„Knihy ve zkratce“ vymysleli pro studenty pracovníci knihovny UP v Olomouci

Logo Knihovna UP

Dvojice zaměstnanců olomoucké univerzitní knihovny přišla na nový způsob, jak zaujmout a nadchnout studenty pro četbu nejen klasických beletristických děl, ale i těch nejnovějších titulů. Zuzana Kelnarová a Jindřich Juráš si pro převyprávění základní myšlenky vybraných knih zvolili formu stripu, čili krátkého černobílého komiksu složeného jen z několika málo políček. Podívejte se společně s námi, jak se jim to povedlo.

Povinná četba v komiksu

Pro rozšíření obzorů v oblasti literatury dosud studenti mimo poctivé četby využívali hlavně referáty a výtahy z děl uveřejněných na internetu. Nyní jim k pochopení dějové linky a hlavní ideje postačí několik vteřin, během kterých přečtou strip o třech políčkách.

Berte literaturu s humorem!

Autoři nápadu si vytkli za cíl obsáhnout vybranou knihu s minimem textu a prostřednictvím maximálně třech obrázků. Setkáte se tak s naprosto „němými“ komiksy, které ale o své literární předloze vypovídají vše. Naopak se najdou příklady světových děl, u kterých se ani stripy neobejdou bez menšího komentáře. Hlavní výsadou originálního projektu olomoucké knihovny je vtip a smysl pro humor, se kterým se autoři pustili i do těch nejzávažnějších děl.

Farma zvířat - George Orwell

Nechte se inspirovat

S ohledem na to, že „knihy ve zkratce“ vznikly na půdě vysoké školy, se nedá tvrdit, že by měly stripy sloužit k zjednodušenému výkladu a doplňování základních znalostí. Jde spíše o to, zaujmout potencionálního čtenáře a nalákat ho na zajímavý příběh, který může náhodou  patřit k tomu nejlepšímu ze světové nebo české literatury. Těm, kteří ztvárněné knihy již četli, projekt nabízí jedinečnou možnost podívat se na dílo z jiného úhlu pohledu. Neformální přístup autorů stripů tak bude jistě lákat vášnivé čtenáře i ty, kteří s četbou některých knih ještě váhají. „Knihy ve zkratce“ jsou tak určeny širokému spektru čtenářů, kteří touto formou možná propadnou i kouzlu samotných komiksů.

Od klasiky po současné trháky

Nakonec je třeba zmínit, že všechny stripy najdete na facebookové stránce Knihovny Univerzity Palackého v Olomouci. A na co se můžete v galerii více jak padesáti ztvárněných knih těšit? Najdete tu Caesarovy Zápisky o válce galské vedle Tajného deníku Adriana Molea Sue Townsendové. Autoři nezapomněli ani na anglický román Pýcha a předsudek Jane Austenové, populární sérii Stmívání Stephenie Meyerové nebo Proměnu Franze Kafky. Vedle autorů jako Božena Němcová či Emila Zoly tu jsou zastoupeni současní spisovatelé jako J. K. Rowlingová, Stephen King nebo Paulo Coelho.

 Pýcha a předsudek – Jane Austenová


Obrázky byly převzaty z facebookové stránky Knihovny UPOL.

 

Přidáno: 30.01.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.