Náborové techniky aneb nakoukněte personalistkám pod sukni

Vzdělání

Době rozesílání univerzálních CV a šablonovitých motivačních dopisů do stovek firem odzvonilo. Dnes musíte k hledání práce přistupovat jinak. Starý svět je mrtvý, ať žije internet! Personalisté se mu už přizpůsobili. Vy byste měli taky!

Pokud sháníte práci, zkuste se na věc nejdříve podívat z druhé strany barikády. Představte si, že už pracujete v konkrétní firmě (do níž se chcete reálně dostat) a máte za úkol sehnat nového zaměstnavatele. Jak byste to udělali?

Online, online, online

O nejlepších pozicích se nemusíte ani dozvědět. Headhunteři čili Lovci talentů si předem vytipují, kdo je pro pozici vhodný, a osloví ho. Proto je dobré mít dobře zpracované online resumé. Určitě si vytvořte profil na LinkedIn a udržujte si ho aktualizovaný. Sám jsem nikdy nevěřil, že pro mě tato síť má smysl (byť mě personalisté přesvědčovali, jak moc ji využívají)… dokud se mi přes ni neozval jeden headhunter a nabídl mi práci.

Buďte jiní

Personalisty zaujme kdokoliv, kdo nějakým způsobem vyčnívá. K tomu vám nepomůžou tolik zajímavé dovednosti napsané v CV, ale hlavně způsob, jakým ho máte zpracované. Při hledání práce více než kdy jindy platí, že druhé opíjíte rohlíkem!
Word je mrtvý. Svoje CV si vytvořte ve Photoshopu nebo jiném grafickém programu. Nebo si rovnou udělejte videovizitku – pokud tedy máte dobrý projev a umíte to s technikou. Špatný výtvor by vám jenom uškodil.

Já na to mám

Dříve nebo později ale stejně musíte ukázat, co umíte. Personalisté mohou hledat kvalitní zaměstnance mnoha různými způsoby. Například vyhlásí soutěž pro kreativce a ty nejlepší z nich pak osloví s nabídkou práce. Na každou jenom trochu specializovanou pozici budete pozváni teprve potom, co zpracujete praktický úkol. Přijímací řízení ale může mít mnohem více kol.

I když nejste paranoidní, tak vás někdo sleduje

Když se ocitnete v čekárně s 50 dalšími lidmi, rozkveťte jako květina. Byla by chyba posadit se do židle, stáhnout se do sebe a stresovat. Jeden z čekatelů totiž může být pozorovatel, který sleduje, jak se chováte ve skupině. Dozví se tak hodně o vaší osobnosti.
Extrémní variantou tohoto procesu je assessment centrum (AC). Jedná se o zážitkový program, při němž v malé skupině plníte individuální i skupinové úkoly. Každý z vás je sledován alespoň dvěma pozorovateli, kteří vyhodnocují vaše chování. Většinou pozorují konkrétní kompetence, jako je leadership, týmová práce, kreativita, odolnost proti stresu apod.
Buďte připraveni, že zkoušející budou nefér. Snaží se zjistit, jak reagujete v extrémních situacích. Nejlepší způsob, jak se s tím vyrovnat, je brát všechno jako hru. Zapomeňte na to, že je to výběrový proces. Bavte se, jak to jenom jde. Kdy jindy si zase vyzkoušíte něco podobného?

Zrady na pohovoru

Na pohovoru můžete hrát přesilovku. Jeden člověk proti pěti přísedícím, to ve vás zrovna velké sebevědomí nevyvolá. Chtějí vás zatlačit do defenzivní pozice. Záměrně vás vystavují stresu. Dokonce na vás mohou hrát komedii typu „dobrý a zlý polda“. Všímejte si, ke komu se ostatní přísedící otáčí nejčastěji – ten je nejdůležitější. Na toho se při pohovoru zaměřte.
Dávejte si dobrý pozor na to, co při pohovoru říkáte. Když deset minut po začátku interview druhý personalista zaťuká na dveře, omluví se, že jde pozdě a začne vám pokládat stejné otázky, na které jste už odpověděli jeho kolegovi, můžete si být jistí, že je to past. Ověřují si, jak pravdivě jste jim předtím odpovídali.

Jsem fakt dobrej, kámo

Velice populární je práce na doporučení, kterou umožňuje např. portál Jobote. Firmy jsou ochotné zaplatiti svým zaměstnancům spoustu peněz, pokud společnosti seženou nového kvalitního zaměstnance. Proto se snažte udělat si dobré pracovní jméno nejenom na trhu práce, ale i mezi svými přáteli.
Nejlepší, co můžete udělat, je vystoupit z průměru. Zapomeňte na tradiční způsoby hledání práce, nebojte se riskovat a zkoušet nové způsoby. Možná tak neseženete práci nejrychleji – ale o to lepší pak bude.

(Autor je pracovníkem Kariérního centra Masarykovy univerzity)

Foto zdroj: www.istockphoto.com

Přidáno: 20.07.2015, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Vojtěch Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.