Josef Dobeš jmenován ministrem školství

MŠMT ČR

Prezident republiky Václav Klaus dnes pověřil řízením resortu školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše. Nový ministr převezme svůj úřad v 16 hodin.

Praha, 13. července 2010

Při nástupu do úřadu připomněl Josef Dobeš slova prezidenta Václava Klause o tom, že navržené kroky nové vlády neznamenají revoluci, ale reformu.

„Jsem hrdý na to, že jsem členem vlády, která má problematiku vzdělání jako jedno ze svých klíčových témat,“ řekl nový ministr. Mezi jeho priority v úřadě patří zlepšení platové situace pedagogických pracovníků. Josef Dobeš připomněl, že koaliční dohoda (viz přílohu), která bude předlohou vládního prohlášení, výslovně počítá se zavedením náborového příspěvku, nárůstem rozpočtu školství o 2,1 mld. korun v příštím roce a o další 4 miliardy v roce 2012.  Nově získané prostředky by tak měly být zárukou, kvality a odbornosti pedagogů. Na druhé straně si je ale nový ministr dobře vědom toho, že musí dojít k úsporám i v rámci resortu školství. Nechá proto provést hloubkový audit hospodaření, jehož cílem bude nalézt další finanční prostředky.

Ve své funkci chce Josef Dobeš navázat na reformní kroky své předchůdkyně Miroslavy Kopicové. Úpravou právních norem se hodlá zasadit o odbourání zbytečné byrokracie, která neúměrně zatěžuje školy.

Nový ministr má ale před sebou celou řadu dalších složitých úkolů. „Musíme konečně rozetnout gordický uzel státní maturity, čeká nás reforma vysokých škol, která rozhodně nespočívá jen v zavedení školného, musíme rozšířit možnosti předškolního vzdělávání, nový impuls musí dostat také odborné školství atd. Nárůst agresivity na školách pokládám za velký problém, je potřeba zlepšit klima na školách a zvýšit respekt učitelů u žáků i rodičů – a k tomu musí ministerstvo vytvořit odpovídající podmínky, včetně nárůstu počtu školních psychologů. Naléhavých úkolů je celá řada a já se na tu práci těším,“ uzavřel nový ministr školství Josef Dobeš.

Životopis ministra Josefa Dobeše

Fotografie ke stažení

Přidáno: 13.07.2010, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Kateřina Böhmová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.