Jazykové zkoušky ze španělského jazyka

Vzdelani

Umíte cizí jazyk a chcete mít certifikát, který by dokazoval vaši úroveň? Podívejte se s námi, z jakých zkoušek si v případě španělštiny můžete vybrat.
Dovolte mi jen malou poznámku na úvod: úrovně jazyka jsou určeny podle Společného evropského referenčního rámce, více informací naleznete například na stránkách ministerstva školství.

1) Státní jazyková zkouška (SJZ)

Existují 2 úrovně obecné zkoušky (SJZ základní a všeobecná) a zkoušky speciální (SJZ tlumočnická a překladatelská). Více informací o průběhu zkoušky,  jak se přihlásit ke zkoušce vám podají jazykové školy s právem státní jazykové školy. Požadované úrovně znalosti jazyka jsou B2 až C2. Nevýhoda státních jazykových zkoušek je, že nejsou uznávány v zahraničí, na druhou stranu na ně může být v ČR kladen větší důraz.

2) Zkoušky DELE (=El Diploma de Español)

Zkoušky pořádá Instituto Cervantes pod záštitou Ministerstva školství, kultury a tělovýchovy ve Španělsku, zkoušku si můžete udělat již od úrovně A1 až do C2 (nejznámější a nejrozšířenější jsou DELE Inicial pro znalosti na úrovni B1, Intermedio na úrovni B2 a Superior pro úroveň C2). Zkoušky DELE jsou ve Španělsku všeobecně uznávány, jak v soukromé sféře tak i státními vzdělávacími institucemi.

3) Zkoušky ECL

Pořádá European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages, čeky Evropské konsorcium pro certifikaci znalosti moderních jazyků. Z počátečních písmen názvu této instituce je také odvozena zkratka zkoušky. Dá se chápat jako státní jazyková zkouška pro celou Evropskou Unii. Platí ve všech členských i kandidátských zemích EU. Více informací najdete na oficiáních stránkách ECL: www.ecl-test.com. Dostupné úrovně zkoušky jsou A2 až C1.

Samozřejmě musíte předem zvážit, k čemu daný doklad vlastně potřebujete. Na to, abyste učili v ČR v jazykové škole, budou pravděpodobně vhodnější „státnice“, k životu a práci ve Španělsku se vám budou lépe hodit zkoušky DELE. Rozdíl je samozřejmě i v ceně. Státní jazykové zkoušky jsou dražší než DELE, mohou však v mnohých českých zaměstnavatelích vzbuzovat více důvěry. Na druhou stranu DELE jsou levnější a mezinárodně uznávány, prý jsou i o něco jednodušší. Pro práci nebo stáž v rámci EU budou nejvhodnější zkoušky Evropského konsorcia.

Pokud si nejste jistí, že se na zkoušky dokážete připravit sami, popřemýšlejte o kurzech španělštiny. Kurzy španělštiny vás připraví na všechny druhy zkoušek, lektoři s vámi proberou nejasnosti a hlavně si vyzkoušíte, jak jednotlivé zkouškové testy vypadají. V neposlední řadě vám kurzy španělštiny dodají sebevědomí v používání jazyka a jejich pravidelnost vám zaručí, že si na přípravu na zkoušku najdete čas.

Užitečné odkazy

skoly.vzdelani.cz – seznam jazykových škol, které vyučují španělštinu
www.spanelstina-on-line.cz – webový rozcestník, kde najdete informace o všem, co se týká španělštiny
www.msmt.cz - Společný evropský referenční rámec pro jazyky na webu ministerstva školství
www.sjs.cz – Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy
www.sjs-brno.cz - Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Brno, Kotlářská 9
www.jazykova-skola-pelikan.cz - Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky PELIKÁN, s.r.o., Brno
www.sjs-olomouc.cz - Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Olomouc
www.dele.org – oficiální stránka zkoušek DELE
www.ecl-test.com – oficiální stránky European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages

Orientační ceny jednotlivých zkoušek

1) Státní jazykové zkoušky

SJZ základní (B2): písemná část 2 500,- Kč, ústní 500,- Kč
SJZ všeobecná (C1): písemná část 3 000,-  Kč, ústní 600,- Kč
SJZ tlumočnická (C2): písemná část 4 800,- Kč, ústní 1 200,- Kč
SJZ překladatelská (C2): písemná část 4 500,- Kč, ústní 1 000,- Kč

2) DELE

Diploma DELE A1: 1 230,- Kč
Diploma DELE A2: 1 530,- Kč
Diploma DELE Inicial (B1): 1 740,- Kč
Diploma DELE Intermedio (B2): 2 060,- Kč
Diploma DELE C1: 2 300,- Kč
Diploma DELE Superior (C2): 2 400,- Kč

3) ECL

Cena pro všechny úrovně (A2-C1): 2 370,- Kč

Pozn.: Ceny jsou pouze orientační, mohou se mírně lišit, podle toho, přes jakou instituci se na zkoušku přihlásíte. Ceny se také mohou měnit podle termínů.

Přidáno: 30.09.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.