Karta ISIC doprovází studenty do školy už přes 50 let

V minulém školním roce si mezinárodní studentskou kartu ISIC pořídilo 209 000 českých studentů, kteří mohli vybírat z pestré nabídky studentských výhod na téměř 1500 místech po celé ČR. ISIC je jediným mezinárodně uznávaným dokladem studenta, garantovaným organizací UNESCO a má za sebou dlouhou historii. Studenti si jeho první výhody mohli dopřát už v roce 1955. Dnes ISIC karta platí ve více než 100 zemích světa. Čeští studenti už ISIC kartu dobře znají a často ji používají, není se čemu divit. Česká republika je od roku 2002 vyhlašována jako země s největším rozvojem ISIC benefitů mezi více než 100 členskými zeměmi World Youth and Student Educational and Travel Confederation.

Nový školní rok znamená spoustu nezbytných výdajů spojených se studiem. Je třeba pořídit učebnice, zaplatit koleje, tramvajenku, školní pomůcky. S příchodem na střední nebo vysokou školu však studenti získávají také mnohé výhody plynoucí z jejich čerstvě nabytého statutu studenta. Bylo by škoda jich nevyužít, ale především na středních školách někdy chybí ten správný doklad, který potvrdí, že „já jsem student“. Právě ISIC je jako průkaz studenta široce akceptován a navíc opravňuje k čerpání množství slev a výhod, které by studentům měly pomoci ušetřit během studentských let. Držitelem zelené karty se může stát každý, kdo je žákem nebo studentem střední, vyšší odborné nebo vysoké školy. Podmínkou je věk od 15 let, výjimku tvoří studenti víceletých gymnázií, kteří mají na ISIC kartu nárok již od 12 roků. Horní věková hranice není stanovena.

Množství studentských ISIC výhod se každým rokem rozšiřuje. Studenti tak mají šanci narazit na nejrůznější slevy a benefity velice často. Levněji mohou pořídit spoustu věcí, od učebnic (Neoluxor, Beta Dobrovský ) po sportovní vybavení (HUDY sport, Rock Point, Sportisimo), dopravu (např. ČSAD Semily, ČSAD Jihotrans), občerstvení (KFC a McDonalds), oblečení (His, Lee, Wrangler), jazykové kurzy (The Boland School), vstupenky do kin (Village Cinemas, CineStar) až po regionální služby jako jsou autoškoly nebo kadeřnické salóny. V zimě jsou aktuální slevy na permanentky ve více než 10 lyžařských areálech, v létě zase na vstupenky na hudební festivaly. Výše slev se pohybuje od 10 do 30 %, hojně rozšířena jsou také studentská ISIC menu nebo nabídka „dvě (např. pizzy) za cenu jedné“.

Studenti pražských středních škol mají navíc možnost získat ISIC v kombinaci s čipovým průkazem studenta akceptovaným také Dopravním podnikem hl. m. Prahy. Čipový průkaz poskytuje studentům kromě slev na MHD také možnost nákupu tzv. klouzavých kupónů s volitelným začátkem platnosti. Stejně tak usnadňuje čipová Plzeňská karta ISIC přístup k městské hromadné dopravě a dalším městským službám v Plzni.

„ISIC karta prošla zásadním vývojem. Od kartičky poskytující slevu na hradech a v muzeích se proměnila v multifunkční průkaz, který studenti upotřebí téměř na každém kroku. Chytřejší čipová karta se stala pomocníkem na většině veřejných vysokých škol, které ji vydávají v rámci zákonně předepsaného průkazu studenta VŠ. A tím vývoj ISICu zdaleka nekončí, stále je co vylepšovat,“ potvrzuje Pavel Bielik ze společnosti GTS Alive, která je distributorem karty ISIC pro ČR.

Zelená kartička za rok užívání dokáže ušetřit značné prostředky. Pořizovací poplatek, který se podle provedení karty pohybuje od 120 do 250 Kč, se studentům vrátí během několika prvních použití. ISIC pomáhá studentům v rozletu během období, kdy většinou nejsou finančně soběstační. Přesto studentská léta nakonec patří k těm nejšťastnějším v jejich životě.

Jak získat průkaz ISIC?
Držitelem ISIC karty se může stát každý, kdo je žákem nebo studentem středního odborného učiliště, střední, vyšší odborné nebo vysoké školy plně uznávané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Nárok na ISIC kartu mají rovněž studenti jednoletého studia jazyků akreditovaného MŠMT ČR jako pomaturitní studium. ISIC kartu může používat každý student od 15 let, studenti víceletých gymnázií mají na ISIC nárok již od 12 let. Používání ISIC karty je vázáno na studium, u vysokých škol na jeho prezenční formu, a není omezeno horní věkovou hranicí. Pořizovací cena karty je 250 Kč. Pokud je karta vydávána na VŠ jako kombinovaný průkaz studenta s licencí ISIC, stojí jen 120 – 160 Kč, kombinovaný průkaz studenta SŠ či VOŠ vyjde na 230 Kč.

Další informace o ISIC kartách včetně vyhledávače slev dle regionů můžete najít na stránkách www.alive.cz. Příklady konkrétních slev uvádíme také níže.

O GTS Alive
GTS ALIVE, s.r.o. je oficiálním vydavatelem mezinárodních identifikačních průkazů studentů (ISIC), mládeže do 26 let (ALIVE) a pedagogické veřejnosti (ITIC) pro Českou republiku na základě pověření World Youth and Student Educational and Travel Confederation (WYSETC). Cílem je nabídnout držitelům karet širokou škálu výhod v oblasti kultury, zábavy, sportu, cestování a jiných služeb a stát se partnerem při výchově mladé generace. Česká republika je dlouhodobě vyhodnocována jako země s největším rozšířením karet ISIC a největší nabídkou studentských výhod v rámci 118 zemí ISTC. GTS ALIVE je součástí skupiny GTS Group, která kromě ČR působí také na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Do portfolia společnosti patří také cestovní služby pro studenty a mládež, které na českém trhu poskytuje již od roku 1991.

Příklady ISIC benefitů v ČR

- Příspěvek na kartu ISIC - příspěvek 200 Kč na kartu ISIC při zřízení konta G2 v Komerční Bance a ostatních bankovních institucích
- Hudební a filmové festivaly - každoročně cca 15 festivalů
Colours of Ostrava - 110 Kč
Vizovické trnkobraní - 60 Kč
- Lyžařské areály - každou zimu - 10 - 15 lyžařských areálů 
Červenohorské sedlo – sleva 15%
Ostružná- sleva - 20%
- Půjčovny vodáckého vybavení (Bisport, Dronte, Boat park, Vodák sport aj.)
- Dopravci - České dráhy, Eurolines, ČSAD Semily, ČSAD Jihotrans
- Cestování - GTS international - 400 Kč okamžitá hotovost nazpět
- Restaurace
Krčmička u Martina - sleva 25% na konzumaci
McDonald´s - výhodné ISIC menu
- Obchody
HIS, Lee, Wrangler, Levi´s - sleva 20%
Swatch - sleva - 20%
Snowboard Zezula – sleva 10%
- Zábava - Divadlo Husa na Provázku - sleva 30%
- Ubytování v ČR - síť hotelů OREA Hotels - sleva 50%
- Cestovní pojištění - cestovní pojištění Uniqua v několika variantách za jedinečnou cenu 200 - 400 Kč (dle zvolené varianty) za celou dobu platnosti karty (max 16 měsíců).

Všechny další informace jsou k dispozici na www.alive.cz.

Přidáno: 28.08.2007, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si