Jedno předválečné léto spisovatelské bohémy

Ostende. 1936 – Léto jednoho přátelství je kniha, která v Německu i za jeho hranicemi vzbudila velkou pozornost čtenářů i odborné veřejnosti. Není se čemu divit, když autor Volker Wiedermann zpracoval fakty nabité dílo o létě roku 1936, které nežádoucí německy píšící spisovatelé tráví v belgickém přímořském letovisku Ostende. Zapomeňte však na klidnou lázeňskou atmosféru, protože kniha balancuje na pomezí literatury faktu a románu, což z ní činí důvěryhodného a čtivého průvodce dobou německé meziválečné bohémy v exilu.

 Ačkoli si autor vybral pro svou knihu pouze krátký časový úsek, ve kterém se nám postavy představují, zvolil zároveň i zkratku ve svém vyprávění. Kniha Ostende má se svým drobným formátem totiž pouze sto šedesát stran. I na tomto omezeném prostoru se Widermannovi daří zachytit pokojné léto na břehu Belgie, kdy už všichni pomalu začínají tušit, že jde o poslední takové léto V lázeňském městečku Ostende se toho roku setkávají spisovatelé, kteří jsou Židé nebo jsou jejich knihy příliš moderní. Každopádně jim je německý literární trh zapovězen, což řeší odjezdem do vstřícné Belgie. V Ostende se totiž ještě zdá, že je vše při starém a jednotlivé postavy se zde s velkou naléhavostí chtějí ještě chvíli oddávat radovánkám stejně jako v minulých letech, kdy o Hitlerovi ještě nebylo tolik slyšet.

 V popředí knihy stojí Stefan Zweig a Joseph Roth, které na vynucené belgické dovolené doprovází Egon Erwin Kisch, manželé Tollerovi, Imgard Keunová, Hermann Kesten a Arthur Koestler. Všichni tito umělci mohou jen zpovzdálí sledovat situaci v Evropě, především však v Německu. Bok po boku společně cítí, že jejich éra končí a pomalu začíná něco, co tito spisovatelé se vší svou imaginací ještě v roce 1936 nedokáží dohlédnout do důsledků. V tomto okamžiku je pro ně důležité ještě chvíli zůstat v Ostende a přimknout se k někomu. Přátelství nesourodých postav se stává jedinou krátkodobou jistotou, ve kterou mohou věřit.

 A tak se Zweig drží své sekretářky a Roth mezi emigranty najde Imgard Keunovou, která alkoholu holduje stejně jako on. Především však tito Židé z opačných stran Evropy nachází oporu v sobě navzájem. Zweig jako rozumnější a úspěšnější z obou přátel má tento vztah skutečně rád, i když je mu jasné, že ho Roth postupně rozkládá svou neschopností dát si život dohromady. Na relativně krátkou dobu v sobě oba spisovatelé nachází spřízněnost, ačkoli čtenář od počátku tuší, že jde z mnoha pohledů o bizarní vztah.

 Kniha Ostende. 1936 – Léto jednoho přátelství ukazuje životy, sny, přání, zklamání a neúspěchy významných postavy evropské a světové kultury ve velkém detailu. Volkeru Wiedermannovi se tak daří jména známá ze čtenářských deníků a antologií německé literatury čtenáři lidsky přiblížit. Podobně se to podařilo Florianu Illisovi v knize 1913, která je kronikou předválečného roku a mapuje osudy řady evropských osobností. V případě Ostende vystupuje všechna ta neutěšenost doby, prosycená pověstným klidem před bouří, z každého slova útlé knihy. O tom, že je o podobnou literaturu mezi čtenáři zájem, svědčí velký zájem a fakt, že se oba tituly staly v Německu bestsellery a řada překladů okamžitě následovala.

WIEDERMANN, V. Ostende. 1936 – Léto jednoho přátelství. Brno: Host, 2014.

Přidáno: 15.04.2015, Zdroj: Host Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.