Mapy – Atlas světa, jaký svět ještě neviděl

Mapy z nakladatelství Host (2016) je půvabná knížka. Vezmete ji do ruky a nejdříve jí chcete jen tak listovat a putovat světem. Pak vás ale zaujme nějaká konkrétní země. Zaměříte se na detaily, začnete je zkoumat a zároveň podrobíte zkoušce své dosavadní znalosti – „ano, to jsem věděl“, „aha, to dává smysl“ a „no ne, to je pro mě novinka“. Mapy jednotlivých států a světadílů jsou hustě pokryty ilustracemi a čas nad knihou se zdá plyne rychleji než obvykle…

Tento netradiční atlas světa celkově obsahuje mapy 7 světadílů a 42 zemí. Každá z nich je propracována do detailů a můžete se kochat obrázky zajímavých míst, historických památek, událostí a osobností, populárních sportů, oblíbených jídel a nápojů, typických zvířat a mnohého dalšího. Je jisté, že autoři knihy – polští grafici a ilustrátoři Aleksandr a Daniel Mizielińští – strávili nepředstavitelné množství času nad výběrem vhodných slov a následným malováním obrázků. Je nutné v tomto ohledu také vyzdvihnout práci překladatelky a redakce, neboť pro některé názvy bylo jistě obtížné najít české ekvivalenty.
Přes veškerou chválu si však neodpustím jednu poznámku – snaha mapu rovnoměrně pokrýt obrázky může také znamenat nevyváženost informací. V některých částech země může být koncentrováno více zajímavostí a všechny na mapu prostě zakreslit nelze, na druhou stranu některé zde uvedené pamětihodnosti zrovna nepatří k těm nejdůležitějším, ale dostaly se na mapu čistě z důvodu, aby zde nebylo prázdno. I když možná právě také díky tomu, že se člověk dozví ledacos nového, je publikace tak zajímavá...
Z charakteru knihy by se mohlo zdát, že Mapy budou oblíbené především dětmi. Dovedu si představit nedělení odpoledne, kdy se rodina usadí nad knihou a společně si prohlížejí kouzelné obrázky a diskutují nad nimi. Nenechte se však zmást, kniha zláká k listování také, a možná hlavně, dospělé – když k vám přijde návštěva a hovor vázne, s Mapami máte o zábavu postaráno. Jedno je jisté – ať už knihu pořídíte pro kohokoli, jistě ji stojí za to v domácí knihovně mít.O autorech:
Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński jsou polští grafici a autoři světově uznávaných knih pro děti. Jejich typický styl je barevný, záměrně naivní a fascinující. Často si vytvářejí vlastní fonty pro písmo, které následně v knize využijí.
Společně s nakladatelstvím Dwie Siostry vytvořili knihu D. O. M. E. K., která dětem představuje různé domy významných architektů. Tato kniha byla vyhlášena knihou roku 2008 v polské sekci IBBY a byla později přeložena do mnoha jazyků, včetně arabštiny a čínštiny.
V roce 2011 vydali knihu Miasteczko Mamoko (Městečko Mamoko), která obsahuje pouze ilustrace a svému „čtenáři“ napomáhá procvičovat vnímání.
V roce 2011 vznikla také kniha Co z Ciebie wyrośnie? (Co z tebe bude?), představující nejpodivnější profese na světě.
Alexandra a Daniel Mizielińští jsou také autory knih Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty (Tady jsme. Výpravy do kosmu, vize a experimenty) a oceňované publikace Mapy (2012).
Autoři se narodili v roce 1982.
(Převzato z http://culture.pl/en/artist/aleksandra-mizielinska-and-daniel-mizielinski)

Zdroj obrázků: Nakladateství Host

Přidáno: 08.01.2017, Zdroj: Vzdělání.cz Autor: Vzdělání.cz

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si