Majáles kdysi a dnes

Když jsem se letos (vlastně vůbec poprvé) chystala na Majáles, povídá mi mamka: „To musíš jít, je to tvoje studentská povinnost. O tom psal už i Jirásek.“ Donutilo mě to k zamyšlení. Ne nad Jiráskem, ani nad úrovní mé knihovny (protože Jirásek v ní není), ale nad sebou samotnou. Přece jen, nebyl to pocit sounáležitosti s ostatními studenty, ani touha revoltovat nebo provokovat, co mě táhlo přidat se k davu táhnoucímu do Komárova. Přiznejme si to upřímně, hlavní atrakcí, která mě na Majáles přitáhla silou přímo magickou, byl Vojta Dyk. :))

Začala jsem se ovšem o tuto událost zajímat trochu víc, protože se nerada cítím jako ignorant a hlavně taky proto, že jsem si svůj první Majáles skvěle užila, takže se teď s vámi podělím o pár zajímavostí, na které jsem během nedělně-odpoledního „bádání“ přišla. Pak se podíváme, jak vlastně letos ten Majáles v Brně proběhl, kdo se zúčastnil, co se povedlo, co zas až tak ne, pár mých postřehů a odkazy na stránky, které by vás mohly zajímat.

Krátký výlet do historie

Kořeny Majálesu sahají až někam k Římské říši. Původně pohanský svátek je již od zhruba 15. století součástí studentského života, který s sebou přinesl rozvoj univerzit. Akce to byla vždy provokativní, recesistická, ale všeobecně tolerovaná.
Podle některých zdrojů tato tradice za první republiky dosahovala svého vrcholu, podle jiných ochabovala. Těžko říct, já u toho nebyla. Faktem zůstává, že po převratu se komunistická vláda snažila získat studenty na svou stranu a uspořádat majáles v duchu propagace režimu. To se ovšem vládě zcela nepovedlo a oslavy stále probíhaly v recesistickém a opozičním duchu. Majáles byl nakonec v roce 1956 zakázán a celých 9 let, až do roku 1965, probíhala akce tajně a za střetů studentů s policií.

Po uvolnění politických poměrů v roce 1965 byl Majáles nakonec znovu povolen a konal se ve velkém stylu. Králem Majálesu byl zvolen beatník Allen Ginsberg, který byl do Čech deportován z Kuby, kde protestoval proti zákazu marihuany a věznění homosexuálů. Poměry ovšem nebyly dostatečně volné, režim si to líbit nedal a milý Ginsberg byl natošup deportován hezky zpátky na západ. Vzhledem k tomu, že byl sledován už nějakou dobu, měli toho na něj docela dost: opilství, výtržnictví, nějakou tu mravní zkaženost a samozřejmě také jeho sexuální orientaci. Ginsberg o této události ještě v letadle napsal báseň s názvem „King of a May Day parade“, ve které vyjadřuje odpor k totalitnímu režimu.

Na „korunovaci“ Allena Ginsberga se můžete podívat zde.

Letošní brněnský majáles

Bezesporu největší atrakcí je každoročně Majáles Open Air festival, který se od loňska koná v areálu Hněvkovského. Součástí Majálesu ovšem byl i Majálesový průvod z Náměstí Svobody do Komárova a některé další přidružené akce (představení kandidátů na krále Majálesu, stavba májky, Majáles graffiti & dance battle...). Je ovšem jasné, že většina lidí přišla jen na festival. Vlastně je trochu škoda, že se hlavní myšlenka Majálesu tak trochu vytratila do neznáma a z oslav máje se stal další z hudebních festivalů. Bez mučení se ale přiznám, že jsem šla taky hlavně kvůli kapelám. Kdy se vám podaří vidět ani ne za tři stovky již zmiňované Nightwork v čele s Vojtou Dykem, Horkýže Slíže, Iné Kafe, MIG21 a k tomu jako nášup (nejen) Tomáše Kluse, Wohnout, Monkey Business, Tatabojs, Vypsanou Fixu a další? (Celý seznam účinkujících najdete dole.)

