Mistrovství světa v hodu vlaštovkou Red Bull Paperwings

Red Bull Paper Wings

Stačí šikovné ruce, obyčejný kus papíru a může z vás být mistr světa! Nevěříte? Do Salzburku se na Mistrovství světa v hodu vlaštovkou sjelo 253 soutěžících z 83 zemí celého světa, aby se právě o tento titul utkali. SkládáníZávodilo se ve třech disciplínách. Nejdelší hod, nejdelší doba letu a akrobatická dovednost.

Vše začalo národními kvalifikacemi. Těch se po celém světě konalo celkem 613 a zúčastnilo se jich přes 37.000 studentů. Ti nejúspěšnější v jednotlivých kategoriích pak vytvořili národní týmy, které se sjeli na dvoudenní světové finále do Salzburku. Uvnitř architektonického skvostu - Hangáru 7, pak díky oceánu kreativity popírali zákony fyziky. A bylo se na co dívat. Šikovnost a nezměrná kreativita občas z obyčejné A4 udělali hotový zázrak.

Českou republiku v Salzburgu reprezentovali studenti Honza Kapr z Hradce Králové (délka hodu 38,3 metrů), Marek Lorenc z Plzně (doba vlaštovky ve vzduchu 9, 31 sekund) a Radim Kočiřík za akrobacii. Všichni tři borci se snažili vybojovat pro Českou republiku co nejlepší výsledek a ukázat tak celému sevětu, že studenti v ČR umí skládat vlaštovky a hlavně se tím bavit. Marek LorencNadmíra nervozity ukázat co nejlepší hod na Red Bull Paper Wings Světovém finále posunula naše reprezentanty hluboko pod očekávání. Nejlepší výsledek našich studentů na Světovém finále zajistil Marek Lorenc, který skončil na 56. místě. Vzhledem ke kvalitě soutěžících z celého světa je to úctihodný výkon.

V kategorii, ve které se měří nejdelší čas letu vlaštovky, získal titul šampiona Brazilec Leonard Ang, když se jeho dílo udrželo ve vzduchu 11.66 s. A to už je hodně dlouhá doba. Jen si to doma zkuste! Akrobacii ovládl Japonec Takeshige Kishlura Kisshii. Nadšení samuraje ze země vycházejícího slunce pak nebralo konce: „Letět sem na Mistrovství světa v hodu vlaštovkou pro mě bylo vůbec poprvé, kdy jsem sedl do opravdového letadla. Teď se navíc domů vrátím jako šampion! Hod vlaštovkouMyslím, že mi to tam snad ani nikdo neuvěří,“ vyprávěl s úsměvem od ucha k uchu.

Největší drama přichystalo finále v hodu na dálku. Až svým posledním hodem vyhrál titul Jovica Kozlica z Chorvatska. O čtrnáct centimetrů překonal do té doby suverénního amerického soka. Něco ho to ale stálo. „Spal jsem celou noc s ledem na rameni. Tři týdny tréninku si vybralo svou daň na mé odhodové ruce. Ale zvládl jsem to,“ dodal ještě před tím, než na něj naskákal celý tým. Titul navíc získal podruhé v řadě.

Rozhodně ale nešlo pouze o to, kdo jak umí hodit vlaštovkou. Pro všechny, kdo se finále účastnil to je nezapomenutelný zážitek. Mít možnost potkat se a popovídat si s lidmi ze všech možných koutů světa ve výjimečném prostředí, to se přeci nepovede každý den. A navíc se stát ještě mistrem světa v hodu vlaštovkou? To už teprve ne…

Více na www.redbull.cz/vlastovky.

Typy vlaštovek

Účastníci

Honza Kapr

Atmosféra

Radim Kočiřík

Vítězové

Přidáno: 11.05.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si