Malováno světlem - výstava obrazů Waltera Liggesmeyera pro Nadaci Olgy Havlové v Poslanecké sněmovně

V pondělí 12. prosince v 18:30 bude pod patronátem předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové v atriu Poslanecké sněmovny slavnostně zahájena výstava německého umělce Waltera Liggesmeyera. Výstava je pořádána ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové. Vernisáže se kromě umělce zúčastní velvyslanec Spolkové republiky Německo J.E. Detlef Lingemann, honorární konzul ČR ve Severním Porýní – Vestfálsku Heinz Fennekold, ředitelka Nadace Olgy Havlové Milena Černá, Dirk Simons, místopředseda představenstva společnosti RWE-Transgas, která je hlavním partnerem výstavy, jakož i ředitel společnosti net4gasMalováno Světlem Thomas Kleefuβ.

„Důvodů, pro které Nadace Olgy Havlové prezentuje v českém parlamentu právě díla německého výtvarníka Waltera Liggesmeyera, je hned několik“, říká Milena Černá, ředitelka nadace. „Především je Liggesmeyer dokonalým ztělesněním poslání Nadace Olgy Havlové – pomáhat jiným navzdory vlastnímu postižení“, dodává ředitelka.

W. Liggesmeyer se narodil v roce 1938 v Paderbornu, ve skromných poměrech. Po otcově smrti v roce 1953 museli společně se sestrou předčasně opustit gymnázium a začít pracovat. Později se přestěhoval do Dortmundu, kde bylo otevřeno jedno z prvních večerních gymnázií v poválečném Německu, na němž úspěšně maturoval. Následovalo založení rodiny, studium práva, práce pro spořitelnu v Bochumi, angažmá v občanských iniciativách. V roce 1976 se Walter Liggesmeyer podrobil léčení na psychosomatické klinice, kde v rámci terapie postupně vznikaly první obrazy a básně. V průběhu let se však jeho zdravotní stav nadále zhoršoval, což vedlo k definitivnímu ukončení kariéry právníka v bankovním sektoru. Malování se mu stalo hlavním prostředkem pro zvládání těžké životní situace. Kromě uměleckých projektů se Walter Liggesmeyer nadále aktivně podílí na práci občanských iniciativ (např. Dortmunder Manifest – iniciativa proti rasismu a xenofobii) a pořádá výstavy, jejichž výtěžek je věnován na charitativní projekty.

Prezentací osobnosti a díla německého umělce Waltera Liggesmeyera na půdě Poslanecké sněmovny by chtěla Nadace Olgy Havlové vyjádřit úctu a vděčnost všem svým dárcům a přátelům ze zahraničí, kteří ho po více než 20 let existence doprovázejí a podporují. Výstava v atriu Poslanecké sněmovny potrvá do 1. ledna 2012. Po jejím ukončení bude možné si jednotlivá díla zakoupit, přičemž výtěžek z prodeje je určen na podporu projektů Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Katalog výstavy: www.vdv.cz

Přidáno: 06.12.2011, Zdroj: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si