Jste hladoví a nenároční? Máme pro vás 10 tipů na studentské jídlo pod 30 Kč

Vzdelani

V této situaci jsou si všichni studenti rovni. Je jedno jestli bydlíte na kolejích nebo na privátě, zásoby z domu brzo dojdou a vy jste na zbytek týdne odkázáni sami na sebe, a bohužel na své schopnosti. Studenti se potýkají s nedostatkem kuchyňského vybavení, zkušeností a peněz. Jen snad ta fantazie jim nechybí. Vyzkoušejte některý z našich tipů na studentské jídlo a nebudete litovat. Ušetříte a ještě vás maminka pochválí, že si dopřáváte alespoň jedno teplé jídlo denně!

1. Domácí Hot Dogy

Ruku na srdce, kdo se během studia nikdy nestravoval u nějakého hladového okna. Je to tak rychlé, snadné, nezdravé a v tu chvíli i velice chutné. Pokud vám nejsou tyto přednosti našeho ryze kioskového pokrmu cizí, pusťte se do jeho výroby i na domácí půdě. Hot Dogy sice nejsou nic jiného než párky v rohlíku, ale nasytí a zbude vám i na pivo. Do téměř libovolného počtu naříznutých rohlíků vložte horké párky a zalijte kečupem nebo hořčicí.

2. Knedlík s vajíčkem

Fajnšmekři, kteří si v lednici delší dobu skladují základní suroviny jako olej, cibuli a vajíčka se mohou pustit do skutečného vaření. Když můžou restaurace knedlík s vajíčkem vydávat za bezmasé hlavní jídlo, bude jistě chutnat i chudým studentům. Ti si ho však dovedou pořídit za poloviční cenu. Nezapomeňte koupit knedlík!

3. Špagety

Tak zní kulinářské označení studentovy modly v době chudoby a hladu. Dlouhé (a vlastně jakékoli) těstoviny stačí uvařit a smíchat s tím, co je právě po ruce. Nabízí se kečup, případně nějaká jeho gurmánsky vylepšená varianta, sýr a pro zámožnější i opečený salám. Nebojte se ale připravit si špagety na sladko. S cukrem, perníkem a pro náročnější třeba s nastrouhanou tatrankou. I tak se dokáží stravovat studenti.

4. Pytlíkovky

Nechcete-li svůj kuchařský um příliš pokoušet, spolehněte se na polotovary. Nejlepší volbou jsou různé práškové a pytlíkové varianty různých kaší a směsí, které spojíte mlékem nebo vodu a je hotovo. Tímto způsobem rychle a opravdu snadno uvaříte krupicovou kaši, sladkou rýži nebo puding. Máte-li ochucovadla jako cukr a kakao, je pro tentokrát vyhráno.

5. Pečené brambory

Erteple, zemáky nebo po česku brambory jsou jednou ze základních a levných surovin. Kupte jich dostatečné množství, rozkrájejte na plech (nejlépe ve slupce), okořeňte a dejte je zapéct. Zbude-li vám pár kaček k dobru, určitě si k nim pořiďte tatarku a uvidíte jaká to bude fajnovka. Díky dostatečnému množství soli, oleje a tatarky doporučujeme pečené brambory také jako typ studentského pokrmu zvaného vyprošťovák.

6. Studentská čínská kuchyně

Ve chvíli, kdy máte v rozpočtu na jídlo pouze 30 Kč je tohle jídlo jedno z nejvariabilnějších. S rýží a několika dalšími surovinami jste páni situace. Nabízí se různé obměny rizota, kari rýže se zeleninou anebo k uvařené rýži prostě přidejte to, co zrovna najdete v lednici. Zeleninu na různé způsoby, nakrájený točený salám nebo něco sladkého.

7. Palačinky

Předpokladem levných palačinek je, abyste alespoň nějakou ze surovin měli doma – mléko, vejce  nebo cukr. Dalším důležitým krokem k tomuto sladkému jídlu je umět ho udělat. Pokud jste palačinky sami ještě nikdy nevařili a nechcete-li pouze ušpinit nádobí, přizvěte někoho zdatnějšího, kdo za vás udělá těžkou práci. Důležité je vědět, že palačinky se dají dělat na sladko i na slano.

8. Topinky

A je tu další adept na jídlo, které je vhodné podávat po náročném večeru s přáteli. U jiných pokrmů se vždycky může někdo cukat, že potřebné suroviny nejí. V případě topinek to snad ani nejde. Chleba konzumují opravdu všichni, natož studenti. A ti, kteří se obyčejnému chlebu vyhýbají asi nepotřebují vařit jídla do 30 Kč. Topinky si můžete opěct jen s česnekem, posypat strouhaným sýrem nebo si k nim přidělat volské oko.

9. Toasty

Další obědové nebo večerní menu, do kterého můžete přidat zkrátka to, co najdete. Máte-li velké balení toastového chleba, domluvte se s někým na kolejích a dejte zásoby dohromady. Nebojte se o svoji zajímavou večeři podělit a bude to výhra i pro vás. Nikdy nevíte, co má kdo ulitého v lednici v kuchyňce nebo za oknem v pokoji.

10. Polévky

Na vysoké škole už sice po polévkách asi nevyrostete, ale možná jim znovu přijdete na chuť. Jsou jednoduché, rychlé, levné a můžete si jich navařit plný hrnec. Výhodou polévek je, že je vždy vaříte z těch nejzákladnějších surovin. Na česnečku si vystačíte s bramborami, česnekem a trochou toho koření. Rajčatová vyžaduje pouze velké množství rajčat a tak můžeme pokračovat dál, takže do toho!

Přidáno: 22.04.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si