Miliardy z OP VaVpI již putují konkrétním vysokým školám a výzkumných institucím

MŠMT ČR

Praha, 26. listopadu 2009 - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy již schválilo téměř 2,4 miliardy korun prvním čtyřem projektům z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Moderní výzkumná centra si tak budou moci vybudovat Vysoké učení technické v Brně, Technická univerzita v Liberci, Ústav přístrojové techniky AVČR i Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Do dubna letošního roku měly vysoké školy a výzkumné instituce historicky první možnost žádat o dotace z Evropské unie na výstavbu a vybavení regionálních výzkumných center. „Obdrželi jsme celkem 44 žádostí, ze kterých bylo vybráno osm nejlepších. Podpora byla zatím definitivně schválena prvním čtyřem projektům, mezi zbývající rozdělíme ještě čtyři miliardy korun," informovala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová.

Na prvním místě se v celkovém hodnocení umístil projekt Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně na vybudování výzkumného centra nových technologií ve strojírenství - NETME Centre, který získal dotaci v hodnotě přes 700 milionů korun. Centrum se bude zabývat především výzkumem a vývojem nových technologií a zařízení v mnoha odvětvích, od leteckého průmyslu až po ochranu životního prostředí.

Dotaci ve výši přes 300 milionů korun získal i Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Ten je jediným specializovaným výzkumným ústavem zabývajícím se soustavně výzkumem v oblasti ochrany zdraví zvířat v České republice a je zaměřen na infekce, které způsobují významné ztráty v chovech hospodářských zvířat a na infekce přenosné ze zvířat na člověka. Příspěvky z EU využije na vybudování Centra pro aplikovanou mikrobiologii a imunologii ve veterinární medicíně (AdmireVet).

Technická univerzita v Liberci získala podporu v hodnotě přes 800 milionů korun na vybudování špičkově vybaveného výzkumného centra zaměřeného především na výzkum nanotechnologií a pokročilého strojírenství (například vývoj nových pohonných jednotek).

Posledním čerstvě schváleným projektem jsou Aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Ty se budou zabývat například konstrukcí moderních vědeckých přístrojů a vývojem nové diagnostické metody v medicíně. Laboratoře získaly z Evropské unie přes 400 milionů korun.

Přidáno: 27.11.2009, Zdroj: MŠMT ČR

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.