Na co se připravit bez cestovního pojištění

ISIC kartaVstupem České republiky do EU vznikl našim občanům při pobytu ve státech EU nárok na zdravotní péči na účet jejich zdravotní pojišťovny. To však neznamená, že poskytnutá péče bude zdarma a v rozsahu, na který jste běžně zvyklí.

Pokud uplatníte nárok na ošetření ve zdravotnickém zařízení, které je financováno z veřejných zdrojů, pojišťovna za Vás uhradí pouze tolik, kolik hradí zdravotní pojišťovny v zemi, kde byla péče poskytnuta. Je dobré mít na paměti, že v turistických oblastech je většina zdravotních zařízení soukromá a lékaři požadují úhradu zdravotní péče samozřejmě v hotovosti.
Cestování
V některých zemích musíte dokonce uhradit nejdříve zdravotní péči v hotovosti (např. Francie, Belgie). Po návratu do ČR Vám pojišťovna účet proplatí – ovšem bez spoluúčasti. V Lucembursku či Francii musíte zaplatit celé ambulantní ošetření a s tímto účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. V Chorvatsku lze nárok na zdravotní péči uplatnit pouze u smluvních lékařů. Bohužel, většina stomatologů je soukromých.

NEPLATÍTE JEN ZA OŠETŘENÍ.

Nejedná se však jen o platbu za ošetření. Nemoc či nehoda v zahraničí může obsahovat také např. náklady na převoz vrtulníkem, ubytování nebo dokonce i zpáteční cestu do ČR. Tyto náklady bohužel nejsou kryty ze standardního pojištění. Ve většině států se za péči připlácí – tzv. spoluúčast, která nemusí být nejlevnější. Uvádíme příklad:
Dánsko – péče stomatologa 100% ceny
Francie – léky až 85%, hospitalizace 20% nákladů + 16 Eur/den
Itálie – léky 100% ceny, ošetření až 36,15 Eur
Německo – ošetření 10 Eur, 10 Eur/den hospitalizace, léky až 10 Eur
Polsko – péče stomatologa 100% ceny, léky až 100% ceny
Portugalsko – léky až 80% ceny
Rakousko – každý lék na receptu 4,9 Eur
Řecko – léky 25% ceny
Slovensko – není hrazena horská služba
Slovinsko – ošetření až 20% nákladů, hospitalizace až 25% nákladů
Španělsko - léky 40% ceny, stomatolog obvykle 100%
Velká Británie – stomatolog až 198 liber, léky 40% ceny
Chorvatsko - hospitalizace až 30% nákladů

ISIC cestovní pojištěníCESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ. ANO ČI NE?
Zejména při hospitalizaci je nutná asistence. Tu si nepřipojištěný nemůže nárokovat na proplacení stejně, jako převoz do vlasti či repatriaci tělesných ostatků, které musí zcela uhradit pozůstalí. Systém spoluúčasti je v každé zemi odlišný a velice složitý, proto je vhodné sjednat si cestovní pojištění.

Ovšem vybrat si správné cestovní pojištění do zahraničí není nic snadného. Výběr je obrovský a rozdíly v případném krytí ještě větší. Je třeba si uvědomit, že taková vysokohorská turistika, jízda na koni či sjíždění divokých řek patří podle pojišťoven mezi extrémní sporty, z nichž plynoucí rizika úrazu samozřejmě nejsou v mnohých případech pojišťovnami standardně kryta.

Kvalitní cestovní pojištění vždy poskytuje asistenční služby, hradí veškeré výlohy na léčení včetně místních zákonných spoluúčastní, případné výlohy na drobná ošetření proplácí v co nejkratším termínu po předložení účtů, vztahuje se i na repatriaci či převoz tělesných ostatků ze zahraničí a poskytuje ochranu i v případě dalších rizik (zavazadla, zrušení cesty, odpovědnost za škody…). Slečny cestují autem.

Jako student si můžete díky mezinárodnímu identifikačnímu průkazu studenta ISIC (či průkazu žáka ISIC SCHOLAR) sjednat výhodné cestovní pojištění Uniqa zahrnující veškerá zmíněná plnění i extrémní sporty a to za bezkonkurenčních 350 Kč na celý rok! A vyjíždět s ním můžete během roku i opakovaně. Můžete si být jisti, že o Vás či Vaše dítko bude maximálně postaráno.
www.isic.cz

Přidáno: 28.06.2011, Zdroj: ISIC

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.