Life Sciences Film festival nabídne 4415 minut plných informací a bohatý doprovodný program

4415 minut, tedy bezmála 74 hodin filmů, televizních pořadů, dokumentů, krátkých filmů, vzdělávacích pořadů či animací s vědeckou tematikou – to je v číslech program letošního Life Sciences Film Festivalu. Na půdu České zemědělské univerzity v termínu od 14. do 18. října 2013 zamíří na dvanáct desítek dokumentů, z nichž 57 bude promítáno v rámci mezinárodní soutěže a zhruba 70 dalších snímků se představí v sekci informativních projekcí. Festival je přístupný široké veřejnosti a je zdarma.

Diváci se mohou těšit na originální a mnohdy bez nadsázky strhující práce dokumentaristů a vědců z 26 zemí světa, od Německa, Švédska, přes USA a Kanadu až po Indii či třeba Sierru Leone. Samozřejmě nebudou chybět ani práce filmařů z České republiky. A nezůstane pouze u filmových projekcí. Festival se chytá zaútočit na všech pět smyslů návštěvníků a ti se tak mohou těšit na množství debat se zajímavými hosty, podnětné přednášky odborníků, interaktivní výstavy či netradiční ochutnávky.

„Festival vytváří inspirativním prostor pro setkání vědy a filmu, je zdrojem informací o nových objevech, řešeních a možnostech, je živnou půdou pro výměnu a tříbení názorů, ale více než co jiného, je prostorem pro setkání lidí, kteří sdílejí společnou radost z dobrodružství poznání,“ přibližuje hlavní cíle rektor České zemědělské univerzity, prof. Ing. Jiří Balík, CSc.

Půdu univerzitního kampusu rozvíří témata, která oscilují od hranice lidské představivosti atakujících objevů v genetice, v biologickém výzkumu nebo v nových technologiích až po témata, která zasahují do běžných životů všech, jakými jsou životní prostředí, voda či kvalita a bezpečnost potravin. „Když se řekne věda, každý si představí cosi odtažitého, bílé pláště, složité vzorečky, skripta a blikající tajemné přístroje. Festival ale představuje vědu jinak, srozumitelně, názorně, ale především na věcech, kterým každý rozumí a se kterými se všichni setkáváme každý den,“ vysvětluje chemik a jeden z organizátorů festivalu Ing. Petr Alexandr, CSc.

Více na www.lsff.cz a www.facebook.com.

Podrobný program již byl zveřejněn tady. Seznam soutěžních filmů zde.

Life Sciences Film Festival organizuje Česká zemědělská univerzita společně s o.s. Harvest Films. Festival proběhne na ČZU letos již po čtvrté (oficiálně po třetí). Od zkušebního nultého ročníku každoročně v říjnu představí více než stovku dokumentů, které doprovází desítky besed s vědci i filmaři, prezentací, výstav, ochutnávek a koncertů.

ČZU je třetí největší univerzitou v Praze. Spojuje v sobě stoletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství, lesnictví, ekologie, technologií a techniky, ale i s ekonomikou a řízením. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím včetně školních podniků umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu a zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku.

Řekli o festivalu:
Ministr zemědělství Miroslav Toman: "Soustředit do několika festivalových dní filmy s tématy zemědělství, potravinářství a životního prostředí byl výborný nápad, který oceňují diváci z řad studentů, odborníků i veřejnosti. Výsledky vědeckého výzkumu kolem sebe můžeme vidět na každém kroku, ale málokdy si to uvědomujeme. Právě proto je odborně zaměřený filmový festival velkým přínosem."

Programová ochutnávka

Jedním z aktuálně hojně diskutovaných témat, které zasahuje do našich každodenních životů a které má po právu své nezastupitelné místo i v programu festivalu, je voda a vodní zdroje. Tvůrci francouzsko-německého dokumentu Voda vydělává, aneb jak soukromé korporace bohatnou na vodě se zaměřili na největší vodárenské společnosti světa a snaží se odkrýt, jak fungují tyto tzv. „tiskárny na peníze“. Na snímek naváže panelová diskuze, které se zúčastní jak akademici a odborníci zabývající se problematikou vodních zdrojů (prof. Ing. Svatopluk Matula, CSc. z katedry vodních zdrojů Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU, doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. z Vysoké školy veřejných a mezinárodních vztahů), tak i zástupce předního dodavatele v oblasti vodohospodářských služeb na českém území, firmy Veolia Voda.

Mnoho z autorů soutěžních snímků se zaměřilo také na nejpočetnější zástupce živočišné říše, hmyz. Němečtí filmaři zkoumali svět mravenců v dokumentu Mravenčí války, francouzsko-kanadský tým dokumentaristů se svém snímku Super Spider podíval pro změnu na neoblíbené pavouky. Kanadští dokumentaristé se ve filmu Zachraňte včely: nové o udržitelném včelařství zaměřili na to, co je možné udělat pro záchranu včelí populace na celém světě. Po nich nabídnou své zkušenosti s problematikou včelaři Václav Smolík a Mgr. Jan Šobotník, Ph.D. v přednášce Co by chtěly včely. Sérii dokumentů doprovodí také diskusní panel na téma Hmyzí rodiny a státy.  

Po celou dobu festivalu, od pondělí 14. do pátku 18. října, bude v hlavní festivalové centrále, Kruhové hale ČZU, probíhat Výstava české vědecké fotografie Mikrosvět. Bezmála tři desítky autorů, povětšinou vědců z výzkumných pracovišť z celé České republiky, se návštěvníkům představí v netradiční roli fotografů a představí svět, který běžnému člověku zůstává utajen. Díky speciálnímu fotografickému oboru, který se nazývá mikrofotografie, budou moci návštěvníci poodhalit kouzlo mikrostruktur, jež pomáhají vědcům v jejich výzkumech a přinášejí důkazy o tom, že představy umělců mají reálný základ v živé a neživé přírodě. Autorkou projektu je fotografka Bohuslava Maříková, která na jeho realizaci spolupracovala s doc. RNDr. Františkem Weydou, CSc. z Biologického centra Akademie věd ČR a RNDr. Petrem Znachorem, Ph.D., pracovníkem Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Právě Doc. Wejda výstavu doplní o přednášku Mikrosvět očima elektronového mikroskopu, která se uskuteční ve čtvrtek 17. října.

Poslední festivalový den pak bude hlavní roli hrát v Čechách populární zlatavý mok, pivo. Vedle projekce snímku Ekologický pivovar v údolí Altmühltal budou moci návštěvníci absolvovat i exkurzi do výzkumného pivovaru ČZU pod odborným vedením doc. Ing. Ladislava Chládka, CSc.

Přidáno: 03.10.2013, Zdroj: ČZU

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si