Jan Saudek zahájil výstavu fotografií Adolfa Ziky

Jan SaudekVe středu 15. 6. v 18:00 proběhla v prostorách Staroměstské radnice vernisáž unikátní výstavy fotografií celosvětově uznávaného českého fotografa Adolfa Ziky. Výstavu zahájil jeho blízký přítel - Jan Saudek, o kterém Adolf Zika nedávno natočil úspěšný film: Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu.

Výstava nese název ADOLF ZIKA - 15 LET VE STÍNU SVĚTLA. Název vystihuje jednak průřezový charakter výstavy, která mapuje 15 let autorovy tvorby, ale také fakt, že jediné světlo, které Adolf Zika ke svým fotografiím využívá, je světlo sluneční.

Adolf Zika vystavuje v České Republice velice málo a proto je tato výstava unikátní příležitostí shlédnout průřez dílem jednoho z nejlepších českých fotografů, vítěze Czech press foto a autora úspěšných knih a kalendářů.

Veřejnosti je výstava přístupná od 16. 7. do 2. 8. Na ploše obou pater výstavních prostor Staroměstské radnice je s citem rozmístěna přibližně stovka autorových černobílých fotografií, převážně uměleckých aktů. Navzdory dnešní době nejsou fotografie focené digitálním fotoaparátem ani upravované v počítači.

Vernisáž probíhala v příjemné atmosféře za doprovodu bluesové formace „Spyder“ (kytara, zpěv  - Spyder Krizan / USA, baskytara - Karel Adam / CZ, saxofon - Ivan Ježek / CZ). O zpestření se postaral Jan Saudek, který při svém projevu u příležitosti zahájení výstavy vyslovil názor, že Adolf Zika není jeden, ale že se jedná o naprosto identická trojčata, neboť jinak by nebylo možné vyprodukovat takové množství práce.

Podrobněji o Adolfu Zikovi:

Adolf Zika se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Málokdo o něm ví, že než se proslavil jako fotograf, získal titul juniorského mistra republiky v judu a byl bronzovým medailistou evropského turnaje juniorů ve Vídni.

Fotografovat začal v roce 1994 a rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo. V roce 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných renomovanou značkou Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem a o čtyři roky později na stánku Olympus. Je autorem největšího knižního projektu roku 2000, výpravné publikace Poslední kniha století.  O rok později byl Adolf Zika zařazen do knihy Osobnosti české reklamní a módní fotografie.

Adolf Zika - portrétFotografie Adolfa Ziky se již prodaly v pařížském Louveru na Parisphoto, ale také v mnoha jiných zemích světa. V létě 2006, za podpory firem Hasselblad a Leica, fotografoval v netradičním pojetí nejslavnější automobilový závod světa pro připravovanou publikaci „6days and 24hours of Le Mans“. Téhož roku se na českých a slovenských pultech objevila černobílá částečně retrospektivní publikace fotografií Adolf Zika - Luxurious Luminescence.

Světu rychlých kol se věnoval i v letech 2006 a 2007,  výsledkem je obsáhlá fotografická publikace zachycující dramatické okamžiky A1GP sezóny, ale i detailní pohledy do zákulisí každého závodu.

V roce 2007 Adolf Zika jako scénárista a režisér natočil v česko-americké koprodukci celovečerní dokumentární film o světově proslulém fotografovi Janu Saudkovi: JAN SAUDEK – V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU.

Na svých cestách za fotografií navštívil Adolf Zika více než 47 zemí světa.

Přidáno: 24.07.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.