Kome překáží ředitel rozhlasu?

Rada Českého rozhlasu spěchá s odvoláním generálního ředitele. Komu a proč překáží Václav Kasík?

Lidové noviny uveřejnily v pátek rozhovor s Václavem Kasíkem, kterému podle jeho slov nejmenovaní lobbisté doporučují, aby složil funkci, nebo bude odvolán. Jako by Rada Českého rozhlasu chtěla tyto informace potvrdit, zveřejnila v ten samý den pozvánku na mimořádné zasedání, které chystá na středu 22. července 2009. „Řádně“ má přitom zasednout až o týden později.

Ačkoliv Rada ČRo nezveřejnila program mimořádného zasedání, podle našich informací má narychlo svolané jednání posloužit jedinému účelu - a to zmíněnému odvolání Václava Kasíka z funkce. Rychlost, s jakou se Rada snaží generálního ředitele odvolat, vyvolává pochybnosti o motivech jejích členů.

Bude velmi zajímavé, jak se Rada odvolání generálního ředitele pokusí zdůvodnit, když má sama máslo na hlavě. Připomenout můžeme například obvinění Rádia Wave ze šíření fašismu, kdy se ukázalo, že Rada nerozumí anglickému textu a ani najatý hodnotitel ho nepřeložil správně. „Naše důvěra v kompetentnost radních je nulová,“ dodává Jana Hajduchová za iniciativu Gorily on-line v Ohrožení. A prohřešků je víc, vyjmenovat jich můžeme nejméně deset.

Stále se navíc objevují nové: senátor Jiří Oberfalzer například upozornil, že místopředseda Rady ČRo Ladislav Jíša (dříve Ladislav Anderlík) je bývalý vysoký funkcionář komunistického rozhlasu, který vedl oddělení „zvláštních úkolů Československého rozhlasu“. „Jaké zvláštní úkoly tehdy plnil rozhlas, který podléhal přímo hlavnímu ideologovi ÚV KSČ, si můžeme všichni domyslet,“ říká Hana Kopecká za iniciativu NECHEME PŘELADIT (nemáme kam).

Druhá místopředsedkyně Rady Dana Jaklová zase podle svého životopisu po ukončení vysoké školy v roce 1980 nastoupila přímo do francouzské redakce zahraničního vysílání, které mělo za úkol šířit myšlenky socialismu.

Oba radní, Jíša a Jaklová, budou přitom rozhodovat o člověku, díky kterému je rozhlas dlouhodobě v zisku a mohl si tak dovolit financování rozsáhlé rekonstrukce historické budovy na Vinohradské 12, aniž by si přitom rozhlas musel brát úvěr nebo se musel propadnout do ztráty. Díky Václavu Kasíkovi rozhlas spustil dlouho očekávanou stanici pro mladé posluchače, a zvládl i nové úkoly, které rozhlasu přidaly zákony. „Multimediální projekty rozhlasu dostávají prestižní ceny,“ připomíná Robin Čumpelík z občanského sdružení ProWave.

Za iniciativu NECHCEME PŘELADIT (nemáme kam):
Martin Holcman, Hana Kopecká, Jana Kopecká, Irena Tothová, Roman Kučera, Jakub Kraus

Za Pro Wave o.s.:
Robin Čumpelík, Jan Vávra

Za iniciativu Gorily on-line v ohrožení:
Daniela Rounová, Vlasta Straková, Jana Hajduchová

Kontaktní adresy:
NECHCEME PŘELADIT (nemáme kam):
Jana Kopecká, Kostelecká 74, 81 63  Kozojedy;
ProWave: Hamry 194, 73 41 Hluboká nad Vltavou;
Gorily on-line v ohrožení: Vlasta Straková, Blatenská 2180, 48 00 Praha 4,
gorily-media@seznam.cz

Přidáno: 28.07.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.