K čemu je dobrý strach a kdy nám začíná škodit

Bojíte se? To je v pořádku, strach patří k základním emocím (společně s radostí, smutkem a hněvem) a je jednou z příčin toho, že se poněkud vypelichaná opice potácející se nejistě na dvou nohou vyvinula do stádia, kdy používá elektrické kartáčky na zuby, cestuje letadlem a tvrdí, že rozhodně nepochází z opice.

Úkolem strachu je donutit naše tělo bryskně reagovat na ohrožení; nadledvinky nás zaplaví adrenalinem a nohy se rozběhnou takřka samy – buď směrem do bezpečí, nebo naopak přímo k tomu, co nás ohrožuje. Reakcí na strach je buď okamžitý útěk, nebo boj.
Minoritní a značně znevýhodňující reakcí na extrémní hrůzu je paralýza – doslova ztuhnutí a neschopnost reagovat na ohrožení, ať už adekvátně nebo jinak.

Beze strachu by lidstvo velmi pravděpodobně nepřežilo onu nejistou fázi mezi opuštěním pohostinných korun stromů a zaplavením matičky země supermarkety.

Problém nastává v okamžiku, kdy to „se strachem přeháníme“ – kdy strach přestává plnit svou funkci anděla strážného a začíná nemístně komplikovat život.

Strach nebo úzkost?

Moderní psychologie rozlišuje mezi strachem a úzkostí: zatímco strach je typicky reakcí na konkretizovanou hrozbu (přítomnou v současném okamžiku nebo v budoucnosti), úzkost se často spojuje s událostmi nepředvídatelnými, neurčitými, kterých se, už kvůli jejich zamlženosti, není možné nijak vyvarovat. Patří sem (již podle označení) úzkostné představy a neurčité obavy z budoucnosti.

Kapitolu samu pro sebe tvoří fobie – iracionální a ochromující strach z určitých situací či předmětů, který je ve většině případů vyvolán traumatizujícím zážitkem z minulosti, nebo patří k reliktům vývoje člověka jakožto druhu.

Například dítě, které spadlo do studny a zoufale bojovalo, aby se dostalo ven, nebo muselo křikem přivolat zachránce, si může snadno vyvinout strach z uzavřených prostor (klaustrofobie), popřípadě z vody (aquafobie), to pokud studna nebyla prázdná.

Na druhou stranu velice rozšířený a takřka módní strach z pavouků (arachnofobie) je pozůstatkem z dob, kdy naše předky od vyhynutí dělila právě schopnost vycítit nebezpečí a vyhýbat se mu za každou cenu. Zcela jednoduše jedinec, který se pavouků obával a vyhýbal se situacím, které by mohly vést k tomu, že ho pavouk kousne, měl podstatně větší šanci, že zplodí potomstvo a předá své geny (v nichž je strach z pavouků zakódován) dále než jeho neohrožený kolega.

Čeho se nejvíc bojíme?

Důkladný průzkum příčin strachu na území České republiky k dispozici nemáme, světová výzkumná společnost Gallup Organization ale uveřejnila studii vycházející z průzkumu mezi mladými Američany mezi 13 až 17 lety.

Nejčastější příčinou strachu byly obavy z teroristické agrese obdobné útoku na Světové obchodní centrum v září roku 2001. Terorismus je ve Spojených státech stále aktuálním tématem a je širokou veřejností vnímán jako skutečné nebezpečí, není tedy divu, že se tato skutečnost odráží i ve výsledcích průzkumu.

V Evropě a především v České republice, která si prozatím žije vcelku poklidným životem, teroristický útok pravděpodobně nebude tak častou příčinou strachu, další výsledky ale mohou být srovnatelné: Druhou nejčastější příčinou strachu byli pavouci, vysoko na pomyslném žebříčku se umístil strach z neúspěchu v životě (cokoli si pod tím můžete představit), z výšek, z války a ze samoty. Nezanedbatelnou příčinou strachu se ukázal i skutečný svět samotný a budoucnost.

Vliv strachu na naše zdraví

Jak uvádím výše, úkolem strachu je aktivace těla, vyplavení adrenalinu a rychlá reakce. Pokud nás strach a úzkost ale trápí dlouhodobě, nadledvinky stále produkují zvýšené množství adrenalinu (byť ne v takovém množství, jako v případě bezprostředního ohrožení) a způsobují tak rychlejší a silnější bušení srdce, zvýšený tlak, zrychlené dýchání urychlenou přeměnu glukogenu na glukózu, která dodává energii svalům. Dlouhodobý krizový modus podkopává naši imunitu a vyčerpává – tělo pak ztrácí schopnost účinné regenerace.

Varovné signály

Pokud vás dlouhodobě nebo pravidelně bolí hlava nebo břicho, máte nepřekonatelnou chuť na sladké a pečivo, objevují se vyrážky a poruchy spánku provázené nočními můrami, berte to jako křik vlastního těla o pomoc – upozorňuje tak na skrytý stres. Je na čase vysadit a zamyslet se nad dosavadním způsobem života.

Jak se bránit strachu

Podle současných průzkumů stojí v pozadí mnoha našich obav napětí v práci. Článek Jak se bránit stresu v práci přináší 10 základních pravidel, jak snížit stres a obavy doprovázející nejen pracovní život. Pokud trpíte trémou (například strachem z proslovů před publikem), přečtěte si i článek Kterak ztrémovat trému aneb něco málo rad notorickým trémistům.

Léčba expozicí

Neboli pozvolným uvykáním na předmět strachu (klasickým příkladem je postupné zvykání si na velká zvířata nebo na pavouky). Drsnější varianta této terapie se nazývá zaplavení – během ní jste vystaveni předmětu svých obav.

V odborné literatuře koluje příběh člověka, který trpěl agorafobií tak vážnou, že ani neopouštěl dům. Život se mu zdál nesnesitelný, a proto se rozhodl spáchat sebevraždu tak, že vyjde na náměstí a zemře strachy. Jednoho dne to i udělal. Sebevražda se mu ale nepovedla, naopak zjistil, že už se volného prostoru nebojí.

Přidáno: 10.10.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.