Ministr Dobeš: Učitel není námezdní dělník

MŠMT ČR

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš odsuzuje postup některých ředitelů škol, kteří svým učitelům s koncem školního roku dávají na letní prázdniny výpověď, aby jim během této doby nemuseli vyplácet výplatu. Ředitelé tak po náročném školním roce učitelům odpírají nárok na poctivé volno o školních prázdninách. Takovou praxi považuje ministr Dobeš za velmi nemravnou a neetickou.

„Tyto praktiky jsou nejen nemravné a neetické, ale zároveň zcela v rozporu s programovým prohlášením vlády o respektování učitelské profese a zvyšování prestiže učitelů,“ řekl Josef Dobeš.

I když se v takových případech jedná o pracovně právní vztah mezi učitelem a školou, ministr Dobeš má pro poškozené kantory řešení:
„Vyzývám všechny učitele, kteří na dobu letních prázdnin dostali výpověď, aby poslali svůj podnět na tiskový odbor Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, konkrétně na emailovou adresu press@msmt.cz.“

Kontaktní osobou pro vyřizování podnětů bude pracovník tiskového odboru Patrik Kubas. Tiskový odbor bude přijímat i anonymní stížnosti a respektovat tak obavy poškozených učitelů z možných postihů.

Ministr Dobeš nařídí České školní inspekci, aby od září začala zkoumat jednotlivé případy ukončování pracovního poměru a zároveň aby na inkriminovaných školách prověřila způsob jejich hospodaření a úroveň péče a profesního rozvoje, jakou svým učitelům poskytují.

Ministrova slova doplnila i ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová: „Hned od začátku září prověří naši inspektoři každý konkrétní případ. Proto vyzýváme učitele, kteří se s touto praxí setkali, aby se nebáli a podnět k prošetření skutečně podali.“

Přidáno: 25.07.2011, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Jana Holíková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Backpacking - zkušenosti a tipy
Už jste někdy slyšeli, že se českým turistům přezdívá baťůžkáři? Jsme národ koumavý a stejně tak se snažíme ušetřit, kde se dá. Backpacking je ale trochu jiný a je spojen s cestovatelskou svobodou.
Jak zvládat stres při studiu VŠ?
Náročné studium znamená pro většinu lidí nadměrný stres a velkou zátěž pro organismus. Zvláště pak pro ty, kteří mu čelí poprvé. Jak se nenechat vyvést z rovnováhy, správně se učit a udržet pozornost se dozvíte v…
Recenze knihy: Nauč se to!
Publikace o učení (se) bývají buď snadno stravitelné a tedy nutně zjednodušující nebo suše odborné a pro běžného čtenáře obtížně přístupné. "Nauč se to!” vás přesvědčí, že lze oba přístupy úspěšně…