Kongres OMEP ve Švédsku: Děti by se měly s životem v jiných zemích seznamovat již ve školce

logo

(Göteborg, Praha) – Stovky pedagogických a vědeckých pracovníků z celého světa se 9.–13. srpna sjely na 26. kongres organizace OMEP ve švédském Göteborgu, aby si zde vyměnili zkušenosti a názory na předškolní výchovu a vzdělávání. Českou republiku zastupoval Marek Kadlec, člen českého výboru OMEP a ředitel jazykové školy Wattsenglish. Představil zde evropský projekt, který má pomoci ukázat dětem život jiných národů a kultur již ve školce.

Podle účastníků konference by se děti měly vhodnou formou seznamovat s některými aspekty trvale udržitelného rozvoje a globalizace již v předškolním věku. „Za ČR jsem zde prezentoval projekt, který bychom v následujících dvou letech chtěli realizovat ve 30 evropských zemích,“ říká Marek Kadlec. „Jeho výsledkem budou sety didaktických materiálů, které pomohou pedagogům ve školkách představit dětem běžný život v jiných zemích, a to prostřednictvím her, písniček, obrázků, ale třeba i přípravou typického národního jídla.“

Odborníci se shodují, že právě předškolní věk je ideální k tomu, aby si děti uvědomily „barevnost“ světa. „V této době se totiž tvoří hodnotové postoje, které si s sebou děti odnášejí do dospělosti,“ doplňuje Kadlec.

Projekt, který navrhla česká strana, se setkal s velkým ohlasem. „Myslím, že je v současné době velmi aktuální,“ potvrzuje znovuzvolená prezidentka OMEP Ingrid Samuelssonová ze Švédska. „Děti žijí v čím dál propojenějším prostoru. Je důležité, aby se součástí jejich světa staly i světy ostatní, budou tak lépe připraveny na život.“

OMEP – světová organizace pro předškolní výchovu – byla založena roku 1948 v Praze. V současnosti působí její pobočky ve více než 60 zemích světa a organizace má status konzultanta u dětského fondu UNICEF, fondu pro kulturní dědictví UNESCO, Komise OSN pro ekonomickou a sociální změnu a Rady Evropy.

Popisek k foto:

Člen českého výboru OMEP a ředitel Wattsenglish Marek Kadlec v rozhovoru s Miladou Rabušicovou, viceprezidentskou OMEP pro Evropu (uprostřed) a Doreen Launder, viceprezidentskou OMEP pro Asii

Přidáno: 24.08.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.