Jednadvacáté století bude patřit Asii

Metropolitní univerzita Praha - logo

To tvrdí indonesista  Mgr. Tomáš Petrů, Ph.D., garant nového oboru Asijská studia a mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě Praha. Tento atraktivní multidisciplinární obor je v České republice svojí koncepcí jedinečný.

Nový magisterský obor Asijská studia a mezinárodní vztahy se studentům poprvé otevře letos v říjnu. Proč vznikl a co konkrétně uchazečům obor nabízí?

Vznikl z několika důvodů, ale především jako reakce na rostoucí poptávku po odbornících na asijskou problematiku s tím, jak roste ekonomická a tím pádem i politická váha Asie a hlavně její pacifické oblasti. PromoceVše nasvědčuje tomu, že 21. století bude stoletím Asie. I proto nabízíme dvě teritoriální zaměření, konkrétně na východní Asii a jihovýchodní Asii, jelikož obě tyto oblasti patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím regionům světa. Absolventi oboru budou experty na jedno z těchto teritorií a obecně na asijský prostor na poli mezinárodních vztahů, bezpečnosti, politiky, ekonomiky, ale i kulturně-historických souvislostí. Tomu odpovídá jejich široké uplatnění – od diplomacie přes mezinárodní organizace, státní instituce, zpravodajská média, cestovní ruch až po akademickou sféru. Jsem přesvědčen o tom, že naši absolventi nebudou mít velkou konkurenci.  Odborníky na Thajsko, Barmu či Filipíny u nás můžeme spočítat na prstech jedné ruky a většina z nich navíc působí u nás.

V čem je tedy tento obor unikátní?

Právě v jeho zaměření na praxi a v tom, jak je multidisciplinárně koncipován. Nestudujeme staré letopisy, ale připravujeme lidi pro budoucí uplatnění ve vysoce globalizovaném světě, kde Asie již je nebo začíná být lídrem. Já tomu soukromě říkám aplikovaná orientalistika, což by měla být vyvážená kombinace toho zásadního z orientalistických, politologických a teritoriálních oborů. Vedle závažné politologické problematiky jako jsou například platformy regionální spolupráce a bezpečnostní uskupení, se studenti seznámí také s místními kulturními tradicemi, etikou a etiketou, včetně té obchodní.  Jako takový je náš obor v Česku svým pojetím jedinečný. A jeho zaměření na jihovýchodní Asii, tedy například na Indonésii, Thajsko, Vietnam či Filipíny, je, pokud vím, jediné svého druhu v celé střední a východní Evropě. Což ovšem vlastně vůbec neodpovídá strategickému významu tohoto regionu, který má víc obyvatel než evropská sedmadvacítka.

Jaké orientální jazyky se zde studenti mohou naučit a jakou úroveň jazyka musí mít před zahájením studia?

Bude se zde vyučovat korejština, indonéština a vietnamština, přičemž půjde o výuku nepovinnou. S Ústavem Dálného východu FF UK také jednáme o japonštině a čínštině. Málokdo si uvědomuje, že například vietnamsky mluví více než 80 milionů lidí a indonésky přes 200 milionů lidí, o čínštině samozřejmě ani nemluvě. Jazyky zde budeme učit „od Adama“, kurzy jsou tedy i pro úplné začátečníky. Vzhledem k tomu, že nejde o obor filologický, jde nám primárně o to, aby byl absolvent schopen slušné základní komunikace. A taková znalost je k nezaplacení jak v každodenním životě, tak při obchodním jednání.

Kdo bude předměty a jednotlivé jazyky vyučovat?

Bez nadsázky špičky ve svém oboru u nás, a to jak naši interní akademičtí pracovníci, tak experti z Orientálního ústavu AV ČR, Ústavu Dálného východu FF UK a Ústavu mezinárodních vztahů.

Připravuje Metropolitní univerzita nějaké akce, kde se lidé s oborem mohou blíže seznámit?

Vedle pravidelných celouniverzitních Dnů otevřených dveří organizuje nová katedra kulaté stoly a konference. S problematikou jihovýchodní Asie se zájemci z řad veřejnosti mohou seznámit už 8. června 2009, kdy pořádáme mezinárodní konferenci o politickém vývoji v Indonésii „Indonésie ve volebním roce 2009“. Tomáš PetrůVystoupí zde mezinárodně uznávaní indonesisté, například profesor Rudolf Mrázek z University of Michigan. Aktuální informace jsou samozřejmě k dispozici na stránkách školy.

Autorsky jste se podílel na knize Dějiny Indonésie, jaký je váš osobní vztah k Indonésii?

Tak to je na dlouho. Já se touto krásnou zemí zabývám už od roku 1992, kdy jsem začal studovat indonesistiku na FF UK, a víc než desetkrát jsem ji navštívil. Střední Jávu, kde jsem byl v letech 1996-1997 na stipendiu indonéské vlády, můžu bez váhání považovat za svůj druhý domov. Strávil jsem v Indonésii celkem dva roky života, projel jsem dvě třetiny tohoto souostroví, studoval jazyky, dějiny, hudbu i tanec, potkal mnoho úžasných lidí, takže se mi hluboko zaryla pod kůži. A díky práci tlumočníka tam mohu i celkem pravidelně, byť na kratší dobu, stále vyrážet. Samozřejmě jsem rád, že můžu znalosti z praxe předávat dál i na akademické půdě.

Co bývá největším překvapením, když se Češi dostanou do bližšího kontaktu s asijskou kulturou?

Asijské země se v mnoha ohledech vzájemně liší, a to i v rámci jednoho regionu. Například v malajském světě nehraje dochvilnost velkou roli – vždyť tu mají „gumový čas“, i když tento přístup se rychle mění. Výhodou ale je, že pak na vás obchodní partneři nebo hostitelé mají dostatek času. Je dobré zahajovat jednání neformálně, navodit příjemnou atmosféru třeba hovory o jídle, klimatu nebo rodině. Okamžitý nástup typu „let´s get down to business“ není zrovna vhodný. V osobním životě překvapí družnost až kolektivnost života, člověk nezažije pocit samoty, tedy pokud se nějak dorozumí, ale zase může časem postrádat soukromí, což může být někdy trochu náročné. Úsměvy a vstřícnost tamějších lidí to však návštěvníkovi plně vynahradí.

Autorka: PhDr. Helena Jílková

Přidáno: 14.05.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si