Je na čase si po škole vybrat: do práce, bez práce, na mateřskou nebo do podnikání

Po ukončení střední nebo vysoké školy se pro potřeby úřadů budete muset zařadit do jedné z vyjmenovaných škatulek. Pověstné kolečko, které vás čeká, tvoří zdravotní pojišťovna, úřad sociálního zabezpečení, finanční úřad a úřad práce. Ty všechny bude zajímat, kdo za vás po vypršení statusu studenta bude platit pojištění. V případě podnikání si pak budou nárokovat zálohy na daních, pojištění i sociálním zabezpečení. Vy můžete naopak při splnění uvedených podmínek po úřadu práce požadovat výplatu podpory v nezaměstnanosti.

Kdy oficiálně končí studentská léta?

Aby to nebylo příliš jednoduché, má se to se statutem studenta u každého trochu jinak. Středoškoláci si po maturitě mohou užívat hájení až do 31. 8., přičemž do tohoto data by si měli najít zaměstnání, založit si živnost nebo se přihlásit na úřad práce. Vysokoškoláci to mají pro jistotu ještě o něco složitější. Ti, co studium ukončí v řádném termínu, mají na rozkoukání ještě měsíc od poslední státnice. Až po tomto datu je třeba obejít příslušné úřady. Ten měsíc k dobru pojištění platí stát, pak už se musí každý začít starat sám. Pokud ale absolvujete státnice až po řádném termínu, měli byste začít vyřizovat kolečko po úřadech už od začátku nového kalendářního měsíce.

Cesta na pracák

Podat žádost o zprostředkování zaměstnání byste měli na ÚP do 3 dnů od úplného vypršení statutu studenta. Pro tyto účely si na úřad nezapomeňte vzít občanský průkaz a potvrzení o ukončení studia. Povinnost platit sociální zabezpečení vám jako registrovanému na ÚP odpadá. Zdravotní pojišťovna bude vyžadovat potvrzení o vašem zapsání na úřad, aby věděla, že za vás pojištění bude platit úřad práce, čili stát. Poté už budou moci začít procedury s hledáním vaší nové práce.

Nárok na podporu

Mimo to, že za vás bude úřad platit zdravotní pojištění, můžete navíc uplatnit nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta se však vztahuje pouze na lidi, kteří v minulosti alespoň 12 měsíců pracovali, aby jim mohla být výše podpory z čeho vypočítána. Studium se přitom počítá jako 6 měsíců, takže stačí ještě alespoň půlroční částečný pracovní úvazek, a máte vyhráno. V tomto případě se však nepočítají uzavřené dohody o provedení práce a pracovní činnosti.

Nevýhoda evidence na ÚP

Máte-li však ještě z dob studií uzavřené nějaké ty dohody a hodláte v nich pokračovat a něco si přivydělat, dejte si pozor. Toto úřad práce netoleruje. Chcete-li, aby za vás platil pojištění a hledal vám práci, nesmíte mít žádný příjem. Je to trochu podpásovka ve chvíli, kdy čekáte, že se z dohody vyvine plnohodná pracovní smlouva. Musíte si ale vybrat. Pokud se schyluje k tomu, že dostanete práci, je lepší chvíli požívat statusu OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů), zaplatit si pojištění ve výši 1 080 Kč. V tomto případě se na vás požadavky úřadu práce nevztahují.  

Přidáno: 02.09.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.