Jazyková škola nebo soukromý učitel?

Vzdelani

Chcete oprášit znalosti cizího jazyka nebo vás láká začít s nějakým novým? Nejste si jistí, jestli je výuka v jazykové škole dost efektivní či zda je soukromý učitel pro vás to pravé? Netušíte, co je tzv. tandemová výuka, ale už vám na ni nějaký kamarád pěl jenom samou chválu? Pojďte se teď s námi podívat, jaká pro a proti jednotlivé možnosti mají.

Jazyková škola

Velkou výhodu (i když se to na první pohled nezdá) mají jazykové školy v tom, že jste v kolektivu. Máte tedy možnost srovnání, jednoduše vidíte a slyšíte, jak vám to jde v porovnání s ostatními. Skupina vás tedy může táhnout dopředu. Máte-li dojem, že vás skupina spíše zdržuje, je asi načase přestoupit mezi pokročilejší. V dobré jazykové škole by vám to měli umožnit i v průběhu školního roku. Skupinová výuka je ovšem méně intenzivní, nemluvíte pořád vy a pozornost učitele je rozdělena mezi jednotlivé žáky.
Další výhodou (i když jen pro někoho ;-) ) je pravidelnost výuky. V případě onemocnění vyučujícího máte výuku zajištěnou jiným lektorem. Na druhou stranu, pokud nemůžete z nějakého důvodu na hodinu přijít, vám peníze, které jste za výuku zaplatili, propadnou.
Učitelé v dobré jazykové škole absolvují kurzy metodologie a také dostávají nějakou zpětnou vazbu ohledně lekcí a jejich vedení, naopak soukromý učitel se musí spolehnout jen na sebehodnocení či na feedback od studentů.

Tandem

Tzv. „jazykový tandem“ se zdá na první pohled velmi výhodný. Jde o to, že se dva lidé (ideálně rodilí mluvčí, ale není to nutné) domluví, že se budou navzájem vyučovat. Je to tedy výhodné především proto, že je to zdarma. Většinou ale ani jeden z účastníků nemá potřebné vzdělání, a tak se vám může stát, že se „zaseknete“ a nebudete schopni si navzájem porozumět. Také zde úplně chybí vztah zákazník-klient, což může vyvolat rozpory. Je totiž pravděpodobné, že jeden z vás bude lepší učitel a víc do tandemové výuky bude dávat, než dostávat. Ovšem, proč to nevyzkoušet, třeba budete mít štěstí. Sami uvidíte, jak si s tandemovým partnerem budete rozumět.

Soukromý učitel

Soukromý učitel má samozřejmě velkou výhodu v tom, že lekce jsou individuální. Lektor tak může jednoduše tempo výuky vašim Třídaschopnostem, kdykoliv může výuku zrychlit nebo zpomalit. Výuka je tedy velmi efektivní.
Výuka one-to-one je ideální zvláště pro ty z vás, kteří jste stydliví a promluvit před skupinou lidí, nota bene v jazyce, který neovládáte dokonale nebo neovládáte vůbec, je pro vás noční můrou. Před učitelem se nemusíte cítit trapně, takových studentů ,jako jste vy, už určitě viděl dost a smát se vám rozhodně nebude.
Velkou výhodou je, že se s lektorem dá domluvit na místě a času výuky, které vyhovuje vám oběma, můžete se klidně domlouvat i z hodiny na hodinu. Někteří učitelé jsou ochotní i docházet ke klientovi domů, což je samozřejmě pro studenta úplně nejpohodlnější a časově nejméně náročné.
Nevýhoda je samozřejmě vyšší cena. Pozitivní na tom však je, že zaplatíte jen odučené hodiny. Problém může nastat, potřebujete-li fakturu. Co si budeme nalhávat, velké procento učitelů či doučovatelů pracuje „načerno“ a bez živnostenského listu.

Pár slov na závěr

Pro začátečníky bych určitě nedoporučila rodilé mluvčí, pokud nemluví česky a nemají příslušné vzdělání. Nebudou totiž schopni vám vysvětlit gramatické jevy a odpovědět na otázku „proč“. Moje americká kamarádka mi to nedávno nevědomky potvrdila: „Nevím, proč máš použít zrovna tenhle čas, prostě vím, že to tak je.“ To, že je někdo rodilý mluvčí, ještě neznamená, že umí učit nebo že je dobrý metodik. Pro pokročilé studenty, jen tak na pokec, aby jazyk použili a vyzkoušeli v praxi, je to ovšem ideální řešení.
Existuje velké množství jazykových škol i učitelů „na volné noze“ a je velmi těžké si vybrat a zjistit, kdo nabízí nejlepší poměr cena-kvalita. Pokud jste se rozhodli, že do svého vzdělání investujete peníze, zaplaťte si ukázkovou hodinu nebo dejte na osobní doporučení známých.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, doufám, že vám počáteční elán a motivace vydrží. Pokud totiž nebudete vy sami motivováni se daný jazyk naučit, nenaučí vás nic sebelepší učitel. Hodně štěstí!

Tipy k přečtení

Dáváte přednost studiu na jazykové škole, ale nevíte, na které? Přečtěte si článek s tipy, jak najít dobrou jazykovou školu.

Chcete vědět, jaký jste typ studenta? Udělejte si náš test na studijní typy!

Přečtěte si také tipy, jak se rychleji naučit cizí jazyk.

Přidáno: 09.11.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.