Když se v zimě nedá dýchat

Začíná to vypadat na zimní pohádku – louky a lesy se pokryly sněhem, bílá přikryla i domy a ulice ve městech. Když se rozhlížíte z kopce nad vesnicí, vidíte, jak z komínů stoupají pramínky kouře. Od chronicky oblíbených Ladových obrázků se výhled liší jen detaily – i kouzelné vesnické chaloupky se honosí plastovými okny a před každou druhou stojí sněhem poněkud poskvrněné auto.

A ještě jedna věc: dým, který tak romanticky stoupá k bílému nebi, je dost často hnědý. Šedohnědý, vlastně místy hrající všemi barvami a vzbuzující nepříjemné představy o tom, co místní ochránci rodinných krbů pálí – mrtvolu? Babiččinu oblíbenou pohovku? Lakované skříně? Ono stačí i hnědé uhlí…
Když pak z dotyčného kopce sestoupíte idylické vesničce blíže, hrdlo se vám sevře, slzy vhrknou do očí a začnete kašlat jako každý jiný. Stačí, aby byl trochu nižší tlak, a nečisté výpary se plíží těsně nad střechami (už méně půvabně bílými) a zákeřně útočí na vaše smysly i dýchací cesty.

Na proslulé londýnské mlhy, které v hlavním městě Velké Británie v 50. letech minulého století zabily více lidí než mráz a Jack Rozparovač dohromady (tzv. smogové katastrofy si vyžádaly tisíce lidských životů), to sice (zatím?) zdaleka nemá, nicméně nic příjemného a lidskému zdraví prospěšného to rozhodně není. Smutné je, že smogová situace v České republice se nejenže nelepší, jak by se dalo s vývojem technologií a možností ekologického vytápění očekávat, ale naopak se prudce zhoršuje.

O neustále překračovaných limitech znečištění vzduchu v Moravskoslezském kraji slyšíte z rádia pravidelně (zrovna 9. prosince byl imisní limit překročen jedenáctkrát!), zdaleka však nejde jenom o Ostravu, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu žilo roku 2009 v oblastech se znečištěným ovzduším (tedy tam, kde zastoupení škodlivých látek ve vzduchu přesáhlo limity pokládané za bezpečné) 18 % Čechů. Kolik byste čekali, že to bude v roce 2011? 48 %… tedy více než 5 milionů obyvatel České republiky. „Ten výkyv je velmi výrazný. Za to, že loni žilo v závadném vzduchu víc než dvakrát tolik lidí, může hlavně počasí a fakt, že se lidé vracejí k topení hnědým uhlím," vyjádřil se k vyhodnocení nasbíraných dat Jiří Hradec, ředitel České informační agentury životního prostředí (CENIA).

Množství prachu a dalších nebezpečných látek překročilo limity v Praze a Středočeském kraji, na Ústecku a v každém Moravském kraji, nejvíce již tradičně v Moravskoslezském. A nemůže za to jenom bezohlednost průmyslové výroby (ačkoli zrovna na Ostravsku je její zásluha více než značná) a osobní automobily, ale do značné míry vytápění soukromých domů nekvalitním hnědým uhlím.
Zase jednou se ukazuje typicky česká snaha šetřit na špatném místě – ono hnědé uhlí sice je levnější než černé, na druhou stranu si díky jeho odpadním produktům účinně podkopáváte zdraví. Když se k ceně hnědého uhlí přičtou náklady na léčení, zkrácená doba života a častější nemocenské (které štědrostí zrovna neoplývají), cena se vyhoupne raz dva.

Ostravská raketa
A hnědé uhlí ještě není to nejhorší – topí se lecčím: zaslouženě hrůznou pověst má tzv. ostravská raketa – pet lahev naplněná vyjetým olejem a uhelným prachem, popřípadě pilinami – skoro nic to nestojí, hřeje to, ale nehoří (jen se seškvaří) a do vzduchu vypouští ohromné množství toxických a karcinogenních látek.

Co špatný vzduch způsobuje
Detailní výčet následků zvýšené koncentrace jednotlivých škodlivin najdete na stránkách Vítejte na zemi, zde jen některé: podráždění sliznic dýchacích cest, náchylnost k infekčním onemocněním, kardiovaskulární choroby a zvýšené riziko nádorových onemocnění. Mnoho akutních potíží může při opakovaném vystavení špatným podmínkám přejít v chronická onemocnění.

Co se špatným vzduchem dělat
Není pravda, že bychom byli bezmocní, přispět k tomu, aby se v českých nížinách i v zimě dalo dýchat, může každý:

  1. Uspořit doma energii – zateplením domu, výběrem energii šetřících elektrických spotřebičů apod.,
  2. Ohlídat si způsob vytápění – vyměnit stará kamna a kotle za nová s lepšími parametry a certifikátem ekologicky šetrného výrobku (přechod na elektřinu nic neřeší, alespoň dokud k nám bez vedlejších efektů z nebe nespadne), vytápět rozumně (tzv. programové vytápění domu);
  3. Nejezdit autem, když to není nutné – využívat hromadnou dopravu tam, kde je to možné, nejezdit sám a nepoužívat auto při každé příležitosti.

 

Jak ve špatném vzduchu žít
Bylo by pěkné odstěhovat se na hory za čistým vzduchem a krásnou přírodou, to ale zdaleka nemůže udělat každý a hlavně – brzy by se nám podařilo přenést stávající problémy i tam.
Rady, jak přežít víceméně ve zdraví i ve smogem trápeném městě poskytuje MUDr. Marie Luxová v sérii článků Jak přežít špatný vzduch. Píše primárně o Ostravě, ale její podněty přijdou vhod každému, koho už obtěžuje strávit polovinu zimního období s ucpaným nosem, sníženou imunitou a neodbytným pocitem, že mu vlastně vůbec není dobře.

Více informací: Vítejte na zemi, Každý druhý Čech dýchá špatný vzduch, Jak přežít špatný vzduch

Přidáno: 18.12.2012, Zdroj:  Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.