Lidé mu pomohli splnit sen a nyní chce nevidomý sportovec pomáhat dále

Vzdělání

Když před několika lety ztratil zrak, přišel i o možnost věnovat se sportu jako dřív. Nyní je to rok, kdy Ondřej (25) poprvé vyzkoušel, jaké je to běhat. Netušil, že mu to změní celý dosavadní život. Má za sebou vysněný maraton na Velké čínské zdi a svou medaili chce vydražit na léčbu Aleše Dennera, chlapce se svalovou dystrofií.

„Před rokem přišel Lukáš s tím, že bych mohl třeba běhat. To jsem ještě netušil, že mi to změní celý život.“ Ondřej Zmeškal oslepl ve svých 20 letech po několika neúspěšných operacích. Po této veliké ztrátě dokázal znovu najít smysl života. Nejprve běhal s vodicím psem cestou do práce, poté postupně zdolával delší trasy s trasérem. Bez traséra se totiž nevidomý běžec při běhu neobejde, upozorňuje ho na překážky na trase i změny směru.

Na podzim loňského roku Ondřej uběhl Jihlavský půlmaraton a v tréninku nepolevil. Dozvěděl se o české výpravě běžců na maraton na Velké čínské zdi. A když dostal nabídku zúčastnit se jako druhý nevidomý této výpravy, neváhal ani minutu. Po půlročním intenzivní přípravě odletěl v květnu se svým trasérem a doprovodným týmem do Pekingu. Pár dní po příletu zamířili poprvé pocítit schody na Velké čínské zdi. Trasa tohoto mezinárodního maratonu se řadí k nejtěžším na světě.

Maratonský závod odstartoval 21. května brzy ráno. „Jak jsme si potvrdili před závodem s trasérem, nejeli jsme přeci takovou dálku, aby to bylo jednoduché.“ Trasa vede přes 5164 kamenných schodů i po prašných cestách okolních vesnic, běželo se v teplotách kolem 30°C. Po šesti hodinách běhu dorazili oba běžci do cíle, kde na ně již čekali skandující davy i novináři. Ondrovu cestu za snem finančně podpořili dárci ve veřejné sbírce na Hithitu i město Třebíč.


Neuvěřitelné štěstí ze splnění velkého snu i vděčnost za podporu ostatních přiměly Ondřeje změnit názor: „Myslel jsem, že to nejcennější je pro mne medaile z maratonu na Velké čínské zdi. Ale nyní bych si přál, aby si mohl Alešek také jednou popoběhnout. Jen tak to dává smysl.“ Aleš Denner trpí svalovou dystrofií. A jedinou možností je nákladná léčba v zahraničí. Celý výtěžek z dražby pamětní medaile i omezený počet Ondřejova Velkého čínského deníku půjde na sbírkové konto.

O zážitcích z Číny bude brzy vyprávět Ondra na své první přednášce, a to již 18. června v restauraci na Trumpetce. „I kdyby mé vyprávění mělo motivovat jen jednoho z mých posluchačů, tak to má smysl.“ Více informací o přednášce i o možnosti pomoci podpořit sbírku naleznete na Ondřejových stránkách www.blindman.cz nebo na FB profilu www.facebook.com/blindman.cz

zdroj fotografií: Blindman.cz

Přidáno: 08.06.2016, Zdroj: Vodicí pes, z. s. Autor: Ondřej Zmeškal

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.