Máte blok z mluvení cizí řečí? Rozvažte si jazyk!

Jazyky mě baví a učím se je už docela dlouho. Po povinné školní angličtině přišla francouzština, kterou následně doplnila i italština. Ačkoliv jsem měla několik jazykových hodin týdně, stále jsem nebyla schopná promluvit, nedej bože s rodilým mluvčím! Vodopád slov jsem nebyla schopna vnímat a jediná reakce, na kterou jsem se zmohla, byla otevřená pusa.

Jednoho dne jsem se to rozhodla změnit. Jaké možnosti má student, který chce něco navíc? Ačkoliv je internet přeplněný nabídkou všemožných kurzů, z vlastní zkušenosti jsem věděla, že tyto kurzy se často od školních hodin příliš neliší.

Další možností bylo vycestovat do zahraničí. Jenže taková cesta si žádá nemalou finanční investici a také volný čas. Bohužel jsem ani jednoho neměla dostatek. Myšlenka na tuto cestu se mě ovšem pořád držela. Bylo mi hned jasné, že konverzací s „domorodci“ by se moje jazyková úroveň dostala na úplně jiný level.

Znovu jsem si otevřela vyhledávač, akorát tentokrát jsem na to šla z jiného soudku. Zajímalo mě, kde se scházejí cizinci žijící v Čechách, kde je možné se s nimi setkat, prostě kde konečně můžu prakticky využít svoje znalosti ze školních lavic. Při tomto honu za informacemi jsem poprvé narazila na projekt Speak!, který organizuje celosvětová nezisková organizace Aiesec.

Tento projekt mě zaujal na první pohled. Titulek totiž hlásal: „Konverzační hodiny s rodilým mluvčím.“. To bylo to pravé! Ihned jsem se o projekt začala hlouběji zajímat a téměř hned zjistila, že řeší všechny moje problémy. Neváhala jsem a okamžitě se přihlásila.

Můj hlavní požadavek byl splněn na sto procent – hodiny byly vedené Aminem, který za námi přijel přímo z Francie! Navíc jsme celou dobu opravdu konverzovali a na neustále omílanou gramatiku jsme si ani nevzpomněli. Můj druhý požadavek, časová náročnost, byl také vyslyšen. Projekt trvá pouhých pět týdnů, a je jenom na Vás, zda docházíte jednou či dvakrát týdně. Jedna hodina má ale 90 minut, takže byl vždycky dostatek času říct, co jsem měla na srdci. A cena? O mnoho příznivější než u konkurence! Za projekt se platí pouze příspěvek na pokrytí nákladů ve formě 500 korun za jednu lekci týdně nebo 990 korun za dvě lekce týdně.

Přihlášky na Speak! jsem za celou dobu ani jednou nezalitovala. Konverzaci o hodině jsem doplnila spoustou dalších, jelikož jsem se s Aminem i ostatními stážisty spřátelila a trávila s nimi volný čas, jezdila na víkendové výlety či jim ukazovala krásy Prahy. Od realizace projektu jsem již byla za Aminem na návštěvě ve Francii a momentálně se balím do Brazílie, kam jedu navštívit další stážistku Victorii.

Kromě toho jsem se přihlásila na další kolo projektu. Startuje už 18.11.  a já se už teď nemůžu dočkat, jaké zajímavé lidi z celého světa tam potkám!

 

Přidáno: 08.11.2013, Zdroj: AIESEC

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.