Kam po maturitě? I ti, kteří se nedostali na vysokou školu, mají ještě šanci

VOŠ CR a MOS - logoPraha 14.7.2010: Vysvědčení jsou rozdána, přijímací zkoušky na vysoké školy hotové. Někomu začaly prázdniny, jiným stresy. Ne všichni středoškoláci totiž byli při absolvování přijímacího řízení úspěšní. Jaké možnosti mají ti, které na VŠ nepřijali?

Zájem o studium na vysoké škole v posledních letech dynamicky roste. Na vysoké školy už neodchází patnáct procent populačního ročníku jako před dvaceti lety, ale více než 60 procent. Dohromady s vyššími odbornými školami jsou to dvě třetiny všech maturantů.

Statistiky hovořící o počtu hlásících se a úspěšně přijatých středoškoláků na vysokou školu uvádějí zajímavá čísla. Ke studiu na vysoké školy se v roce 2009 hlásilo 146 tisíc uchazečů, kteří podali celkem 325 tisíc přihlášek, přijato jich ale bylo jen 105 tisíc. Jaké šance má těch 41 tisíc neúspěšných uchazečů?

I v tomto čase, kdy většina přijímacích řízení na vysoké školy už proběhla, lze stále podat přihlášku na vyšší odbornou školu nebo na školu jazykovou. Jejich spektrum je široké, z desítek zaměření si vybere opravdu každý.

Například na Soukromou vyšší odbornou školu umění a reklamy na pražském Chodově lze podávat přihlášky až do 10 dnů před přijímacími zkouškami na jednotlivé obory, Zdravotnické lyceum v Jihlavě nabízí možnost podat přihlášku do 16. srpna. Na Vyšší odbornou školu cestovního ruchu sídlící v Praze na Ortenově náměstí můžete podat přihlášku dokonce i v září. „Snažíme se dát příležitost i těm zájemcům o vzdělání, kteří neuspěli při přijímacím řízení na vysokou školu. Naše výuka je na podobně vysoké úrovni, učí u nás vysokoškolští profesoři, navíc student během tří let získá mnoho praxe na stážích. Také nabízíme možnost výběru studia ze třiceti jazyků,“ láká studenty ředitel VOŠCR Libor Bastl.
Při dokončení tříletého studia na VOŠ získává absolvent titul diplomovaný specialista, DiS.

www.voscr.cz

 

Přidáno: 14.07.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.