Jednou z prvních vlaštovek letošních filmových festivalů byla brněnská přehlídka Cinema Mundi

Více jak týden (29. 2. – 7. 3.) si mohli Brňané užívat netradiční filmovou nabídku ve svých kinech. Rozmanitá díla kinematografií z celého světa sem již po třetí přivezl mezinárodní filmový festival Cinema Mundi. K vidění byly snímky nominované za svou zemi na Oscara, vedlejší sekce nabídly filmy z Pobaltí nebo výběr filmů z letošních Českých lvů.

Novinky

Třetí ročník festivalu Cinema Mundi nabídl, oproti minulým dvěma přehlídkám, o něco užší výběr nominovaných snímků. Přesto měli diváci možnost seznámit se s filmy, které by se do české kinodistribuce jinak nedostaly. Počet brněnských sálů, ve kterých se festivalové snímky promítaly, se navíc letos rozrostl o nově zdigitalizované jednosálové kino Lucerna. Mimo něj se festival Cinema Mundi prezentoval v sále Břetislava Bakaly a ve Velkém Špalíčku.

Festival nejen o filmech

Důkazem, že Cinema Mundi vždy rozhýbe centrum města, je především doprovodný program festivalu. Zatímco při projekcích byli diváci usazeni v pohodlných sedačkách kin, mohli se v průběhu celého festivalu pobavit a protáhnout na koncertech na náměstí Svobody, v klubu Mersey nebo přímo ve foyer multikina. Stačilo si jen vybrat z hudební nabídky.

Příležitost pro studentyCinema Mundi

Mimo filmových představení, si akce s názvem Cinema Mundi získala jistou popularitu i tím, že poskytuje příležitost studentům brněnských vysokých škol zapojit se do její organizace. Někteří zde mají možnost propojit svůj studijní obor s praxí, jiní pomáhají zcela dobrovolně. Každý rok se na festivalu uplatní celá řada mladých lidí, kteří se zabývají filologií a pro Cinema Mundi překládají zahraniční filmy. Další příležitosti se nabízejí také studentům oboru Management v kultuře, který se stejně jako překladatelství vyučuje na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Troufnu si tvrdit, že studentská výpomoc je nepostradatelnou součástí festivalu. Budoucí kulturní manažeři, lingvisté a další kulturní nadšenci si na oplátku odnesou nenahraditelné zkušenosti a zážitky, které jim škola zkrátka nemůže zprostředkovat.

8 dní, 59 filmů, 3 kina

Za jednoznačný úspěch festivalu považuji projekce v kině Lucerna, které v průběhu filmové přehlídky zažilo nebývalý zájem diváků. Samozřejmě na tom měla podíl dramaturgie festivalu, ale naplnit tak velký sál několikrát po sobě je u klasického kina vždy velký úspěch. Naopak obligátním problémem bylo v některých případech zprovoznění titulků. Filmy jsou distribuovány s anglickými titulky a až pro účely festivalu vznikají ty české, které jsou do filmu vkládány během projekce. To v nemalém počtu případů způsobuje jejich zpožďování, někdy dokonce vynechání celých scén. Pravidelný návštěvník festivalu už si ale na podobné obtíže zvykl, a proto ho nechávají chladným. Z filmové nabídky třetího ročníku mezinárodního festivalu Cinema Mundi na závěr přidáváme krátké reflexe tří vybraných filmů.

Pina – taneční zázrak ve 3D

Snímek německého režiséra Wima Wenderse se snažil zachytit genialitu a umění choreografky Piny Bausch, která výrazně proměnila přístup k tanci a jeho chápání v závěru minulého století. Ačkoli by absence 3D technologie nijak neovlivnila sílu a nápaditost pohybů choreografky a tanečníků, byla skvělým prostředníkem mezi laickým publikem či diváky, kteří se s Pinou setkali úplně poprvé. Velký zájem veřejnosti o druhou festivalovou projekci snímku pozdržel začátek filmu o dvacet minut. Přesně takové neočekávané okamžiky dělají filmový festival nezapomenutelným.

Punk’s not dead – když je punk stavem mysli

Název makedonského snímku sice odkazuje k hudbě a životnímu stylu, ale zvolené téma bylo spíše kulisou celého děje. Film se dotýká nevyjasněných vztahů Srbů a Makedonců i přátelství a schopnosti překračovat hranice. Za hlavní devízu filmu lze považovat až jakési dokumentární vyznění filmu, kdy se herci pro potřeby filmu zkrátka proměnili v punkáče. To zaznělo i během závěrečné debaty mezi publikem a režisérem Vladimirem Blaževskim, který se přiznal, že právě o tento efekt mu šlo především.

Umělec – vrchol Oscarů, vrchol festivalu

V úplném závěru festivalu Cinema Mundi se představil, netrpělivě očekávaný vítěz cen americké filmové akademie, francouzský film Umělec režiséra Michela Hazanaviciuse. Poctu němé éře hollywoodských filmů si v rámci brněnské přehlídky nenechal ujít snad žádný milovník rozpohybovaných snímků. Umělec diváky zavedl do dob, kterou si asi romantizujeme víc, než je třeba, ale i tak to byl neobyčejný zážitek. Kdo by čekal, že v roce 2012 budou filmoví diváci stát frontu na němý černobílý snímek, který představuje dobu, jenž nikdo z nich nezažil. Nápaditá hudba, propracované kostýmy a hlavně volba tří hlavních představitelů, dokázala publikum bavit celých sto minut. Jen si přeji více takových návratů.

Přidáno: 14.03.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si