Metropolitní univerzita Praha pořádá konferenci „The Middle East after the War on Terror“

Metropolitní univerzita Praha - logo

Praha, 8. března 2010 – Centrum pro studium Středního východu při Metropolitní univerzitě Praha (MUP) pořádá v pátek 12. března konferenci, která nese název „The Middle East after the War on Terror“ (Blízký východ po válce proti terorismu). Konference se zaměří na analýzu současného stavu a vliv války na tento region. Hosté konference budou hovořit o válce proti terorismu z perspektivy USA i Evropské unie. Neopomenou ani reakce islamistických hnutí např. v Jemenu či Afghánistánu a vývoj v dalších významných blízkovýchodních zemích, Iráku a Íránu.

Americký prezident Barack Obama při svém prvním televizním rozhovoru prohlásil, že válka s terorismem skončila. Obamův přístup znamenal průlom k otevření cesty k muslimskému světu. Čeho vlastně tento vojenský, ideologický a politický konflikt na Blízkém východě dosáhl? Co znamenal pro další vývoj tohoto regionu a jak změnil jeho politickou mapu? A jak byla konfliktem ovlivněna islamistická hnutí, hlavní cíl války? Na tyto a další otázky se budou snažit odpovědět jednotliví panelisté z řad historiků, religionistů a zástupců českých i zahraničních univerzit.

Konference je rozdělena do tří panelů. První je věnován globální válce proti terorismu  (GWOT - Global War on Terrorism) z perspektivy Evropské unie a Spojených států amerických. Lawrence Rubin (Harvard University) přednese příspěvek na téma Transatlantická spolupráce v oblasti bezpečnosti během globální války proti terorismu.O situaci v současném Afghánistánu z pohledu Evropské unie a USA promluví Ondřej Ditrych (Ústav mezinárodních vztahů, Praha).

V druhém panelu se řečníci zaměří na islamisty v Afghánistánu a Jemenu. Věra Veselá (Ústav mezinárodních vztahů, Praha) bude ve svém příspěvku hovořit o vztahu afghánských islamistů ke globální válce proti terorismu. Projevy násilného radikalismu v Jemenu se bude zabývat  Laurent Bonnefoy (Université de Provence)

Cílem závěrečného panelu je přiblížit situaci v Iráku a Íránu. Ideologické rozpory mezi sunnity a šíity v Iráku po pádu Saddáma Husajna nastíní ve svém příspěvku Pavel Ťupek (Univerzita Karlova v Praze). O Íránu a jeho sílícím postavení v kontextu světové politiky pojedná Arshin Adib-Moghaddam (School of Oriental and African Studies, University of London)

Konference se koná v pátek 12. března v budově Metropolitní univerzity v Praze na Žižkově (Prokopova 16, Praha 3). Registrace účastníků bude probíhat od 9:30, začátek konference je naplánován na 10:00.

Jednacím jazykem konference je angličtina.

Kontakt:
Mgr. Ondřej Beránek, Ph.D.
Email: beranek@mup.cz

Přidáno: 10.03.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.