MŠMT a vysoké školy se dohodly na limitu počtu studentů 2012/2013

MŠMT ČRMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy dokončilo jednání s veřejnými vysokými školami o počtech studentů pro akademický rok 2012/2013. Celkový dohodnutý limit počtu studentů klesne o 5% a limit počtu studentů přijímaných do prvních ročníků téměř o 10%.

Je však v kompetenci každé vysoké školy, aby rozhodla o tom, kolik studentů přijme. Vysoká škola nemusí respektovat limit stanovený ministerstvem a případné nadlimitní studenty pak hradí z vlastních zdrojů,“ říká náměstek pro výzkum a vysoké školství Ivan Wilhelm.

Tato jednání mezi veřejnými vysokými školami a MŠMT probíhají každý rok. Letos se však poprvé podařilo dohodnout snížení limitu počtu studentů zahrnutých do financování. MŠMT je přesvědčeno, že tento krok, společně se stabilizací rozpočtu vysokých škol, povede ke zvýšení kvality vysokoškolského studia.

Limitované počty studentů na jednotlivých vysokých školách určuje metodika, kterou zpracovává MŠMT v souladu s prioritami rozvoje vysokého školství, analýzami, demografickým výhledem i zpětné vazby od vysokých škol. Panuje přitom shoda, že snižování počtů studentů na vysokých školách má probíhat diferencovaně, v závislosti na výsledcích jednotlivých škol v kvalitě a výkonu. Jakmile je metodika projednaná s reprezentacemi vysokých škol, MŠMT stanoví limity počtu studií pro jednotlivé instituce.

Záměr MŠMT zastavit růst počtu studentů a následně počty studentů na vysokých školách snižovat se realizuje už od roku 2009. Letos se však poprvé, díky změněné metodice, podařilo limity počtu studentů skutečně snížit. MŠMT zohlednilo při stanovení míry snížení počtu studentů především očekávaný demografický pokles. Zároveň se MŠMT tímto krokem hlásí k podpoře kvality vzdělávacího procesu a snaze zajistit růst poskytovaných prostředků na jednoho studenta. Pokud státní rozpočet v ukazateli vysokých škol zůstane v roce 2013 alespoň na úrovni roku 2012, pak lze očekávat, že finanční prostředky na jednoho studenta porostou.

Přidáno: 08.06.2012, Zdroj: MŠMT ČR

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.