Letní brigáda v zahraničí

Ač to tak při pohledu z okna vždy nemusí vypadat, léto se blíží a jen málokdo z nás hoří touhou strávit ho jako živá obsluha v copycentru, popřípadě na nějaké obdobně záživné a nepříliš výdělečné pozici. Peněz ale nikdy není dost, a pokud toužíme cestovat nebo si pořídit nový notebook (který by nahradil dodělávající model, jenž se do provozuschopného stavu uvádí déle než my po prohýřené noci), tak to platí dvojnásob.

Logickým řešením takové situace je letní brigáda na nějakém zajímavém místě v zahraničí, při které by nám zbyl čas na poznávání blízkého i vzdálenějšího okolí.

Dělat se dá ledacos: sloužit jako plavčík v zábavním parku, jako číšník či barman v restauraci na pobřeží oceánu nebo si vyzkoušet práci recepční v hotelu. Pro milovníky přírody jsou zpravidla nejzajímavější pracovní pozice v národních parcích. Uvažovat se dá i o práci na farmě.

Jedno z prvních rozhodnutí, která musíte učinit, se týká míry vaší samostatnosti a otrkanosti: tedy toho, zda si brigádu najdete sami nebo se spolehnete na služby cestovní agentury.

Své výhody a nevýhody má přirozeně obé:

Pokud zvolíte zprostředkování cestovní kanceláří, počítejte s nutností vynaložit nezanedbatelné náklady předem.
Prakticky už během první schůzky ve vybrané kanceláři byste měli podepsat smlouvu dokládající váš zájem o brigádu; agentura tak má jistotu, že se jí investovaná námaha vrátí a že si to na poslední chvíli jen tak nerozmyslíte. Ve smlouvě musí být uvedena cena programu (koupě brigády:-), platit ale můžete až v okamžiku, kdy máte svou práci jistou.

Nemalé poplatky přitom vyplývají z toho, že tuzemská agentura většinou spolupracuje s partnerskou agenturou ve zvolené zemi, a tak se vaše brigáda musí vyplatit nejen vám, ale také (někdy i především) oběma agenturám. Na druhou stranu máte garantovanou práci a v případě nějakých problémů by se vaše agentura měla postarat o zajištění alternativní náhrady.

Samostatné hledání vyžaduje více iniciativy, zato (při dobré rozvaze) nakonec vyděláte více peněz. Sami ale musíte kontaktovat potenciálního zaměstnavatele a vyřídit veškeré vstupní formality (zajistit si dopravu, pojištění, v případě potřeby víza atd.).
Pokud zůstanete uvnitř Evropské unie, nebude vyřizování tak náročné, pokud chcete vyjet např. do USA, potřebujete vízum.
Obstarat si (a správně vyplnit!) veškeré potřebné dokumenty není žádný med a rada zkušenějšího kamaráda je zde k nezaplacení.

Co by nám měla brigáda v zahraničí přinést, aneb nejde jenom o peníze.

Především spoustu nových zkušeností, příjemně a zajímavě strávené léto, nové kamarády… jak moc peněz si přivezete domů a kolik utratíte za cestování, to už je do na vás. Brigáda je vynikající příležitostí k tomu vyzkoušet si vlastní samostatnost a vylepšit komunikaci v cizím jazyce. Ani v profesním životopise se nebude vyjímat špatně.

Nemálo studentů přes léto pracuje v některém z turistických středisek jako tzv. animátoři. K tomu se hodí velice společenská povaha, trpělivost a pohybové nebo sportovní nadání. Nejčastěji vymýšlíte a vedete zábavné kroužky pro děti nebo organizujete sportovní aktivity. Dost možná pak celé dny hrajete s turisty fotbal a po večerech moderujete večírky s volbou Miss a podobně intelektuálně náročným programem.

Jedna moje kamarádka od začátku června do konce září pracovala jako delegátka české cestovní kanceláře na jednom z chorvatských ostrovů. Práci si sehnala sama, udělala si průvodcovský kurz (když budete oplývat štěstím a důvěryhodností, můžete místo delegáta dostat i bez něho), rozeslala životopis do hromady cestovek a nakonec během osobního pohovoru přesvědčila personalistku jedné z nich, že přes své bezelstně působící vzezření turisty zvládne.

Z pracovních prázdnin si pak domů přivezla slušné peníze a celkově si léto užila. Samozřejmě měla občas chuť utéct: turisté se střídali po týdenních turnusech, ale jejich problémy a požadavky byly stále stejné, což se po pár týdnech začne zajídat každému. Do varu ji přiváděla příslovečná lenost dovolenkářů neochotných opustit plážové lehátko ve prospěch výletu (a že v okolí je co obdivovat!) a stížnosti typu: „nechal jsem si na pláži na oblíbeném místě karimatku a při přílivu se mi celá zmáčela!“ Co byste na to odpověděli vy?
Výhodou i nevýhodou práce delegáta současně je její značná časová náročnost: cestovky mají zájem o lidi ochotné zůstat během celé sezóny, nikomu se nechce po pár týdnech zaučovat dalšího zelenáče.

K těm zajímavějším brigádám, které jsem našla, patří možnost pást ovce na Slovensku nebo dělat průvodce (popřípadě horského vůdce) pro některou z cestovek zaměřených na aktivní odpočinek.

Varování na konec: pokud pojedete pracovat s agenturou, pořádně si ji předem prověřte. A v každém případě ignorujte inzeráty nabízející zajímavou práci pro atraktivní dívky nebo slibující příliš vysoké výdělky!

Užitečné webové stránky a články:

Evropský portál pro mládež – najdete zde spoustu informací i odkazů na www stránky převážně v angličtině, kde můžete přímo shánět práci;
Práce v zahraničí – informace i inzeráty, ale pozor, objevují se zde i nabídky práce, před kterými jsme v tomto článku varovala!
Nazkušenou.cz
Studentské brigády v zahraničí - osobní zkušenost redaktora

Přidáno: 25.04.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.