Myšlenkové mapy pomáhají managerům i studentům, vyzkoušejte je taky

Vzdelani

Myšlenková mapa (používá se take termín mentální mapa) je vysoce efektivní metoda zaznamenávání informací a nápadů pomocí grafického zpracování. Moderně se využívá od padesátých let dvacátého století. Uvidíte, že v tomto oboru se kreativitě meze nekladou. Čím osobněji svou myšlenkovou mapu pojmete, tím lépe vám bude sloužit. Do mapy vložte osobitý styl písma i barev a nebraňte se kresbám či obrázkům. Myšlenková mapa vám tak poslouží jako přehledné zpracování klíčových informací.

Podpořte kreativitu, paměť a učení

Základní myšlenka vzniku mentálních map se opírá o koncept, že lidský mozek nepracuje pouze lineárně či vertikálně, ale velmi dobře pracuje plošně ve struktuře sítě a vztahů. Tento kreativní způsob zaznamenávání slouží ke třídění a strukturování informací, stejně tak slouží k jejich propojování a vytváření vazeb.

Jak se mapa lidských myšlenek vytváří a používá?

Mentální mapa stojí na grafickém záznamu pojmů, který má usnadnit zpracování informací. Při práci s myšlenkovou mapou je dobré využít odlišné barevnosti vyznačených pojmů nebo velikostí a typů písma. Díky tomu se plán stává přehlednější a orientace i práce s ním je snazší. Myšlenkovou mapu si lze představit i jako velkoměsto. Centrum města reprezentuje důležitou ideu, hlavní cesty představují klíčové myšlenky procesu myšlení, vedlejší cesty tvoří sekundární myšlenkové procesy atd.

Postup vytváření mapy je následující

  • Odrazovým můstkem je centrální pojem, který se nachází ve středu plochy. Tento pojem je styčným bodem a nejčastěji take nadřazeným výrazem pro ostatní vlákna mapy. Grafické vyznačení základního termínu bývá nejvýraznější písmem i barvou.
  • Okolo centrálního pojmu jsou navázány pojmy podřadné, které jsou v určitém vztahu s pojmem hlavním. K pojmům podřazeným se mohou připojovat v potřebném počtu další nápady a informace. Pojmy se mohou navazovat mezi sebou v různých úrovních. Barevná odlišnost je opět velmi praktická a může být určena tematickým vymezením pojmů.
  • Podřazené pojmy lze strukturovat do oblastních větví, které sjednocuje vybrané téma.

Příklad: myšlenková mapa ohledně zpracování projektu bude mít v centru název projektu (např. Ovoce do škol) a okolo názvu další příslušné pojmy (např. dodavatelé, logistika, rozpočet aj.).

Zmapujte své učení

Myšlenkové mapy nachází největší využití v pedagogice, podnikání, projektovém řízení a managementu. Používají se jako metoda zaznamenávání důležitých informací již známého nebo při zápisu nového nápadu či projektu. Velmi dobře může mapa posloužit jako zápis brainstormingu. Je vhodná k utříbení důležitých pojmů a uvědomění si reálných vztahů mezi nimi. Prostřednictvím toho může být mentální mapa jistým projektem plánovaného procesu. S mentální mapou mohou pracovat jednotlivci i skupiny, které zaznamenávají nápady společně.

Zdroj fotografií: www.istockphoto.com

Přidáno: 12.11.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.