MFF CINEMA MUNDI stojí hlavně na studentech. Pomáhají s organizací, propagací i překlady filmů

Zapojit se do přípravy Mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI je pro řadu brněnských studentů z Masarykovy univerzity každý rok lákavé. Získají tak zajímavou praxi i zkušenosti. V loňském roce se jich proto zapojilo na tři sta – od začínajících novinářů z Fakulty sociálních studií až po milovníky anglického jazyka a překladatele z Filozofické fakulty MU.

Jednou z těch, kteří si na vlastní kůži zkusili připravovat mezinárodní filmový festival, byla i Jitka Lanšperková. Studentka žurnalistiky a filmu dění na festivalu pozorovala před rokem skrze kameru. „Točila jsem krátké rozhovory s režiséry a reportáže z každého dne,“ říká Jitka. „Program byl tak nabitý, že jsem lítala z jednoho kina do druhého a tam pak natáčela udýchaná, jako bych běžela maraton. Situace se měnila každým okamžikem a já nechtěla přijít o ty nejzajímavější momenty. Nechtěla jsem propásnout zahájení s Bolkem Polívkou ani rozhovor s Karlem Rodenem,“ dodává.

To Markéta Giblová z FF MU se starala přímo o filmy. „Filmy jsem musela nejprve získat a zhlédnout. Na promítání jsem si potom připravila úvodní slova, která divákům snímek přiblížila,“ vysvětluje svoji funkci Markéta. „Nejvíc mě potěšilo to, že jsem si úvody vyzkoušela před větším počtem lidí,“ vzpomíná. Letos bude stát za mikrofonem zase.

Studentka angličtiny Romana Ambrožová se k práci na festivalu - překládání anglických titulků do češtiny – dostala díky studiu. „Překládala jsem makedonskou komediální road movie Punk’s Not Dead. Jednou mi hrůzou vstaly vlasy na hlavě. To když jsem zjistila, že pořadatelé do filmu zapomněli načíst anglické titulky,“ vypráví. „Takže jsem se podle nich nemohla orientovat a v poklidu odklepávat ty české. Trochu mě zachránilo, že makedonština je jazyk slovanský, a tak jsem hodně scén napsala intuitivně podle originálu,“ směje se Romana, která se na festivalu podílí i letos.

Zkušenosti a praxe ale nejsou to jediné, co si studenti ze zákulisí MFF CINEMA MUNDI odnesli. Jitka dnes nejvíc vzpomíná na to, jak si po únavném dni dali s kolegy skleničku vína – a s nimi i makedonský režisér Vladimir Blaževski. Romana naopak vyzdvihuje pracovní nasazení. „I přes výše zmíněné krušné chvíle můžu spolupráci s festivalem jen a jen doporučit. Ostatně kdo se může pochlubit tím, že si kromě překládání kvalitních snímků ještě mohl zkusit, jaké to je zažít při klepání titulků náběh na zánět karpálního tunelu?“ směje se Romana.

A co vy, zapojíte se příští rok do příprav společně s námi? :)

Přidáno: 15.02.2013, Zdroj: CINEMA MUNDI Autor: Barbora Sittová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.