Kateřina Tučková tentokrát píše o Brně jako o jedné velké továrně na látky

Vzdělání

Zkuste schválně hádat. Co mají společného Lužánky, Denisovy sady, elektrická dráha, vila Tugendhat, vila Stiassni a řada budov, do kterých chodí Brňáci za zábavou, sportem nebo nákupy? Řeknete si, že všechna tato místa spojuje město Brno. Mimo něj je to však ještě textilní průmysl, který zde měl více jak dvousetletou tradici. A o tom to celé je. Ptáte se co? No přece Fabrika, nově vydaná kniha nakladatelství Host, kterou napsala Kateřina Tučková jako doprovodnou publikaci k výstavě Brno - moravský Manchester. 250 let metropole textilního průmyslu.

Díky tématu mě výstava i kniha okamžitě zaujaly. V anotaci ke knize Fabrika se píše, že jde o „příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna“. Příliš si nepotrpím na knihy zatížené přesným výčtem historických faktů, skutků a postav. Hrubě bych se však spletla, myslet si, že by populární spisovatelka a historička umění Kateřina Tučková napsala něco takového právě v podobě publikace k výstavě o tradici brněnského textilního průmyslu.

Autorka se tímto dílem znovu vrací do rodného Brna, jehož historii pečlivě prozkoumala a předložila více či méně obeznámeným čtenářům ucelený obraz města 18 a 19. století, jehož překotný rozvoj způsobil právě dobový boom textilního průmyslu. Kniha je beletrizovaným příběhem rodiny Offermannů, jednoho z vážených brněnských rodů textilních manufakturistů. Ústřední postavou se stává Karl Offermann, který se zasloužil o vzestup rodinné továrny, textilního průmyslu na Moravě i samotného Brna. Na tomto místě je třeba říct, že v případě charakterů a vzájemných vztahů členů rodiny se autorka musela nechat vést svou fantazií, protože archivních materiálů se zachovalo žalostně málo.

Vedle této linky zaměřené na člověka rozvíjí Tučková i linii týkající se urbanistických proměn města. Vzhledem k tomu, že kolem Vlněny a Vaňkovky, jezdím každý den, upoutala mě kniha od prvního okamžiku. Po pěti dnech a více jak dvě stě stranách už jsem byla o něco chytřejší a začala jsem si kolem sebe ve městě uvědomovat všechna ta místa, kterých se historie textilního průmyslu týká. Člověk si najednou uvědomí, jak bylo toto odvětví pro moravskou metropoli zásadní a že se Brno stalo velkým městem díky příchodu tisíců dělníků za prací. Téma řadových dělníků a sirotků, kteří v manufakturách pracovali běžně dvanáct hodin, neměli žádné záruky a zaměstnavatelé se o jejich pracovní podmínky zatím nestarali, je temnější stranou celého příběhu.

Kateřina Tučková opět čtenářům předkládá příběh založený na skutečných událostech, který fascinuje i po dvou set letech, co se začala psát jeho historie. Do osudů několika generací rodiny Offermanů autorka vkládá krátké texty reportážního charakteru, které se týkají přípravy výstavy, bádání v archivech a dohledávání toho mála, co z minulosti textilního Brna zbylo. O městě, ve kterém žijete, studujete, pracujete, se dočtete věci, které jste dozajista ještě nevěděli.

Prostřednictvím této recenze vám mohu vřele doporučit, abyste si knihu Fabrika přečetli ještě před návštěvou výstavy. I když se bez reálií rodiny Offermannových v expozici Moravské galerie bez problémů obejdete, přijdete do Uměleckoprůmyslového paláce připraveni a budete se cítit takříkajíc v obraze. Výstavu Brno - moravský Manchester. 250 let metropole textilního průmyslu uvádí obrovské plátno s mapou, na kterém uvidíte, kde všude se textilky ve městě rozkládaly. Ani na tomto místě se pak nechce věřit, že jich ve své době bylo na osmdesát. Za mapou se už nachází samotná výstava. V ústředním prostoru jsou vystaveny modely ušité z patřičných materiálů a celá řada vzorníků, kterých je doporučeno se dotýkat. Uděláte si tak představu o tom, co vše brněnské textilky produkovaly a čím bylo Brno známé po celém světě. Ve vedlejším prostoru si poslechnete a prohlédnete historický stroj sloužící k výrobě látek. Dozvíte se něco o typech a zpracování vláken a porovnáte je s novodobými technologiemi, které jsou na výstavě také zastoupeny. V další místnosti proniknete do dění v již legendární Vlněně a na pásu fotek zjistíte, které všechny bněnské stavby bývaly továrnami a sklady textilu.

K výstavě vyšel i oficiální katalog, takže téma budete moci nastudovat z více zdrojů. Výstava Brno – moravský Manchester je otevřena do 12. 4. 2015.

Foto zdroj: Nakladatelství HOST

Přidáno: 03.03.2015, Zdroj: Nakladatelství HOST Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si