Komunikační minimum pro budoucí vysokoškoláky

Chystáte se na vysokou školu? Pravděpodobně už jste smířeni s tím, že se tím ledacos změní po všech stránkách vašeho života.V tomto článku se vám pokusíme přinést několik tipů, kterak opustit důvěrně známé vody střední školy a přejít do nového prostředí bezbolestně pro vás i pro vaše učitele.

Je spousta věcí, které se na vysoké škole už netolerují, a pokud ano, tak se skřípajícími zuby učitele, což nakonec nepřinese nic dobrého ani vám. Na druhou stranu začínající studenti často tápou v naprostých maličkostech a trápí se se zbytečnostmi.

Oslovení

Základní pojmy a záludnosti univerzitního studia vám osvětlí dříve publikované články Slovníček pojmů na vysoké škole I. - Druhy studia a tituly, Slovníček pojmů na vysoké škole II. - Struktura VŠ a Slovníček pojmů na vysoké škole III. - Požadavky pro úspěšné dokončení studia.

Kámen úrazu většinou ale neleží v tom, že se spleteme a doktoranda oslovíme pane doktore, popřípadě degradujeme profesora na docenta: věřte nebo ne, většině oslovených na tom až tak nezáleží a omyly, zejména od nových studentů, s klidem akceptují (mnozí si vzpomenou na vlastní výkony v prvním ročníku studia).

Horší a méně akceptovatelná je absence základních pravidel slušného chování. Někdy je příliš snadné zvyknout si na telegrafický způsob komunikace a přenést ho i do písemného projevu, což se u profesorů ze staré školy může nepěkně vymstít.

Nezapomeňte na podpis

Vzpomínám si na jednoho profesora, který na zprávy bez podpisu zásadně neodpovídal; nikoli nelogicky usoudil, že až mu dotyčný bude chtít něco opravdu důležitého, nezapomene se podepsat.

Kontrola neuškodí

Ještě trapnější v e-mailu jsou hrubky a nespisovné koncovky, zejména u studentů filologie, u kterých se znalost jazyka předpokládá. Nějaký ten překlep se přehlédnout dá, ale i tak je dobré zvyknout si každý e-mail před odeslání alespoň dvakrát přečíst. Přece jen se většinou chceme ukázat v dobrém světle.

Dodržování termínů

Ať už jde o zkoušku nebo konzultaci, na univerzitě, stejně jako kdekoli jinde, se pokládá za značně nezdvořilé nepřijít bez omluvy. Ani omluvný e-mail poslaný na poslední chvíli není nejlepší nápad, pokud skutečně nejde o něco náhlého a neodkladného.
Na většině škol se už na zkoušky zapisuje přes informační systém, ve kterém je nastaveno, do kdy se můžete odhlásit, čímž se vše zjednodušuje.

Pasivita se nevyplácí

Člověk je stádní zvíře a těžko potlačuje tendence chovat se stejně jako jeho okolí. Diskusní semináře se tak často mohou změnit v kurzy trapného mlčení, kdy se všichni studenti upřeně dívají do stolu a zarytě mlčí. Když máte co říct, řekněte to. Kolektivní mlčení je zvyk, kterého se potřebujete zbavit v každém případě, a v zaměstnání se už počítá s tím, že jste schopni a ochotni reagovat samostatně.

Nebojte se zeptat

Možná budete mít občas pocit, že jste jediný trouba v celé posluchárně a ostatní – na rozdíl od vás – dokonale chápou, o čem je řeč. Buďte v klidu, opak je pravdou. A dost možná si to uvědomuje i přednášející, když se opakovaně ptá, jestli je všechno jasné.
Není? Tak se zeptejte. Před spolužáky se neztrapníte (naopak vám budou vděční, že se nemuseli ptát sami) a u učitele si rozhodně neuškodíte (ptáte-li se k tématu, samozřejmě).

Aby vás na vysoké škole nic nepřekvapilo, přečtěte si také článek s názvem 10 věcí, které mě překvapily na vysoké škole.

Přidáno: 24.02.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tezera Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.