Konference „Levice v České republice a na Slovensku 1989 – 2009“

Metropolitní univerzita Praha - logo

Praha, 22. listopadu 2009 - Katedra humanitních věd Metropolitní univerzity Praha pořádá odborný seminář s názvem „Levice v České republice a na Slovensku 1989 – 2009“, který se bude konat 27. listopadu 2009. Seminář je rozdělen do dvou panelů, jejichž hlavními tématy jsou výchozí podmínky a programové pilíře levice v ČR a SR po r. 1989 a dále pak levicové strany v politickém systému ČR a SR po roce 1989. Na semináři vystoupí nejen univerzitní pedagogové, ale také odborníci z Akademie věd ČR, jako např. filosof a publicista Erazim Kohák.

Seminář začíná v 9.00 v budově MUP v ulici Prokopova 16/100, Praha 3. Jednacím jazykem je čeština. Seminář se uskuteční v rámci grantu Budování české demokracie 1989-2009 (GAČR 407-09-1023).

První panel nese název „Výchozí podmínky a programové pilíře levice v ČR a SR po roce 1989“. O pojetí trhu a vlastnictví u české levice bude hovořit Marek Hrubec (Centrum globálních studií – společné pracoviště FlÚ AVČR a FFUK). „Babylonský syndrom. Zmatení jazyků levice“, tak zní název příspěvku Erazima Koháka (Centrum globálních studií – společné pracoviště FlÚ AVČR a FFUK)). Martin Profant (Filozofický ústav AVČR, v.v.i.) se bude zabývat minulými budoucnostmi ČSSD a limity antikomunismu. Specifická situace české levice po roce 1989 je tématem příspěvku Miroslava Nováka (CEVRO Institut, Fakulta sociálních věd UK).

Během druhého panelu se budou diskutující zabývat levicovými stranami v politickém systému ČR a SR po roce 1989. Česko-slovenskou levici a diskusi o zániku ČSFR bude analyzovat Vladimír Srb a Petra Hirtlová (Academia Rerum Civilium - vysoká škola politických a společenských věd). Petr Just (Metropolitní univerzita Praha) přednese příspěvek s názvem „Problematická identifikace levicových stran na Slovensku v 90. letech 20. století“. O dominanci SMERu v kontextu struktury konfliktních linií ve slovenské politice pojedná Pavel Hynčica (Katedra politologie a filozofie FF UJEP). Na závěr semináře vystoupí Petr Vyhnánek (Metropolitní univerzita Praha), který bude hovořit o mladých sociálních demokratech a Komunistickém svazu mládeže. „Konkurenti nebo partneři? Srovnání elektorátu ČSSD a KSČM“, tak zní název příspěvku Jana Bureše (Metropolitní univerzita Praha), který ukončí druhý panel semináře.

Další podrobnosti týkající se semináře naleznete na www.mup.cz

Přidáno: 23.11.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.