Liberecká galerie přichází s novým doprovodným programem pro školy

Oblastní galerie v Liberci

(Liberec, 19. října 2010) – Tradiční program pro školy tentokrát spojený s tvorbou světoznámé ilustrátorky dětských knih Květy Pacovské odstartoval v pondělí 17. října v Oblastní galerii v Liberci. Díky novému rozdělení pro různé věkové kategorie se program stává atraktivnějším. Děti se mohou těšit na výrobu kukátek a leporel, naučí se i vizuálnímu ztvárnění textů a seznámí se s experimentálními knihami. Zájem je obrovský, zbývají poslední volná místa.

Magický tunel připomínající počítačovou hru „Alphabet“ od Květy Pacovské zavede žáky a studenty do světa této významné autorky. Svítící písmena, kouzelné sovičky i skrytá šifra – takový je vstup do ateliéru, ve kterém probíhají výtvarné workshopy spojené s edukativními prezentacemi. Bližší podobu programů představila galerijní lektorka Adéla Pomothy:

„Tentokrát jsme náplň přizpůsobili rozdílným věkovým kategoriím. Na mateřské školky čekají hrátky, šarvátky s obrázky a kukátky, výroba vlastní iniciály i sovího leporela. Pro starší žáky od 3. do 7. třídy základní školy jdeme už trochu do hloubky. Děti se dozvědí více o Květě Pacovské, o tom, kdo je to ilustrátor, nebo co je experimentální kniha. Stále však převažuje ta hravá část. S pomocí tužky, nůžek a papíru si děti vyrobí složitější leporela, záložky do knížky nebo různé držáky na knížky. Nejstarší, v podstatě téměř dospělí studenti už budou více pracovat s textem, který budou zakomponovávat do papíru, budou s ním tvořit objekty, dozví se, co je letrismus apod.“

Cílem je přiblížit umění a odbourat přehnanou úctu

Programy pro školy v liberecké galerii probíhají už spoustu let, nicméně teprve několik roků má lektorské oddělení pro tyto účely vlastní ateliér. Galerijní lektor se koncepčně věnuje přípravě výtvarně-didaktických programů a jejich pravidelné nabídce. Ohlasy jsou velmi pozitivní, školy si zvykly do galerie chodit a často se stává, že s nápadem účastnit se těchto workshopů přichází samy děti. „Program ke Květě Pacovské začal teprve v pondělí a už máme na každý den čtyři školní skupiny. A to až do 2. prosince. Zbývá několik málo volných míst, takže přemýšlím o jeho prodloužení,“ říká s uspokojením v hlase Adéla Pomothy. V zápětí však trochu nevěřícně kroutí hlavou nad faktem, že o Galerijní ateliértyto programy jeví jen minimální zájem střední umělecko-průmyslové a grafické školy.

Co je podle Adély Pomothy hlavním cílem těchto programů? „Největším přínosem, kromě zábavných a kreativních činností spojených s poznáváním různých autorů a uměleckých směrů, je jakási desakralizace prostoru galerie. Lidé k ní mají přehnanou úctu, mají pocit, že musí být na výstavě výtvarného umění oblečeni div ne v obleku. Děti se zde mohou volně pohybovat, na některé věci si mohou sáhnout. Galerie se tak pro ně stává známým prostředím, kde se cítí přirozeně.“

Velká nákupní centra – boj s větrnými mlýny

Doprovodné programy jsou trendem ve všech světových galeriích. V repertoáru té liberecké jsou kromě programů pro školy i kurzy pro dospělé a tvořivé dílny pro rodiče s dětmi. Kurzy pro dospělé, které vedou zkušení lektoři, se rovněž těší veliké oblibě a většinou je potřeba se přihlásit co nejdříve. Kdo zaváhá, často už se nevejde… Nyní je na pořadu kurz kresby figury, kde se účastníci mohou těšit na živý model, jindy se organizují kurzy se samotnými vystavujícími výtvarníky.

Dílny pro rodiče s dětmi mají své kouzlo a neodmyslitelnou přidanou hodnotu. Bohužel je masivně válcují akce pro děti pořádané velkými nákupními centry. „To je velká konkurence. Nákupní centra mají jiné finanční možnosti, takže je program často obohacený třeba o divadlo, vstup je zdarma a navíc rodiče vítají, že zde děti mohou na několik hodin odložit a věnovat se nákupům,“ popisuje situaci Adéla Pomothy a dodává: „My se naopak snažíme vyzdvihnout fakt, že u nás děti stráví den dohromady se svými rodiči. Tak by to podle mého názoru mělo být. Zážitky pro obě strany jsou o to intenzivnější a trvalejší.“ Dílny v galerii sice nejsou zábavní park, na druhou stranu často jsou to takové aktivity, kterými se rodiče mohou inspirovat a podobný program dětem připravit třeba na chatě, nebo doma o víkendu.

Trhák podzimu – haloweenské dýně

V nejbližší době (29. října) se návštěvníci mohou těšit na oblíbené vydlabávání haloweenských dýní pro oslavu strašidelného svátku. „Běžně se nám na dílny sejde tak čtyřicet lidí, loni však dýně lidem učarovaly a přišlo jich na sto padesát,“ říká spokojeně galerijní lektorka. Zároveň však vyslovuje přání, aby se lidé na dílny hlásili dopředu, protože je očividně těžké odhadnout množství účastníků a tomu přizpůsobit množství materiálu. „Když přebývá, nic se neděje. Horší je, když chybí.“

Každá galerie má své lektorské oddělení. Několikrát do roka se lektoři z různých českých galerií scházejí, diskutují o svých aktivitách a navzájem se inspirují. Oblastní galerie v Liberci se může v současnosti pyšnit velkým ateliérem a nádvořím, které je využitelné ve slunných dnech jako prostor pro konání workshopů a akcí pro veřejnost. Každá galerie je originál a stejné je to s galerijními doprovodnými programy a akcemi. Oblastní galerie vytváří atraktivní originální programy pro školy i veřejnost a žije bohatým životem. Stačí se do něj zapojit.

Přidáno: 20.10.2011, Zdroj: Oblastní galerie v Liberci

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.