Ministr Dobeš: Míříme k moderní maturitě 21. století

MŠMT ČR

Praha 11. července 2011 – „Letošním spuštěním státních maturit jsme iniciovali také potřebné změny, které je nutno co nejdříve do rozjetého systému zapracovat,“ uvedl dnešní tiskovou konferenci ministr školství Dobeš a pokračoval: „ u příštích maturit zajisté zkrátíme a obrátíme harmonogram. První budou písemky, aby mohly jejich výsledky případně využít vysoké školy v přijímacím řízení, až poté zkoušky ústní. Důležité změny jsou již v legislativním procesu,“ dodal ministr Dobeš.

K moderní maturitě 21. století chce ministerstvo školství dospět i zavedením srovnávacích zkoušek v 5. a 9. třídách na základních školách. Testování by probíhalo elektronicky, a tento způsob by se překlopil i do Ministr Dobeš na tiskové konferencimaturitního testování.

„Očekáváme, že zavedení standardů vycházejících v podstatě ze školních vzdělávacích programů, které dnes svým podpisem pan ministr posvětil, zvládne bez problémů kolem devadesáti procent škol,“ vysvětlil náměstek pro regionální školství Ladislav Němec. Doplnila ho ředitelka odboru předškolního, základního a základního uměleckého vzdělávání Jiřina Tichá, která koordinovala skupinu stovky expertů pracujících na základní úrovni standardů: „Srovnávací zkoušky pro 5. a 9. třídy by měly měřit a sjednotit uzlové body základního vzdělávání. Prozatím jsme je vypracovali pro minimální úroveň, do budoucna ale chceme vypracovat standardy i v úrovni středně těžké, přičemž by se měřila matematika, český a cizí jazyk.“ Ministr Dobeš k tomu dodal: “Jelikož v budoucnu hodlá ministerstvo zavést od třetích ročníků povinně angličtinu, rádi bychom nabídli i alternativu, a to v německém či francouzském jazyce.“

Tisková konference 11. července 2011Ke kritice Asociace krajů, které chtějí u maturit od ministerstva doplatit dalších 35 milionů korun na zvýšenou administrativu, se vyjádřil sám ministr Dobeš: „Z peněz, které jsme ušetřili na byrokracii na úřadu, jsme poslali krajům nejdříve 60 milionů korun na personální a materiální zajištění, to je asi 500 korun na žáka, poté dalších 12 milionů (cca 120 korun na žáka) kvůli zvýšené administrativě a myslím, že tato částka je velice slušná a přiměřena,“ zdůraznil ministr Dobeš.

Na konec doplnil ředitel CERMAT-u Pavel Zelený shrnující výsledky státní maturity a data opravních maturitních termínů: „Obdrželi jsme 952 žádostí o přezkoumání výsledků didaktických testů, všechny jsme pečlivě přezkoumali a 10 z nich vyhodnotili jako opodstatněné. Těmto žákům budou vydána dodatečná vysvědčení. K opravnímu termínu se přihlásilo 23 653 žáků, zkoušky proběhnou ve dvě stě třiceti spádových školách. V době od 1. do 15. září půjdou žáci k ústním zkouškám, následující čtyři dny budou mít na opravné písemky.  Vysvědčení pak dostanou 26. září,“ dodal na závěr Zelený.

Přidáno: 12.07.2011, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Jana Holíková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.