Na studiu v USA je třeba začít pracovat brzy

Jakub Tesař - Na studiu v USA je třeba začít pracovat brzy

Kalendář oznamuje únor, horko letních prázdnin a Váš poslední školní rok jsou v nedohlednu a nic nenasvědčuje tomu, že právě teď, na počátku nového roku, je ta nejlepší chvíle, kdy byste měli začít plánovat svou budoucnost na dalších několik let dopředu. Pokud ale máte v úmyslu pokusit se o studium v USA a jste v předposledním ročníku střední nebo vysoké školy, pak je toto zimní období tím nejlepším časem pro zahájení Vaší práce na svém zatím vzdáleném cíli - získání vzdělání na americké univerzitě.

I když to na první pohled nevypadá, rok a půl před zahájením školního roku, kdy byste chtěli začít v Americe studovat, není příliš brzo na to, abyste se začali splnění svého snu naplno věnovat. Celý proces je totiž časově dosti náročný. Pro představu se pokusím stručně načrtnout „kalendář“, který začíná výběrem školy a končí odjezdem do Ameriky.

Spojené státy jsou obrovská a rozmanitá země s velmi širkou nabídkou různorodých škol, studijních programů a životních podmínek. Je velmi těžké se v této nabídce rychle orientovat a seznámení se se všemi možnostmi a variantami vyžaduje určitý čas a práci, a to i přesto, že díky existenci poradenských center typu Fulbrightovy komise jsou lehce dostupné informační materiály a odborná rada. Bez toho, že si vyberete několik škol, které Vás zajímají, nelze jít dál, protože další věci se odvíjejí od konkrétních požadavků a ty má každá škola své vlastní. Stejně jako uzávěrky, které mohou být už od prosince do července.

Nutnost včasného plánování je nejlépe vidět na standardizovaných testech, které americké školy při svých přijímacích řízeních vyžadují, a to ať se jedná o jazykový test TOEFL nebo o zkoušky studijních schopností a předpokladů SAT, GRE či GMAT. Tyto zkoušky sice lze skládat v České republice, ale většinou pouze několikrát do roka. Řekněme například, že Vámi vybraná škola měla letos uzávěrku přihlášek ke studiu 1. února 2004. Pokud má studentův výsledek na zvolené univerzitě do této doby být, pak musí uchazeč zkoušky skládat minimálně dva měsíce předem. Je to proto, že vyhodnocení zkoušky a doručení výsledku může trvat zhruba takto dlouho! Znamená to také, že nejzazším termínem pro skládání testu byl začátek prosince. To by ještě šlo v případě zkoušky SAT, kdy testovací termín byl 4. prosince 2003, ale již by to nešlo u zkoušky TOEFL, kde se testovalo v říjnu nebo až v lednu, nemluvě o zkoušce GRE, která měla termín pouze v říjnu! Kandidát na studium musel skládat některý z těchto posledních testů v říjnu. Musel se na ně ale zaregistrovat včas. Včasná registrace na říjnový termín je registrace do konce srpna a v době uzávěrky regitrací již musí být přihláška k testu v USA. Podtrženo, shrnuto – chtěl-li jsem začít studovat v USA na podzim 2004, již uprostřed léta nejpozději jsem musel vědět, kdy je uzávěrka konkrétní školy (některé ji mohou mít dokonce i dříve než v únoru, tedy v prosinci či lednu) a že budu muset skládat určitý test  a musel jsem se na něj registrovat. Několik měsíců obvykle zabere také příprava na test, takže i s tím je nutné počítat.

Výše uvedený scénář nemusí být vždy platný, např. některé školy mají uzávěrky později, při registraci online či telefonem se stačí registrovat později, počítačové verze testů se vyhodnocují kratší dobu apod. Je to ale scénář jinak zcela realistický a nijak nepřehnaný.

Na druhou stranu některá stipendia, ať už na školách nebo od nadací, mají uzávěrky s velkým předstihem předcházející uzávěrkám přijímacího řízení. Příkladem budiž Fulbrightovo studentské stipendium, které má uzávěrku již 1. září! Celý testovací plán se Vám tak posune o pět měsíců dozadu a to co stačilo v srpnu se ted přesouvá na jaro nebo dokonce zimu. A pořád se jedná o začátek studia ve školním roce, který začně až to druhé září!

Kromě testů je vždy nutné vyplnit přihlášku, někdy sehnat i doporučení, napsat eseje či motivační dopisy. To vše dát dohromady a odeslat tak, aby to na zvolené školy dorazilo před datem uzávěrky, které je nejčastěji v zimě nebo brzy na jaře. Proto shánět školu v zahraničí v zimě či na jaře posledního roku studia je již prakticky pozdě, navíc se blíží závěrečné zkoušky či maturity a ty jistě přeruší práci na vzdálenějších plánech.

Během několika týdnů Vám americká škola, na kterou se hlásíte, dá vědět, zda jste přijati, zda jste dostali stipendium apod. Pak Vám zbývá pár měsíců nebo několik týdnů na to, abyste si zařídili studentské vízum, což také trvá nějakou dobu. Dále si musíte zajistit letenku, zdravotní pojištění a ostatní věci spojené s Vaším budoucím životem na americké škole. Rovněž je vhodné připravit se na přicházející změnu a nové prostředí psychicky – prostudovat alespoň materiály školy určené novým zahraničním studenům, seznámit se s životem školy a kampusu, např. ze školních novin. Většina studentů do USA odlétá v srpnu a svůj pobyt začínají školní orientací pro nováčky.

Mít kvalitní plán a dostatek času patří v případě zájmu o studium v USA  ke klíčům k úspěchu. Nakonec i sami američtí studenti se možnostmi navazujícího studia zabývají velmi brzo, nejpozději v předposledním ročníku školy. Pokud  je před Vámi minimálně ještě rok studia a začněte nyní, Vaše šance, že uspějete, se z čistě „provozních“ důvodů značně zvýší. A o dosažení Vašeho cíle a splnění Vašeho snu o studiu v USA tu jde především. 

Autor:
Jakub Tesař
Studijní poradce
Fulbrightova komise

Přidáno: 11.02.2004, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.