krywyj Rih
Anna Kirasirova, Simferopol

Maďarsko
Bence Krümmer, Baja
Gréta Veronika Szabó, Budapešť
    
Další informace o Jugend debattiert international najdete na www.jugend-debattiert.eu, www.goethe.de/tschechien a na www.facebook.com/jugendDebattiertInternational   

Přidáno: 22.10.2012, Zdroj: Goethe Institut

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.