Jsme líní, nebo nemocní?

Hned v úvodu vám můžu říct, že psát článek o prokrastinaci, když zrovna prokrastinujete, je docela legrační zážitek. Psaní článku ale znamená, že vlastně dělám něco důležitého. Že jsem odložila psaní bakalářské práce, tvoření prezentace i úklid a k tomu všemu každých 20 sekund kontroluji Facebook a mám z toho špatný pocit, to je podřadné. Zní to povědomě? Vítejte do světa prokrastinátorů.

Původ slova

Úvodem si dáme krátkou definici. Wikipedia tvrdí, že současný výraz prokrastinace je přejatý přes anglické procrastination z latinského slova procrastinatus, což je příčestí minulé od slova procrastinare složeného z pro- (po) a crastinus (zítřejší). Jsme tedy notoričtí odkládači povinností. Na rozdíl od flákačů ale z odložení povinnosti nemáme radost, ani ji nehodíme za hlavu, ale neustále se jí stresujeme, připomínáme si ji, píšeme do diáře, červeně podtrháváme, v krajních případech se v noci probouzíme hrůzou, že to nestihneme. A stejně se nedonutíme!

Proč prokrastinujeme

Naše společnost je čím dál tím víc orientovaná na výkon, tudíž je nežádoucí, když nám něco trvá přehnaně dlouho. Protože to víme a máme to (bohužel) na paměti, stresujeme se a neuvědomujeme si, že neúspěch, stejně jako úspěch, je součástí života.

Výborný článek o prokrastinaci napsal programátor Ryan Waggoner na svém blogu. Článek se jmenuje „I procrastinate because I care“ (volně přeloženo „Prokrastinuji, protože mi to není fuk“) a je v něm velmi trefně popsán rozdíl mezi lenochy a prokrastinátory. Je to velmi jednoduché – lenoch nemá žádné cíle, kterých chce dosáhnout, nebojí se tedy, že jich nedosáhne. Je mu to fuk. Oproti tomu prokrastinátorovi nechybí zájem o danou věc ani motivace, má pravděpodobně jen podvědomý strach, že úkol nezvládne. Článek (bohužel pouze v angličtině) najdete zde.

Dá se s prokrastinací bojovat?

To víte, že dá. Musíme ovšem rozlišovat, co je skutečně chronická prokrastinace a co je jen nastavení  mozku na stav „mně se nechce“. Slovo prokrastinace se totiž dost často zneužívá, respektive užívá v jiném významu, podobně jako slovo deprese. Kolikrát jste v životě řekli, že máte zrovna „depku“ a jste „na dně“ a kolikrát jste se potýkali se skutečnou, život omezující depresí? Každopádně, jako s každou psychickou poruchou, i s prokrastinací můžete navštívit odborníka. Máte-li však pocit, že to není to pravé pro vás a zvládnete to sami, máme pro vás pár tipů a triků, jak prokrastinaci čelit.

1. Motivace a soustředění jsou klíčové.
Proč vlastně chcete nebo musíte na dané věci pracovat? Jaké k tomu máte důvody? Co se stane, když úkol nesplníte? Motivace je jen vaše vnitřní potřeba daný úkol dokončit. Každý někdy dělá věci, do kterých se mu nechce. Co s tím? Zkuste si na okamžik představit, jaké to bude, až budete mít onu věc takzvaně z krku. Budete mít volno, nic vás nebude zatěžovat, všechno bude super.

2. Vylepšete time management.
O tom, jak zvládat věci rychleji a efektivněji si můžete přečíst v našem článku Jak vylepšit time management.

3. Rozdělte si jednu velkou povinnost na dílčí úkoly.
Nemusíte přece najednou napsat celou diplomku. Začněte třeba osnovou a pak už to půjde samo. Podobně to funguje i u ostatních věcí.

4. Nebojte se.
V bodě 1 jste si měli představit, jak vypadá úspěch. Teď si zkuste představit, jak vypadá neúspěch. Šéfové se nebude líbit můj článek? Nevadí, tak ho předělám! Každopádně to bude vypadat lépe, když se budu alespoň trochu snažit, než kdybych se na to vybodla a nenapsala nic. Nedopíšu včas bakalářku? Tak si protáhnu studium ještě o semestr. Jasně, je to hloupé a ničí mi to plány, ale svět se nezboří.

5. Když všechno selže, navštivte odborníka.
Vím, že už jsem to říkala při více příležitostech, nicméně i prokrastinace může mít počátek (či naopak konec) ve vážnějším psychickém onemocnění. Takže šup šup k odborníkům!

Přidáno: 07.03.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.