Ljubljana studentskýma očima

Vzdelani

Kolik je v Evropě hlavních měst, která se dají pohodlně projet na kole, mají kromě běžného ještě alternativní centrum kultury a z jejichž hradu můžete za pěkného počasí vidět štít nejvyšší hory státu dosahující takřka 3 000 metrů nad mořem? A co více – které leží uprostřed překrásné a rozmanité krajiny spojující v sobě kulturní vliv hned několika zemí? Jedním (a dost možná jediným) takovým mLjubljanaěstem je Ljubljana (česky Lublaň), hlavní město Slovinska.

Lublaň nepatří k městům ohromujícím rozlehlostí a majestátem, rozkládá se na 275 km2 a čítá necelých 300 tisíc obyvatel. To, co jí snad chybí na velikosti, dohání rozmanitostí a nenuceným půvabem. Řeku Lublanici lemuje nesčetně kavárniček a vináren, nad městem se vypíná hrad a hned za řekou leží hlavní trh, na kterém koupíte ovoce a zeleninu, vynikající domácí sýry a chléb. Soustřeďuje se sem kulturní život celého Slovinska a přijdete si na své, ať už jste milovníci klasického divadla a opery, pouličních koncertů či undergroundového stylu života. To vše doplňuje ohromný park Tivoli a hned za humny se tyčící a neodolatelně vábící Alpy.

Slovinsko, byť rozlohou zabírající jen o málo víc než čtvrtinu České republiky, má snad vše, co si dokážeme v Evropě představit. Překrásné hory, vinice, půvabné kopce, mořské pobřeží (pokud se nám zdá příliš krátké, není nic snazšího než překročit hranice do Chorvatska nebo do Itálie) i křišťálově čisté řeky.

Místní rádi žertují o tom, že není problém si během jedné soboty zalyžovat v Alpách a západ slunce vidět u moře. Pokud zatoužíme po poušti, rovinatá část Slovinska u hranic s Maďarskem (Prekmurje) ji v horkých letních měsících připomíná nikoli vzdáleně.

Pro studijní pobyt v Lublani jsem se rozhodla po dlouhém přemýšlení, lákal mne Řím, ale nakonec jsem uposlechla naléhavého vnitřního hlasu nezajímajícího se o logické argumenty (římská architektura, bohatě vybavená knihovna a italské víno) a udělala jsem dobře. Pokud jste milovníky přírody, stačí jediný pohled na mapu, a je rozhodnuto. Svou roli hraje také umístění Slovinska, které je vedle blízkosti Itálii a Chorvatsku vstupní branou na Balkán. Studovat zde a nepodívat se alespoň na pár dní do Bosny by byla vyloženě škoda.

Kromě přírodních krás má Slovinsko další nezanedbatelné výhody, z nichž nelze opominout studentský život. Nemluvím jen o bohatém kuLjubljanalturním vyžití, to bychom čekali ve většině evropských hlavních měst, ale také o přátelském přístupu k zahraničním studentům, který vám značně zjednoduší život a omezí nezbytné zařizování na minimum.

Prakticky každý student, který si včas zažádá o koleje, je dostane, a to za cenu nepřekračující 100 eur (např. na Erasmu dostanete na měsíc pobytu v Lublani kolem 320 eur). Máte tak hned o jednu starost méně, zatímco například ve Vídni můžete snahou sehnat střechu nad hlavou strávit několik deprimujících týdnů. Nejpěknější a také nejživější študentski domovi (koleje) leží v Rožné dolině hned vedle diplomatické čtvrti a velikého parku, který, jakmile na jaře začne slunce hřát, ožívá skupinkami studentů věnujících se odpočinku a ve výjimečných případech rovněž studiu.

Přestože usazena v kopcovité krajině, samotná Lublaň je převážně rovinatá, což spolu s množstvím cyklistických stezek činí z kola ideální prostředek dopravy po městě (hromadnou dopravu jsem za čtyři měsíce využila maximálně desetkrát). Na kole po Lublani jezdí prakticky každý, což s sebou nese jednu drobnou komplikaci. Přestože je to jinak dosti bezpečné město, staly se krádeže kol takřka místním sportem. Horské kolo raději nechte doma (nebo si ho berte s sebou na pokoj) a pořiďte si slušné kolo za pár eur od jiného zahraničního studenta, který se chystá na cestu domů.

Pokud nejste příznivci kouření a rozčiluje vás vracet se každý večer v páchnoucím oblečení a s načichlými vlasy, potěší vás, že ve Slovinsku od roku 2007 platí zákon zakazující kouření ve veřejných prostorách včetně většiny barů a kaváren. Kromě možnosti dýchat čistý vzduch to s sebou přináší i úchvatný pohled na otrlé kuřáky spokojeně posedávající se svou kávou a nepostradatelnou cigaretou pLjubljanařed kavárnou pod deštníkem, zatímco vy spěcháte kolem zabaleni do kabátu s myšlenkami pouze na horký čaj.

Studenti v cizině jsou většinou smířeni s vidinou večeří sestávajících se do značné míry ze špaget s kečupem, protože na něco lepšího jim až příliš často chybí peníze. Ve Slovinsku se ničeho takového bát nemusíte. Také do menzy, jejíž produkce je ve srovnání s českým standardem takřka vynikající, zavítáte zdaleka méně často než doma. A to proto, že si můžete vybrat z více než 80 restaurací v Lublani (a spousty dalších v celém Slovinsku), ve kterých se jakožto studenti najíte za cenu zhruba od dvou do pěti euro za tzv. bony.

Nikoli poslední výhodou studia ve Slovinsku je jazyk, který zvládnete bez větších problémů, na rozdíl od italských a portugalských studentů, kteří se v záludnostech slovanské gramatiky beznadějně ztrácejí.

Studium ve Slovinsku a zejména v Lublani nemohu než vřele doporučit.

Autorka fotografií: Lenka Zlámalová

 

Přidáno: 30.11.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.