Lze studovat elektrotechniku a informatiku zábavnou formou? Na FEI VŠB – Technické univerzitě Ostrava ano!

FEI VŠB-TU OstravaModerní styl výuky a úzká návaznost a sepětí s praxí umožňuje studentům podílet se nejen na projektech, které jsou uváděny do praktického života a pomáhají řešit svízelné situace, ale lze si také jednoduše řečeno na vědeckém podkladu taky hezky pohrát.

Zpracovávat diplomku na téma Inteligentní parkovací systémy s vyhledáváním volných parkovacích míst a přijít se svým návrhem na řízení plynulé průjezdnosti městskou dopravní zácpou nebo být členem týmu grandiózního projektu předpovídání přírodních katastrof (povodní, znečištění, požáru a dalších) s možností nepřímo zachraňovat lidské životy a majetek, to nejsou školní úkoly.

Bez mobilních a telekomunikačních technologií si už nelze život představit. Vývoj zařízení a jednotlivých aplikací jde kupředu mílovými kroky a studium těchto oborů už nemůže být zajímavější. Obzvlášť, když jsou studenti u zrodu nových prvků a programů, které díky spolupráci se světovými giganty ve špičkově vybavených laboratořích testují a zkoušejí.

Výpočetní matematika zdaleka není suchou a složitou vědou, studenti fakulty vyhrávají prestižní soutěže a názorně ukazují na praktických příkladech z oboru těžkého tváření kovů až po přesné lékařské zákroky, jak matematika ovlivňuje celý dnešní svět a veškerou techniku, která nás obklopuje. Tým FEI VŠB - TUO je tak dobrý, že spolupracuje s americkou univerzitou ve Stradfordu a to přímo na konstrukci motoru Formule 1.

Dnes již nic nefunguje bez řídicích a informačních systémů. Jízda výtahem, provoz na světelné křižovatce, řízení výrobních linek v průmyslu, přístroje v nemocnicích, zkrátka řídicí systém najdete všude. Studenti si tedy mohou hrát dle libosti. Pořádají sportovní utkání ve Fotbale robotů, které si sami sestrojili. Dokonce se zúčastnili jako bronzoví medailisti z Mistrovství Evropy v této disciplíně na Mistrovství světa v San Franciscu. Chloubou fakulty je vozidlo na vodíkový pohon a účast týmu studentů FEI na Shell-Eco Marathonu ve francouzském Nogaru. Podle jejich řídicích systémů se monitorují životní funkce a zpracovávají biologické signály člověka pro odborné lékaře. Studenti biomedicínské techniky ve své praxi v nemocnici a v laboratoři přímo vyvíjejí programy pro přístroje a pomůcky tak, aby zdravotně postiženým osobám ulehčili život.

Elektrotechnika už dávno není jen věda o elektrárnách a velkých elektrických strojích. I tato gigantická zařízení jsou dnes řízena metodami, s nimiž elektroenergetici dokážou divy. Velmi zajímavé jsou ekologické programy při využívání netradičních zdrojů energie. Solární i větrná elektrárna patří mezi vybavení studentských laboratoří.

Prvky aplikované elektroniky se prolínají do všech technických zařízení, které nás obklopuje. Kdo jim porozumí, může si hrát s miniaturními mikroprocesory a vyvíjet různé elektronické aplikace pro automobily nebo projektovat rozsáhlé elektrické pohony pro gigantické stroje těžkého průmyslu.

Fakulta elektrotechniky a informatiky je počtem studentů přesahujícím 3000 jednou z největších fakult v rámci VŠB-Technické univerzity Ostrava. Její orientace na nejmodernější technologie z oblasti informatiky, sdělovací techniky, elektroniky a elektrotechniky je výbornou vstupenkou pro úspěšnost absolventů na trhu práce, která je jedna nejvyšších v rámci ČR.

Více na www.fei.vsb.cz.

Přidáno: 18.04.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.