Ještě nemáš brigádu na léto?

Pro mnoho studentů je letní brigáda způsob, jak si vydělat nějaké kapesné na další školní rok. Chcete-li ještě letos sehnat letní brigádu, už je skoro pozdě! Ačkoli do července ještě nějaký ten čas zbývá, na hledání brigády moc času už není. Většina těch lukrativních a dobře placených už je zamluvena, protože ideální plán většiny studentů zahrnuje práci v první polovině a odpočinek ve druhé. Tím se nabízí varianta zkusit to obráceně – třeba budete mít úspěch.

Tipy na shánění brigád v ČR

  • Začněte hned - pokud chcete na léto brigádu a nemáte ji, začněte ji hledat hned
  • Zůstaňte ve velkých městech - jestliže bydlíte v menším městě nebo na vesnici, nebojte se zůstat ve větším městě svého studia i přes prázdniny. Je zde daleko větší šance, že se vám povede něco najít.
  • Buďte aktivní – nejrozšířenějším zdrojem je dnes internet, ale zkuste se podívat i jinde. Ve výlohách obchodů často bývají inzeráty, případně se můžete jít přímo zeptat. Nic za to nedáte, ale pokud se trefíte, čeká na vás příjemné místo. Další možností jsou i pracovní agentury.
  • Pokud už spoléháte na internet, hledejte i na menších serverech jako je například flek.cz. Najdete zde spoustu nabídek a konkurence uchazečů je zde přitom daleko menší.
  • Nenechte se odradit – to, že napíšete třicet e-mailů a zaměstnavatelé odpovědí jen na pět z nich, je normální. Potkalo to snad každého tímto způsobem shánějícího práci, takže nezoufejte a pište dál.
  • Ujasněte si časové možnosti – abyste věděli, jak náročnou brigádu hledáte.

Záchranné brigády

Poslední nadějí pro ty, co brigádu nenalezli, jsou pak také záchranné brigády, o které se můžete ucházet vždycky a nějaký ten peníz si tak přivydělat. A jaké jsou tedy pozice, na které budou vždy sháněni brigádníci?

Letní tábory

V létě je pořádáno mnoho letních táborů, které vás zaměstnají na všech možných pracovních místech: vedoucí, kuchař, zdravotník. Většinou máte hrazené jídlo i ubytování, ale se závratně velkým platem nepočítejte. Může být potřeba nějaké školení. Pokud máte rádi děti, jde o ideální brigádu.

Hostesky a promotéři

Hostesky a promotéři mohou být atraktivními pracovními místy. Jedná se většinou o propagaci všemožných produktů a služeb v obchodních řetězcích. Může jít o dlouhodobější akci, ale často se jedná spíše o nárazovější brigádu s průměrným přivýdělkem. Znalosti po vás však nejsou vyžadovány žádné, jde pouze o příjemný vzhled a vystupování.

Číšníci/servírky a barmani

V letních měsících se otvírají nová místa pro číšníky, servírky a barmany. Můžete sehnat velmi pestrou škálu tohoto druhu pracovních míst – od těch, kde se sedřete do úmoru a na účet vám jako odměna nepřijde téměř nic, až po ta, která jsou více příjemná, náleží vám hezký základní plat a dýška si můžete nechat. Na pozicích toho druhého typu je ale většinou potřeba praxe nebo vyučení v oboru.

Wellness služby

Nově se rozvíjejícím oborem jsou wellness služby, které na serverech s pracovními nabídkami nabízí čím dál více pracovních míst. Mohou být pojmenována jinak, (pracovník ve wellness centru, wellness poradce, práce v centru zdraví,…) ale ve skutečnosti jde o jednu a tu samou práci, kdy se staráte o klienty daného centra. Náplní práce je drobná administrativa a také poradenství v oblasti stravování, fitness a podobně. Nepotřebujete mít žádné zvláštní předpoklady ani zkušenosti, protože v centru vás vše naučí. Jestliže vás práce bude bavit, většinou je možnost pokračovat i přes školní rok. Pozor ale dejte na podvodníky, kteří se snaží pod záminkou ve wellness centru vylákat poplatky nebo nabízet podomní prodej.

Call centra

Stálou jistotou na trhu brigád a práce jsou call centra, většinou proto, že v daném oboru nikdo zas tak dlouho nevydrží. Pokud máte pevné nervy, nevadí vám komunikovat s lidmi po telefonu, něco jim nabízet a nechat se (občas hrubě) odmítat, pak je to práce pro vás. Platové ohodnocení bývá průměrné, ale lze jej velmi navýšit v podobě prémií za podepsané smlouvy apod. Pravidlem také je, že více vás budou odmítat soukromé osoby než například živnostníci, záleží tedy, jaký konkrétní projekt u jakého call centra si najdete.

Brigády v zahraničí

Dobře vybraná brigáda v zahraničí je vyváženým kompromisem mezi výdělkem, poznáním nové země a osvěžením místního jazyka. Pokud budete hledat práci před odjezdem, je potřeba pořádně prověřit agenturu, se kterou chcete jet, a případně firmu, u které budete pracovat. Důležité je také vědět, do které země se chystáte – pokud mimo Evropskou unii, například na pracovní povolení do USA můžete čekat i několik měsíců. Velkou šanci ale máte, pokud se do zahraničí vypravíte sami a teprve na místě nějakou práci hledáte. Potřebujete k tomu dobré jazykové vybavení a trochu peněz do začátku.

Než vyjedete, poptejte se na zkušenosti ostatních brigádníků. Také si zjistěte, jaké administrativní záležitosti musíte zařídit a zda zaměstnavatel poskytuje ubytování, nebo si ho budete muset sehnat sami. Aktuální nabídku brigád v zahraničí naleznete zde.

Přidáno: 19.06.2013, Zdroj: Flek

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.