Na výpravu do světa stačí platný pas, několik papírů a barevné fixy – cestování autostopem

Samozřejmě přeháním. Ještě se hodí mapa, vařič, něco k jídlu a spacák, ve kterém v tom nejkrásnějším hotelu pod hvězdami nebudete drkotat zuby. Nakonec to může vypadat tak, že namísto lehkého batůžku, který bez potíží udržíte po několik hodin na klíně, vám na zádech visí těžká hrouda zvíci pěkně vzrostlého ovčáka. Ale i s tím se dá dojet celkem daleko.

Stopování nicméně nemá smysl za všech okolností a za každou cenu. Než se vydáte na krajnici, přečtěte si Pravidla bezpečného stopování.

Vzpomínám si na cestu skrz baltské země do středního Finska, kterou jsme podnikly s kamarádkou před pár lety. Protože jsme se chystaly žít dva týdny v místě u jezera mimo civilizaci a protože ve Finsku může celý červenec pršet a být ohavně lezavo, byly jsme připravené na nejhorší. Spousta teplého oblečení, stan, tarpaulin, spacák, sušené potraviny a samozřejmě hamaka (někomu by se mohla zdát poněkud zbytečná, ale ve skutečnosti je k nezaplacení) mi utěšeně naplnily sedmdesáti litrový batoh. Kamarádka se nechala vyděsit mými historkami z poslední návštěvy Skandinávie, během níž nám v půlce léta neuschly boty ani jednou a teploty nepřekročily 15˚C, a přibalila si i holínky. A protože Murphyho zákony fungují, trefily jsme se zrovna do toho výjimečného léta, v němž se i v severní Evropě málem vařila jezera a teploty neklesaly pod 30˚C.

Stopování z Rigy samozřejmě začalo tím, že jsme přes hodinu tvrdly na krajnici, než nám zastavilo první auto. Aby nás popovezlo o 20 kilometrů. Pak už to ale šlo lépe a my se různě dlouhými přískoky posouvaly po „baltské dálnici“ klikatící se mezi světlými lesy směrem na sever. Až do Tallinnu nás dovezla banda Litevců v napráskané dodávce směřující do severního Norska na práci v obří rybárně. Nezapomenutelný byl stop na zpáteční cestě, kdy nám – patřičně unaveným a nepříliš čistým – zastavil ruský mafián v nablýskaném mercedesu a dovezl nás nejen do Rigy, ale přímo před dům našich kamarádů. Chlapík se honosil zlatým řetězem a spoustou prstenů a plynnou ruštinou nám vykládal o tom, jak jezdí na dovolenou lyžovat do Saudské Arábie (nevymýšlel si, v Dubaji skutečně mají sjezdovku – umělou a uvnitř budovy).

Moje další cesta na dlouhou trať vedla například z chorvatského Zadaru domů do Brna. Přestože měla i své světlé chvilky (například projíždění pohořím Velebit za krásného večera s přátelským šoférem náklaďáku), stopování na dlouhé vzdálenosti si mne nijak nezískalo. Jednak většinou cestujete po dálnici (je to o hodně rychlejší), takže můžete zastavovat jenom na benzínkách a parkovištích, obcházet auta a pokoušet se všemi možnými a nemožnými jazyky vemluvit do přízně řidičů, jednak se ztrácí kouzlo náhodného a pocit svobody. Zejména když už se vracíte domů a máte představu, kdy tam chcete (v tom horším případě potřebujete) být. Osobní kontakt s řidičem má své výhody; můžete ho ke svezení přemluvit, na druhou stranu to často nepříjemně připomíná doprošování. Když jen stojíte na kraji silnice a někdo vám zastaví z dobré vůle sám, je to mnohem lepší pocit.

Člověk si pak musí rozmyslet, jestli mu ušetřené peníze stojí za celodenní dýchání zplodin někde u dálnice. Pravda nicméně je, že i v takovém případě jste někdy na určeném místě rychleji, než kdybyste pěkně počkali na autobus.

