Kavárna POTMĚ zavírá a míří do regionů

Kavárna POTMĚ, která byla více než čtrnáct dní otevřena na Ovocném trhu v Praze, zavřela ve čtvrtek 21. června své dveře. Projekt, který pořádá Nadační fond Českého rozhlasu - Světluška, však nekončí. Kavárna POTMĚ v autobuse se již brzy vydá do regionů České republiky, aby svět nevidomých přiblížila i lidem za hranicemi hlavního města. Originální, zatemněný autobus Světluška představí 10. července ve 12 hodin na Ovocném trhu v Praze.

„Lidé se do Kavárny POTMĚ vracejí a těší se na setkání s našimi báječnými kavárníky. Dosud ji navštívilo více než 21 tisíc hostů. Mám velkou radost, že se nám splní náš dlouhodobý sen dovézt Kavárnu POTMĚ do regionů," uvedla Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.
Osm ročníků kavárny přineslo do sbírky Světluška 2 937 421 Kč, z toho letos 484 278 Kč. Za tímto číslem se skrývá více než 21 515 návštěvníků, z toho 3 504 v tomto roce,  kterým nevidomý kavárníci uvařili téměř 31 376 nápojů, z toho 5 648 letos.

„Letošní Kavárna POTMĚ nám kavárníků utekla jako voda. Hosté k nám proudili v davech, přicházeli se svými přáteli, aby mohli i oni ochutnat vyhlášenou černočernou kávu a vyzkoušet si simulační brýle nebo třeba jen rozpoznat pomocí hmatu pomůcky denní potřeby. Jsem opravdu ráda za každého, kdo netradiční kavárnu navštíví nejen proto, že si u nás pochutná na kávě, ale i proto, aby se s námi opět setkal. Věřím, že také do Kavárny POTMĚ v autobuse přijde hodně z Vás a tím podpoří sbírku Světluška a pomůže rozsvítit světlo v očích mnohým z nás. Děkujeme, že jste se Světluškou," zaznělo od nevidomé kavárnice Aleny Schutové.

Po celou dobu Kavárny POTMĚ pomáhali Světlušce dobrovolníci z finanční skupiny AXA, která je již sedmým rokem jejím generálním partnerem. „Našeho projektu AXA Pomáháme srdcem, jehož je Kavárna POTMĚ nedílnou součástí, jsem se letos zúčastnila již potřetí a některé kavárníky z brněnského týmu nevidomých potkávám pravidelně. Proto mě stále méně překvapuje, jak jsou krásně „normální“, jak vedou stejně bohatý život, mají podobné záliby a podobné starosti. „Dívají“ se (jak sami uvádějí) na fotbal, mají rodiny, starají se o děti. Jen některé naše problémy jim připadají malicherné. Možná jim my ostatní můžeme leccos závidět,“ uvedla Jarka Kottasová, dobrovolnice z finanční skupiny AXA a její kolega Karel Žyla dodává: „Pro mě byl zážitek nejen posezení v Kavárně POTMĚ, ale hlavně setkání s nevidomými, z nichž někteří se stali mými kamarády, se kterými jsem v kontaktu celý rok. A jejich „uvidíme se příště“ mi vždy připomene, o kolik je život jednodušší, když se bere s nadhledem a pozitivně.“

Kavárna POTMĚ stála též u zrodu partnerství se společností Herbadent, hlavním partnerem projektu Světluška. „Bylo mi velkým potěšením, být za HERBADENT a všechny jeho zaměstnance, již počtvrté u TOHO!"  řekl Pavel Zavadil, majitel Herbadent s.r.o.

Přidáno: 27.06.2012, Zdroj: Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.