Mama hotel – život ne tak docela na vlastních nohou

Vzdelani

Je vám přes 20 let a žijete u maminky? Nejste výjimkou! Podle výsledků rozsáhlé syndikované studie TRU mapující život mladých lidí zůstává v České republice více než polovina mladých lidí bydlet u rodičů. A to i po ukončení studia na vysoké škole nebo v případě, že šli po absolvování střední školy pracovat.

Služeb mama hotelu využívá 56 % studentů a takřka polovina dostudovaných mezi 18 a 26 lety. 20 % vysokoškoláků si byt nebo dům pronajímá (nejčastěji s partnerem nebo s přáteli), 20 % mladých pracujících dům nebo byt (či jeho poměrnou část) vlastní.
„Po ukončení středoškolského studia se od rodičů odpoutávají přibližně dvě pětiny těch, kteří ve studiu pokračují na VŠ - míří buď do pronájmu, nebo na kolej. Pouze 3 % z nich už vlastní nemovitost, kterou obývají. V tom se nejvíc liší od svých nestudujících vrstevníků - ti si stejným dílem bydlení pronajímají, nebo je přímo vlastní," uvádí Eva Králová, hlavní autorka studie z dílny TNS AISA. „S tím také souvisí fakt, že pro mladé lidi jsou dnes velké téma hypotéky a půjčky. Oproti loňsku si mnohem více uvědomují cenu peněz, učí se vyjít s menším kapesným než dříve. Podle všeho mama-hotel není pro všechny první volba, mnoho mladých lidí u rodičů zůstává nejen z pohodlnosti, ale do velké míry i z ekonomických důvodů.“

Z domova se odchází snadněji, když studujete na vysoké škole v jiném městě a minimálně po většinu měsíce jste – chtě nechtě – nuceni postarat se sami o sebe. Rychle překonáte první překvapení – lednička se nedoplňuje automaticky a vyžehlená trička z nebe nepadají – a zjistíte, že samostatný život není žádná hrůza, ba spíše naopak. Zodpovídat sám za sebe je vcelku příjemné a svoboda určovat si, kdy co budu dělat, rozhodně není k zahození.

Mnoho mladých lidí se ale domů vrací právě po absolvování vysokoškolského studia; zjišťují totiž, že vydělat si ihned po nástupu do práce na nájem není zrovna jednoduché. Řešením je spolubydlení (návyk ze studentských dob) s přáteli a/nebo s partnerem. Obecně však platí, že pokud bývalí vysokoškoláci trávili na privátě nebo na koleji více času než několik nezbytných dnů v týdnu během semestru, snaží se zachovat samostatný životní styl i po ukončení studia. Do mateřské náruče, jakkoli milující, se po ochutnání nezávislosti nevrací nejsnadněji.

Jak je tomu ve světě

Ve Spojených státech většina mladých lidí po dovršení 18 let odchází z domova – většinou na studia do vzdáleného města, zato v Itálii žijí dvě třetiny lidí mezi 18 a 39 lety stále u rodičů. Dokonce byl kvůli nim navržen zákon požadující odchod z domova po získání plnoletosti. Podobně ve Španělsku je průměrný věk pro opuštění domova 27 let a tři čtvrtiny Španělů od 18 do 30 let žijí u maminky. Francouzi se osamostatňují průměrně ve 23 letech.

Zcela jiná je situace ve Skandinávii a ve Velké Británii, kde se dlouhodobé soužití dospělých dětí s rodiči nebere jako něco přirozeného (na rozdíl od střední Evropy) a na pracujícího třicátníka, který se po schůzce s přítelkyní vrací na teplou večeři od maminky, by se většina lidí dívala jako na dosti podezřelé individuum. „Když ve Švédsku, Finsku, Británii nebo třeba v Německu zůstane mladý člověk u rodičů, i když už má práci, dívá se na něj okolí divně, jako že péče rodičů zneužívá," objasňuje Petra Šalamounová ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Vliv na rozdíly ve světě má krom tradice soužití dostupnost levných, tzv. startovacích bytů (např. dánská vláda je aktivně podporuje), existence školného a uplatnění na trhu práce.
A proč u nás zůstává tak velký počet mladých lidí doma? Odpověď je jednoduchá a spočívá ve dvou bodech:

Nedostupnost bydlení

Nájmy ve městech jsou drahé a ne každému se chce riskovat střídající se spolubydlící. Navíc vícegenerační soužití u nás není chápáno jako něco negativního a rodiče s ním často již dopředu počítají. Jde jen o to, aby se­ nezvrhlo v klasické zneužívání rodičovské tendence opečovávat své potomstvo. Zejména pokud pracujete ve stejném městě, v jakém žijí vaši rodiče, zdá se prodloužené obývání dětského pokojíku a přispívání na nájem rozumným řešením situace. Minimálně do doby, než budete chtít žít se svým partnerem.

Neochota postarat se o sebe – vždyť žít doma je tak snadné

Druhým důvodem je lenost – podle průzkumů pak zejména na straně mladých mužů, od kterých se neočekávají žádné domácí práce. Po přednášce nebo po práci na ně čeká perfektní servis (maminka přece nejlépe ví, co její chlapeček rád), jehož jedinou nevýhodou (s výjimkou výjimečně tolerantních rodičů) je nemožnost uchovat si soukromí a nutnost hlásit své pohyby.
Problémy nastávají v okamžiku, kdy se takový zralý třicátník nakonec odstěhuje – podle psychologů bude těžko zvládat skutečný partnerský život a sdílení zodpovědnosti.

Druhá strana mince – singles

Ne všichni bydlí u rodičů – podle statistických dat žije každý osmý Čech sám a nemalý podíl na tomto čísle mají samostatné domácnosti mladých lidí: Ve druhé polovině jich bylo v Česku 30 100, v roce 2010 už 150 900. Počet singles se zvedá všude v Evropě, nejrychleji v západní Evropě (Belgii, Nizozemsku a Francii), pomaleji ve střední a východní Evropě.

Přidáno: 06.03.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si