Na Erasmus v Hamburgu

Erasmus je výborná zkušenost. Ať si říká, kdo chce, co chce, tak pro mě alespoň byla. A to i přesto, že jsem jako studentka právnické fakulty musela absolvovat na své české mateřské univerzitě všechny stěžejní zkoušky znovu (uznány mi byly pouze některé doplňkové předměty), a Erasmus pro mě znamenal prodloužení studia o rok.

V tom, jestli s tímto programem vyjet, jsem měla již dlouho jasno. Složitější otázka pak spočívala v tom, kam jet. S ohledem na své jazykové schopnosti jsem vybírala z anglických, německých a francouzských programů s tím, že v angličtině bylo možno studovat i v mnohých jiných anglicky nemluvících zemích. Toto možnost jsem ale vyloučila jako první. Ačkoliv by mě lákalo studium třeba v Kodani nebo v Oslu, dávám přednost pro zlepšení jazyka studiu v zemi, kde je tento jazyk jazykem úředním. Jako druhé jsem vyloučila země, které mají od nás zcela odlišný common-law právní systém (který by bylo na druhou stranu jistě velmi zajímavé poznat) z naší  nabídky tedy Anglii a Irsko,  a tím vlastně tedy i celé anglické odvětví. Ze zbylých možností jsem si vybrala po dlouhém zvažování Německo, a to hlavně proto, že, musím říct, francouzská mentalita mě v některých ohledech (především v dezorganizaci a nacionalismu) trochu děsí. Zůstalo mi tedy Německo, Rakousko a Švýcarsko.

Již na začátku jsem věděla, že chci studovat ve velkém městě, kde je kromě studia i mnoho jiných možností, jak trávit volný čas. Z nabízených možností jsem si, hlavně po konzultaci se studenty, kteří Erasmus absolvovali, vybrala německou Universität Hamburg, která se nachází v druhém největším městě Německa.

O Německu se obecně říká, že kvalita univerzit od jihu k severu klesá. Možná je to i pravda, ale Uni Hamburg naprosto splňuje to, co jsem od své stáže na ní očekávala. Jedná se opravdu o obrovskou univerzitu, která nabízí velké množství studijních možností, ať už studia právnických předmětů, nebo např. jazyků. Spolupracuje také s čínským institutem, kde se studenti Uni Hamburg mohou zdarma učit čínsky.

Co se samotného Hamburgu týče, tak mé počáteční zklamání, které pramenilo z toho, že se zde prakticky nenachází staré město a (v podstatě až na Starou radnici a Kostel sv. Michala) vlastně také žádné významné památky, záhy vystřídalo naprosté nadšení. Hamburg je jedno z nejlepších měst k životu, které si umím představit. Nachází se zde velké množství divadel, galerii, muzeí, specializovaných institucí, sportovních stadionů a hal, nákupních center. Můžete tu dělat zkrátka vše, co si dokážete představit. Přesto všechno je Hamburg se svými nespočetnými parky a zelení  i nesmírně klidným místem k odpočinku. Zvláštní atmosféru městu dodává také všudypřítomný Alster, rozlehlé jezero, skládající se z vnější a vnitřní části, do kterého ústí většina z ohromné sítě hamburských kanálů, po kterých jsme v kanoi, kterou je možno si vypůjčit na téměř každých studentských kolejích, strávili opravdu mnoho času.

Pokud chcete město poznat dříve, než tu třeba začnete studovat, není nic jednoduššího, než sednout na vlak, za který díky spolupráci německých a českých drah, nezaplatíte v porovnání s jinými evropských destinacemi mnoho, najít se na internetu možnost krátkodobého ubytování (možno také využít volných pokojů na kolejích) a okusit atmosféru Hamburgu předem. Mě naprosto uchvátila.

Přidáno: 23.02.2012, Zdroj: Poznávej Evropu

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Recenze knihy: Nauč se to!
Publikace o učení (se) bývají buď snadno stravitelné a tedy nutně zjednodušující nebo suše odborné a pro běžného čtenáře obtížně přístupné. "Nauč se to!” vás přesvědčí, že lze oba přístupy úspěšně…
Backpacking - zkušenosti a tipy
Už jste někdy slyšeli, že se českým turistům přezdívá baťůžkáři? Jsme národ koumavý a stejně tak se snažíme ušetřit, kde se dá. Backpacking je ale trochu jiný a je spojen s cestovatelskou svobodou.
Jak zvládat stres při studiu VŠ?
Náročné studium znamená pro většinu lidí nadměrný stres a velkou zátěž pro organismus. Zvláště pak pro ty, kteří mu čelí poprvé. Jak se nenechat vyvést z rovnováhy, správně se učit a udržet pozornost se dozvíte v…