Z organizačních důvodů bylo omezené množství lístků, tudíž se s nimi zhruba týden před akcí začalo dost kšeftovat. Byl to asi dobrý nápad, protože víc návštěvníků by areál asi opravdu nezvládl. Na druhou stranu, lístky byly v předprodeji k mání už 7 měsíců před začátkem akce, takže času bylo opravdu dost. Oficiální vyjádření a čísla ještě v době psaní tohoto článku nejsou k dispozici, odhady hovoří o 20 až 30 tisících návštěvníků, dokonce spíš blíž k těm 30.

V kostce na závěr: co bylo a nebylo cool

Co se mi vážně líbilo:

+     Areál: již podruhé se akce konala v krásném a prostorném areálu Hněvkovského (a podle oficiálního prohlášení pořadatelů se tam snad bude konat ještě mnohokrát).
+     Posílená městská hromadná doprava. Děkujeme!
+     Doprovodné akce a stánky, kde jsem se obohatila o naprosto úžasné růžové náušnice ve tvaru jelena. Naprosto nás také nadchl Smilebox (něco jako polaroid ze starších amerických filmů, který vám rovnou vyplivne fotku a po kterém jsem mimochodem vždycky toužila), kde jsme si nechali zhotovit několik fotek. A pak jsme se tam vrátili znovu a nechali si udělat další. Vyrazili jsme si do víru velkoměsta (a naše gesta měla samozřejmě styl, jak jinak :)) ).
+    Již tradiční Majálesové svatby. Doba trvání svazku je 24 hodin, dostanete gumový náramek, certifikát a přípitek. A to se vyplatí.
+    Stánky univerzit. Medici z Masaryčky měli s sebou dokonce Andulu a Anduláka, na kterých ukazovali a školili první pomoc. Myslím, že Andula a Andulák si zaslouží speciální poděkování.
+    Předchozí bod s tímhle souvisí. Líbí se mi, že se na organizaci může podílet vlastně skoro každý. Pokud se chcete příští rok zapojit, neváhejte. Více informací najdete na: http://brno.majales.cz/zapojte-se/.

A co už tolik ne:

-     Žádná voda k dispozici, ani nepitná na umytí rukou. Slyšela jsem, že v centrální části bylo jedno nebo dvě korýtka, ale nenašla jsem je.
-     Prach kam se podíváš. Nakonec, kolem sedmé hodiny, sice projel hasičský vůz a cesty pokropil, klidně mohl ale jet víckrát a hlavně dřív. Vysmrkat se a pak se na posmrkaný kapesník podívat byl čin hodný bobříka odvahy. A když měla astmatické záchvaty půlka diváků, co teprve chudáci účinkující. No nic, nezbývá než doufat, že to bude příští rok lepší. Nebo si koupíme ochranou dýchací masku. To by ale byla krásná recese! :))
-     Překrývání se kapel. Škoda, když musíte opustit jednu stage před koncem vystoupení abyste stihli vystoupení jiného interpreta. Ovšem chápu, že z hlediska organizace je to asi jediné možné řešení. Asi by nebylo moc fajn, kdyby se k jedné stage nahrnulo třeba těch dvacet tisíc fanoušků naráz.
-    Vím, že je mi po tom houby, ale musím to zmínit. Velmi mě zaujaly slečny na podpatcích (a že jich nebylo málo). Ne, že by mě osobně nějak obtěžovaly nebo snad ohrožovaly, ale jít na fesťák v lodičkách? To je vážně už trochu moc.

 

Seznam účinkujících kapel na Majálesu v Brně 2012

Horkýže Slíže
Inekafe
Nightwork
MIG 21
Tomáš Klus
Tata Bojs
Monkey Business
Pipes and Pints
Wohnout
Vypsaná Fixa
Sto zvířat
Polemic
Tleskač
Fast Food Orch.
UDG
Čoko Voko
Prago Union
PSH
a celé to moderoval Jan Budař

Odkazy, které by vás mohly zajímat:

Fotoreportáž: http://www.partybrno.cz/
Fotky z Majálesových svateb budou během pár dní zde: http://www.flickr.com/photos/tmusicz/sets/
Článek o tom, jak začal měsíc oslav.
Miss Majáles.

Fotografie jsou převzaty z oficiálního Facebooku brněnského Majálesu: http://www.facebook.com/brno.majales.

Přidáno: 14.05.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.