Mezifakultní studium: Sezení na dvou židlích nebo obvyklá záležitost?

Vysoká škola nabízí řadu studijních možností. Kromě výběru všemožných oborů můžete studovat denně i dálkově, jeden i více oborů a můžete dokonce v rámci jednoho programu navštěvovat více fakult. Studentům takový přístup umožní nahlédnout svůj obor z více hledisek nebo spojit dvě příbuzné oblasti, které však svou příslušností spadají pod jiné ústavy. Ještě než si do mezifakultního studia dáte, přečtěte si následující postřehy.

Oč tu běží

Studovat v dnešní době na více fakultách není už nic neobvyklého. Jde spíše o to, co si pod tím uchazeči o studium mají konkrétně představit a co to pro ně v běžném chodu školy bude znamenat. Je třeba podávat více přihlášek, dostanete více školní práce nebo vás čeká více administrativy na studijním oddělení? Nebojte se, mimo běhání mezi několika školními budovami, vás nic podobného nečeká. Přihláška k mezifakultnímu studiu bude stačit jedna, předměty se rozloží mezi výuku na obou fakultách a studijní oddělení budete mít také jedno.

Výhody

1. Větší šance pro uplatnění v daném oboru
2. Poznání více různých prostředí a nových lidí
3. Více úhlů pohledu na jednu věc
4. Ideální pro lidi se širokou oblastí zájmů

Proč do toho jít?

Mezifakultní studium nabízí nadšencům a dobrodruhům řadu zajímavých věcí. Počínaje různorodým prostředím jednotlivých fakult. Není nad to se současně popasovat s názory svých spolužáků na ekonomické a filozofické fakultě nebo nahlédnout do myšlení lidí studujících obor na právech a informatice. I díky tomu poznáte spoustu dalších lidí, učitelů a přátel. Zároveň můžete porovnat menzy na jednotlivých fakultách, dostanete se na spoustu zajímavých akcí, studentských party nevyjímaje. Zkrátka si rozšíříte obzory na univerzitě i v celém městě.

Musí to mít smysl

O tom, zda a v případě jakých oborů bude škola nabízet mezifakutní studium, si rozhoduje sama. Nečekejte tedy, že si budete moci v rámci takového programu spojit libovolné obory. Nebo snad dokonce, že mezifakultní studium v daném rozsahu oborů funguje na všech školách, na které se chcete hlásit. Karlova univerzita například nabízí zajímavé spojení v podobě oboru Matematika – Filozofie (FF+MFF). U Masarykovy univerzity až na výjimky spolupracuje většina fakult. V rámci oboru Informatika ve veřejném sektoru studenti navštěvují PrF a FI. Studijní program Finance a právo zase propojuje ESF s PrF. U Bezpečnostních a strategických studií (FSS) mají uchazeči dokonce možnost rozhodnout se pro mezifakultní kombinaci s jazyky (FF) nebo Hospodářskou politikou (ESF).
Existují výjimky
Přestože jsme si celkem jasně představili podstatu mezifakultního studia, můžeme se na českých vysokých školách setkat i s obory, které této formě odpovídají a přesto k ní nepatří. Prakticky tedy studenti dochází na dvě a více fakult. Jde však o to,že jedna fakulta není schopna realizovat část výuky, a proto tuto starost přenechá té povolanější. Dobrým příkladem je obor Management v kultuře (FF MU), jehož částečná výuky je organizována na ESF. Jsou k tomu využívání učitelé, učebny a další pomůcky z ESF, přesto tento obor nenajdete ve zdejším studijním katalogu. Podobné je to i s oborem Management sportu (FSPS+ESF) nebo Učitelství estetické výchovy pro střední školy (FF+PdF). 

Nevýhody

1. Horší organizace výuky
2. Ztížená informovanost
3. Odlišné požadavky
4. Příslušnost k fakultě

Studijní zádrhele v praxi

Ještě, než se začnete na mezifakultní studium těšit, přečtěte si i několik podstatných negativ, kterých si studenti všimli. Často to například skřípe při sestavování rozvrhů, což je samo o sobě dost složité. V tomto případě se musí sladit výuka na dvou fakultách, což ne vždy jde a funguje. Díky různorodým požadavkům a odlišným přístupům k vyučování může navíc mezi studenty, učiteli, katedrami a fakultami docházet k informačnímu šumu. K fungování na více fakultách si také budete muset zřídit hesla do počítačových učeben a potvrdit si čtenářské účty v knihovnách. Právě kvůli těmto záležitostem studentům někdy uniká, ke které fakultě vlastně patří. Stává se tak celkem často, že pak dochází na špatné studijní oddělení.

Zdroj fotografií: wikimedia.org

Přidáno: 15.10.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.