Nejlepší vzpomínky mám na stopování na krátkou vzdálenost s mořem času před sebou a velmi neurčitými plány do budoucna. Cíle se nejlépe určují zapíchnutím nože do mapy během snídaně a pružně se mění podle toho, co nám místní lidé a řidiči poradí. Takhle se ocitnete v místech, která byste normálně přejeli bez povšimnutí. Tímhle způsobem jsme se mimo jiné dostali k přespání v krásném domě v historickém centru městečka u moře; náš řidič nás tam zavezl, dal nám klíče, pozval nás na kafe a odjel domů. Jeho důvěra a nezištná ochota byla úžasná.  Jindy dostanete tip na opuštěnou pláž u moře i na to, jak si tam obstarat pitnou vodu.

Občas se samozřejmě nedaří a vy trčíte na krajnici a říkáte si, jestli výsledek za tu otravu stojí. Závidíte všem majitelům aut, kteří kolem vás profrčí a ani nezpomalí. Na druhou stranu si vy nemusíte dělat starosti s tím, že vám nablýskané popojíždědlo někdo ukradne nebo poškodí, že tomu dojde benzín nebo se něco poláme uprostřed ničeho. A příjezd do města stopem, kdy se necháte vysadit na prvním vhodném místě a ušetříte si půlhodinové nervování se snahou najít volné místo na stání, má také své kouzlo.

Tím nejcennějším na stopování pro mne ale zůstávají právě setkání s lidmi. Ne že by vcelku často nezastavil někdo, jehož životní názory zrovna nesdílíte, ale i tohle je zajímavá zkušenost. Poslouchat bez předsudků a snažit se porozumět přístupu, který vám je naprosto cizí…

Což teprve, když vás sveze člověk, se kterými si můžete opravdu povídat a sdílet zkušenosti, a koho třeba po zabouchnutí dveří od auta při vystupování nevidíte naposled.

Přidáno: 14.06.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

Vzdělání jako investice do budoucnosti

„Na VŠMIEP se snažíme o to, aby studenti měli znalosti přesahující jejich obor. Specializujeme se na tři základní obory, které jsou v dnešní době těsně spjaté - ekonomika, IT a právo.“ Rozhodněte se pro studium na soukromé VŠ a vyberte si obor, který Vám Vaši finanční investici vrátí v podobě lepšího uplatnění na pracovním trhu a možnosti pracovního růstu.

Přečtěte si

Co dělat, pokud vám nevyjdou přijímačky? Berte to jako novou výzvu
Jaro je pro studenty obdobím plným různých přijímacích a závěrečných zkoušek. Každý středoškolák vždy řeší otázku, zda jít studovat vysokou školu a jakou školu si vybrat. Pro nástup na vysokoškolské studium je přirozeně základní podmínka…
Jak přežít zkouškové a nehodit si mašli
Do svého prvního zkouškového jsem se opřel rovnýma nohama a dal si 4 před-termíny! Ať to mám za sebou. První zkoušku jsem rupnul o 1 bod. Druhou, kterou by snad zvládl i Forrest Gump, jsem už projel na plné čáře. Třetí před-termín jsem si…
5 mýtů o kolejích, které už (skoro) neplatí
Studenti prostě milují historky z kolejí. Nezáleží na tom, zda na nich bydleli celých pět let, jeden semestr, viděli je z okna fakulty nebo ani nechodili na vysokou školu. Koleje jsou odpradávna mýty opředené místo, které platí za přirozené…
Náborové techniky aneb nakoukněte personalistkám pod sukni
Době rozesílání univerzálních CV a šablonovitých motivačních dopisů do stovek firem odzvonilo. Dnes musíte k hledání práce přistupovat jinak. Starý svět je mrtvý, ať žije internet! Personalisté se mu už přizpůsobili. Vy byste měli taky!
Zapomeňte na energy drinky, vyzkoušejte tulsi nebo kardamon!
Jste unavení? Sotva jste se vyškrábli z postele a ještě se zalepenýma očima zapínáte rychlovarnou konvici – bez něčeho na povzbuzení hned po ránu to nejde. Přednášku přežijete pouze díky pauze na kávu a na dobrý večer si dáte energy drink.…