Menzy v Brně – Masarykova univerzita

Vzdelani

Nedílnou součástí studia na vysoké škole je i stravování. Jen málokdo má to štěstí, že může poobědvat či povečeřet v pohodlí domova, a ani těch, kteří preferují jídlo uvařené svépomocí „na privátě“, není nijak závratné množství.

Zbývající části studentů tak nezbývá, než se poohlédnout po možnostech stravování v okolí školy nebo přímo v jejím areálu. Tím spíš, že i volného času mezi přednáškami nemusí být tolik, aby každý stihl přesun domů a ještě k tomu vaření, zvlášť v době oběda.

Ne, že by v Brně nebyl dostatek hospod, restaurací, či pizzerií, kde by se dalo najíst, ale vzdálenost od školy a především pak cena nabízených jídel není v očích studentů většinou optimálním řešením.

Nerozlučně se tak se studiem pojí menzy, stravovací zařízení, dotovaná státem, umožňující studentům najít se relativně levně. Možná se vám nyní vybaví vzpomínky na dětství a školní jídelna na „základce“. Z vlastní zkušenosti však mohu říct, že v případě menz jsme se již posunuli o značný kus dopředu.  Nebojte se tedy, že byste se nedočkali steaku a hranolek nebo že by vám někdo nutil salát z červené řepy. Dnešní menzy nabízejí zpravidla několik jídel každý den, jejichž nabídka se navíc mění v čtrnáctidenním či delším cyklu. Na své si přijdou milovníci polévek, salátů, vegetariáni i strávníci držící bezlepkovou dietu.

Také samotné menzy se od sebe liší sestaveným jídelníčkem. Zatímco někde si pochutnáte na tradiční kuchyni, jinde si budete moci vybrat jeden z mnoha druhů pizzy či steaku. Ale dost již obecností, pojďme se podívat na konkrétní místa, kde se může student najíst.

Dnes se podívejme na menzy spadající pod Masarykovu Univerzitu. Souhrnné informace nejen o umístění, ale také online jídelníčky, či systém placení jídel naleznete na: www.skm.muni.cz

Prvním stravovacím zařízením je Academic restaurant, který najdete na adrese Netroufalky 14-16 v těsné blízkosti Univerzitního kampusu, Brno–Bohunice. Na stránkách menzy se dozvíte, že se zde nově podávají také jídla a polévky bez lepku. Z další nabídky studenty jistě zaujme široký výběr pizzy a steaků, bezmasá jídla a jídla se sníženým obsahem tuku či točené pivo.  Najíst se zde studenti mohou až do osmé hodiny večerní (během týdne), ráno naleznou menzu otevřenou od 10:00. Na webu menzy je pak k dispozici aktuální jídelníček.

Menza Moravské náměstí nabízí již o něco užší nabídku. Najdete ji v budově Rektorátu MU na Moravském nám. 9. Otevírají tu o hodinu později než v Academic restaurant a také se o hodinu dříve zavírá. V pátek se najíte nejpozději do 15:00 (výdej pouze do 14:00). Zaměstnanci školy však jistě ocení oddělenou zaměstnaneckou výdejnu v prvním poschodí. Také zde naleznete aktuální jídelníček na webu menzy.

Zbývá menza Veveří na ulici Veveří 70 a menza Vinařská v areálu kolejí, na ulici Vinařská 5 nad brněnským výstavištěm. Nabídka jídel je tu stejná jako v menze na Moravském náměstí a otevřeno je v obou zařízeních pouze od 11:00 do 14:00.

Prakticky v každé budově Masarykovy univerzity pak naleznete bufet, kde jsou často k dostání i hotová a minutková jídla dle denní nabídky. Během týdne se tu dočkáte otevření zpravidla v 8:00 a zavření mezi šestou až osmou hodinou večerní.

Příjemné posezení naleznete ještě v Kavárně Na Lávce, nacházející se v areálu Univerzitního kampusu, Kamenice 5 v Brně Bohunicích. Konkrétně hledejte budovu A10, 2. patro (krytá lávka). Otevírací doba je tu od půl osmé ráno do šesté večerní, v pátek jen do tří.

Poslední součástí menz Masarykovi univerzity je Pizzerie Pizza nostra v objektu kolejí Kounicova na ulici Kounicova 50. Pokud pojede tramvají kolem, určitě ji nepřehlédnete. Široký sortiment pizzy spolu s cenami naleznete opět na webu, přičemž pochutnat si na ní můžete oproti bufetům a kavárně také o víkendu, a to od 10:30 do 17:00.

V příštích dílech se zaměříme na menzy Vysokého učení technického a Mendelovy univerzity.

Přidáno: 03.10.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Jiří Kolář

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.