Jazykové tandemy: proč to může, ale taky nemusí fungovat

Vzdelani

Jazykové tandemy u nás nejsou zatím příliš rozšířené. Nevím, jestli proto, že mi Češi si obecně neradi pouštíme někoho k tělu, nebo proto, že není tolik cizinců, kteří by se chtěli učit česky, ale je to škoda. Třeba vás následující článek naladí na to, abyste se do nějakého tandemu pustili a rozjeli i v Česku tak velkou a tradiční tandemovou akci, jako funguje například v sousedním Německu.

Že nevíte, co tandem je? Tak čtěte dál, trochu si to objasníme. Jazykový tandem je jednoduchý způsob, jak se zdarma naučit cizí jazyk, nejlépe od rodilého mluvčího (není to ale podmínka). Něco jako doučování, ale ne za peníze. V podstatě to funguje jako směnný obchod: dva lidé se domluví a scházejí se, aby se navzájem učili cizí jazyky. Samozřejmě se nemusí jednat jen o jazykové tandemy, pokud seženete zájemce, klidně můžete někoho učit japonštinu výměnou za hodiny klavíru, pletení nebo vaření. Fantazii se v tomto směru meze vůbec nekladou. Primární účel tandemů ovšem je, aby se dva rodilí mluvčí navzájem od sebe učili cizí jazyky.

Jak najdu parťáka

To je různé a trochu složitější. Najít správného parťáka na tandem je náročnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Někdy vám může pomoci náhoda, někdy musíte náhodě trochu  pomoci sami. Pokud jste student nebo studenka vysoké školy, mrkněte se, jestli u vás fungují mezinárodní studentské kluby. Seznámíte se s erasmáky i jinými spolustudenty, užijete si kopec zábavy a ještě se něco naučíte. Na stránkách International Exchange Erasmus Student Network najdete víc informací i to, jestli je zrovna vaše škola součástí.
Mezinárodní studentský klub Masarykovy univerzity v Brně se spolupodílel na založení portálu GetTandem.com. Většina registrovaných je prý z Masarykovy univerzity (chtěla jsem se zaregistrovat, ale nepovedlo se), třeba se vám ale poštěstí.
Můžete si taky zkusit dát inzerát.
V dnešní době je velmi moderní a často využívaná výuka i přes program Skype. Je tedy možné najít si tandem partnera "na dálku". Ne každému tohle řešení vyhovuje.

Jak to probíhá

Tandemy jsou zcela individuální záležitost, takže záleží na vás, na čem se s tandemovým protějškem domluvíte (frekvence, místo setkávání a podobně). Každý tandem je jiný.

Na co si dát pozor

Nechci vás strašit ani odrazovat, ale být vámi, volila bych místo (minimálně) prvního setkání raději někde mezi lidmi. Pokud vám nevyhovuje hospoda, kavárna nebo čajovna, zkuste studovnu nebo třeba knihovnu. První schůzka je něco jako rande naslepo. A i když si předtím vyměníte pár e-mailů s informacemi a protějšek se zdá být sympatický, nemusí to vždycky klapnout a dopadnout podle vašich představ.

Dalším z úskalí tandemů je to, že ne vždycky dostanete zpátky to, co do něj vložíte. Ne každý parťák je ideální a stejně "zapálený" do učení jazyků jako vy. Místo gramatiky nebo domácích úkolů si s vámi bude chtít jen tak povídat, nebude na hodinu vůbec připravený a jako rodilý mluvčí nemusí být schopen vysvětlit vám gramatické jevy. Nebo samozřejmě naopak, bude po vás chtít víc, než budete schopní a ochotní poskytnout. Jako první si musíte si uvědomit a jít do toho jen v případě, že jste schopní akceptovat, že tandemový parťák s největší pravděpodobností není profesionální učitel ani se tak nebude chovat. Podle mého názoru nemohou tandemy zcela nahradit jazykové kurzy, jsou ale skvělé doplnění a příležitost, kde jazyk skutečně můžete beze strachu a studu používat. 

Přidáno: 03.04.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si